استعمال ویپ و افزایش استرس مزمن!

استعمال ویپ و افزایش استرس مزمن!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افراد جوانی که ویپ میکشند، بیشتر در معرض ابتلا به استرس مزمن هستند. این مطالعه برگرفته از یک نظرسنجی در کانادا است که نشان می‌دهد اگرچه این افراد جوان اغلب از نظر فیزیکی فعال بودند، اما سطوح بالاتری از استرس مزمن را تجربه می‌کردند. این که استرس منجر به افزایش استفاده از ویپ می‌شود یا برعکس، همچنان به طور قطعی اعلام نشده است. کارشناسان خواستار مطالعات دقیق‌تری برای درک پیامدهای استعمال ویپ هستند، به خصوص که محبوبیت آن در بین جوانان همچنان در حال افزایش است.

طبق مطالعه‌ای که اخیراً در کنگره بین‌المللی انجمن تنفسی اروپا در میلان ایتالیا ارائه شد، جوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، بیش از دو برابر بیشتر احتمال دارد که استرس مزمن را تجربه کنند.

این مطالعه توسط دکتر Teresa To، دانشمند ارشد در بیمارستان SickKids در تورنتو کانادا ارائه شده است. او گفت: تحقیقاتی را شروع کردیم که تاثیر ویپ بر سلامت جسمی و روانی جوانان را مشخص کنیم. به عنوان مثال، تحقیقات قبلی ما نشان داده است که کسانی که ویپ می‌کشند، بیشتر در معرض حمله آسم هستند. در این مطالعه، ما به رابطه بین مصرف ویپ، سلامت روان و کیفیت زندگی در میان جوانان علاقه مند بودیم.

محققان از داده‌های مطالعاتی در کانادا که نوعی نظرسنجی ملی برای نشان دادن جمعیت کانادا است، استفاده کردند. 905 نفر بین 15 تا 30 سال بودند که 115 نفر (12.7٪) گزارش دادند که از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده‌اند.

داده‌ها

داده‌ها نشان داد که اگرچه جوانانی که ویپ می‌کشیدند بیشتر از نظر جسمی فعال بودند، اما احتمال بیشتری داشت که استرس مزمن شدید را در زندگی خود تجربه کنند.

ویپ و استرس

دکتر Teresa To گفت: استرس مزمن می‌تواند منجر به بیماری‌های روانی مانند اضطراب و افسردگی شود. جوانانی که استرس مزمن را تجربه می‌کنند، باید در مراحل اولیه مورد درمان قرار گیرند تا از مکانیسم‌های مقابله ناسالم مانند ویپ یا سیگار کشیدن، جلوگیری کنند. استعمال ویپ روش موثری برای مقابله با استرس نیست، اما استرس و اضطراب می‌تواند باعث استعمال ویپ شود و ترک آن را برای کاربر سخت‌تر کند.

محدودیتها و مشاهدات

محققان خاطرنشان می‌کنند که مطالعه آنها ارتباط بین مصرف ویپ و استرس را نشان می‌دهد، اما نشان نمی‌دهد که استرس باعث افزایش مصرف ویپ می‌شود یا مصرف ویپ باعث افزایش استرس می‌شود و یا اینکه عامل دیگری منجر به افزایش هر دو شده است. با این حال، در تحقیقات آنها عوامل دیگری نیز در نظر گرفته شده که بر استرس تأثیر می‌گذارند، مانند درآمد، مصرف الکل و وضعیت سلامت مانند بیماری آسم و دیابت.

دکتر Teresa To اضافه کرد: ما نمی‌دانیم چرا جوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند از نظر بدنی فعال تر هستند، اما احتمالا سعی دارند وزن خود را با ورزش کنترل کنند و معتقدند که سیگار می تواند در این امر کمک کند.

پیامدهای سلامتی

نتایج همچنین نشان داد که جوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند کیفیت زندگی ضعیف‌تری دارند، اما خطر ابتلا به برخی از علائم بیماری مانند فشار خون بالا را کاهش می‌داد، اگرچه این یافته‌ها از نظر آماری معنادار نبود.

ویپ و استرس مزمن

در زمان مطالعه، این گروه از جوانان به طور کلی سلامت جسمانی خوبی داشتند. با این حال، باید اثرات سیگار الکترونیکی را در بلندمدت مطالعه کنیم تا تاثیر آن بر سلامت جوانان را درک کنیم. استرس باعث ایجاد تنش و التهاب در بدن می شود که نقش مهمی در خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی دارند.

پروفسور Elif Dağlı، رئیس گروه انجمن تنفسی اروپا در مورد تنباکو و کنترل سیگار و آموزش بهداشت که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت: این مطالعه ارتباط بین استعمال ویپ و استرس را در بین جوانان نشان می‌دهد و به آنچه قبلاً در مورد تأثیرات ویپ بر سلامت جوانان می‌دانستیم، اضافه می‌کند.

سیگار الکترونیکی نسبتا جدید است اما تعداد کودکان و جوانانی که از آن استفاده می‌کنند به سرعت در حال افزایش است. به تحقیقات بیشتری در مورد تأثیرات استعمال ویپ نیاز داریم، اما باید آگاهی در مورد مضرات آن را افزایش دهیم و برای کمک به جوانان، از مصرف سیگارهای الکترونیکی جلوگیری کنیم.

این یکی از چندین مطالعه در مورد اثرات ویپ است که در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا ارائه شده است و به دنبال راه‌هایی برای پایان دادن به اپیدمی استعمال سیگار الکترونیکی در بین کودکان و نوجوانان خواهیم بود.

همچنین بخوانید:

مترجم: معصومه قریبی ششده

منبع

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *