دوره مهارت آموزی فلوسایتومتری

آزمایشگاه ژنیران برگزار کننده دوره های کارآموزی نیمه خصوصی فلوسایتومتری (کارگاه فلوسایتومتری) می باشد.

۵۰ ساعت آموزش، ۱۳ جلسه (یک جلسه آخر امتحان)

کلاس های این دوره نیمه خصوصی (۴ تا ۸ نفره) برگزار می گردد.

با اعطای مدرک از سازمان فنی حرفه‌ای، آزمایشگاه ژنیران-انجمن زیست‌شناسی ایران و ITE لندن (در صورت درخواست)

شروع دوره:

 • ۳۱ تیر
 • ۹ شهریور
 • هزینه دوره: ۹ میلیون تومان

برای ثبت نام کافیست فقط 20 درصد هزینه کل را بپردازید. 80 درصد باقی مانده را می توانید در اقساط 3 ماهه با چک صیادی پرداخت کنید. اطلاعات بیشتر

جهت ثبت نام کلیک کنید
مشاوره رایگان

سرفصل های دوره مهارت آموزی فلوسایتومتری:

 • آشنایی با سیستم مایعات دستگاه فلوسایتومتری
 • آشنایی با سیستم نوری دستگاه فلوسایتومتری
 • نحوه کارکرد سیستم الکترونیک دستگاه فلوسایتومتری
 • سنجش پارامترهای نوری، کلیات آنالیز داده، گیتینگ و …
 • خصوصیات فلوروکروم ها و انواع آن ها
 • انواع کنترل با تمرکز روی ایزوتایپ کنترل
 • تصحیح همپوشانی
 • طراحی پنل چند رنگ
 • تعییت غلظت سایتوکاین های ترشح شده
 • سیکل سلولی، آپاپتوز و تکثیر سلولی
 • بررسی اتصال دارو یا لیگاند به رسپتور
 • بررسی پایداری و عملکرد آنتی بادی، لیگاند یا دارو
 • آماده سازی نمونه
 • خوانش با دستگاه
 • نرم افزار Flowjo
دوره کارآموزی فلوسایتومتری

دوره کارآموزی فلوسایتومتری، پنجشنبه ها از 13 و جمعه ها از 9 برگزار میشود

توضیحات دوره کارآموزی فلوسایتومتری

یکی از مهم ترین روش های مطالعه سلول ها و بیومارکرها تکنیک فلوسایتومتری است. این تکنیک به بررسی ویژگی‌های فیزیکی سلول‌ها شامل اندازه، میزان تخلخل و همچنین گیرنده های سطحی و داخلی سلول ها می‌پردازد.

از جمله کاربردهای فلوسایتومتری شمارش سلول‌ها، تعیین خصوصیات و شناسایی جمعیت های سلول‌ها، جداسازی سلول ها، بررسی اثرات دارو روی کشندگی، چرخه و تکثیر سلولی، تشخیص میکروارگانیسم‌ها، تشخیص بیومارکرها، سنجش اتصال لیگاند به سلول ها، مهندسی پروتئین و تشخیص اختلالاتی مانند سرطان خون می‌شود.

در این دوره کارآموزان با اجزا مختلف دستگاه فلوسایتومتری آشنا خواهند شد که از جمله آن ها می توان به آشنایی با سیستم مایعات دستگاه فلوسایتومتری مشتمل بر زیرفصل های چگونگی حرکت مایعات در فلوسایتومتری، تشریح فرایند هیدرودینامیک فوکوزینگ، تفاوت دستگاه های مختلف فلوسایتومتری از نظر سیستم مایعات و تنظیم سرعت حرکت نمونه

نحوه عملکرد سیستم نوری دستگاه فلوسایتومتری مشتمل بر زیرفصل های معرفی اجزا ساب سیستم اکسایتیشن در فلوسایتومتری، آشنایی با منابع نوری فلوسایتومتری، شناخت ساب سیستم کالکشن و انواع آن در دستگاه های مختلف و فیلترها

تشریح سیستم الکترونیک دستگاه فلوسایتومتری مشتمل بر زیرفصل های چگونگی تولید داده، دتکتورهای فلوسایتومتری، تنظیم ولتاژ و اثرات آن در خوانش نمونه ها، لیزر دیلی در فلوسایتومتری، Threshold و پالس و اندازه گیری آن

همچنین چگونگی اندازه گیری انواع پارامترهای نوری ایجاد شده از ذره در فلوسایتومتری شامل فوروارد اسکتر و ساید اسکتر آموزش داده خواهد شد

مطلب بعدی فلوروکروم ها مورد استفاده در فلوسایتومتری مشتمل بر زیرفصل های تهییج و نشر فلوروکروم ها (excitation and emission)، طیف های تهییج و نشر در فلوسایتومتری، شدت نور فلورسانس (fluorescence intensity)، میزان درخشندگی (brightness) و ضریب رنگ (stain index) و همینطور معرفی طیف های مختلف فلوروگروم های برای انتخاب به عنوان پنل رنگی در فلوسایتومتری می باشد.

جبران همپوشانی رنگ ها (compensation) در فلوسایتومتری شامل زیر فصل های تعریف کامپنسیشن، نحوه انجام کامپنسیشن، کنترل در کامپنسیشن و نهایتا بیدهای مورد استفاده در کامپنسیشن از جمله مطالب دیگری است که کارآموزان در این دوره آموزش خواهند دید.

انواع کنترل های مورد استفاده در فلوسایتومتری شامل ایزوتایپ کنترل، FMO کنترل، ایزوکلونیک کنترل و بیولوژیکال کنترل و نحوه استفاده از آن ها در تکنیک فلوسایتومتری آموزش داده خواهد شد.

گاهی اوقات ما برای مطالعه یک آنتی بادی یا لیگاند یا پروتئین تازه طراحی شده و بررسی اتصال و عملکرد آن روی سلول به وسیله فلوسایتومتری ملزم به انجام رنگ آمیزی های چند لایه هستیم.

برای انجام این کار تکات مهمی وجود دارد که رعایت آن ها برای حصول نتیجه مناسب در فلوسایتومتری الزامی است. بنابراین رنگ آمیزی چند لایه در فلوسایتومتری و نکاتی که در آن می تواند کاربردی باشد آموزش داده خواهد شد.

اصول طراحی پانل در فلوسایتومتری شامل اطلاعات لازم برای طراحی پانل و مراحل طراحی پانل در مورد استفاده از چندین آنتی بادی در یک پروژه اهمیت زیادی دارد که اموزش داده می شود.

در نهایت آنالیز آپاپتوز، چرخه سلولی و تکثیر با فلوسایتومتری آموزش داده می شود.

پس از اینکه خوانش نمونه ها با فلوسایتومتری انجام شود، لازم است که ما با آنالیز نمونه های خوانش شده با فلوسایتومتری اشنا باشیم که بتوانیم از آن ها برای ارائه در مقالات، همایش ها پایان نامه ها و … استفاده نمائیم. به همین دلیل بخش مهمی از این دوره آموزش نحوه کارکردن با نرم افزار فلوجو خواهد بود.

این نرم افزار می تواند داده های تولید شده به وسیله دستگاه فلوسایتومتری را به صورت حرفه ای مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

این قسمت شامل زیر فصل های معرفی صفحه نرم افزار، کار روی جمعیت تک رنگ، شدت نور فلورسانس یا MFI، کار روی نمونه چند رنگ، توضیح Option در پلات ها، ساختن گروه، ذخیره کردن Workspace و نکات آن، Layout editor، Ovelay و جزئیات آن مثل Offset و … ، آنالیز گروهی، Baching شامل Simple و Complex ، Backgating و Table editor خواهد بود.

از آنجایی که فلوسایتومتری هم در تحقیقات پایه و هم آزمایش‌های بالینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می تواند به علاقه مندان این حوزه کمک زیادی کند. دانشجویان با یادگیری تکنیک فلوسایتومتری می توانند از کاربردهای بسیار زیاد آن در حوزه پژوهش در پایان نامه ها و پروژه های تحقیقاتی خود سود برند.

از طرفی افرادی که قصد مهاجرت کاری و تحصیلی دارند، با مهارت آموزی در تکنیک های خاص و پیشرفته مثل فلوسایتومتری می توانند از سایر افراد متمایز شوند. همچنین با توجه به تعداد پائین متخصصین این حوزه، می تواند در افزایش اقبال برای اشتغال در حوزه مربوطه موثر باشد.

در قسمت عملی دوره نیز ابتدا آشنایی و معرفی دستگاه و قسمت های مختلف آن انجام خواهد شد.

پس از آن مروری بر نحوه آماده سازی نمونه و رنگ کردن نمونه ها،  نحوه انکوباسیون نمونه ها، انجام تیراسیون آنتی بادی، پپیپتینگ آنتی بادی، ساخت بافرهای رنگ آمیزی، خوانش نمونه ها با دستگاه، آشنایی با قسمت های مختلف دستگاه، آشنایی با پارامترهای روی نمایشگر دستگاه، قرار دادن نمونه ها زیر نازل دستگاه، راه  اندازی بالا کشیدن نمونه، تنظیم ولتاژ پارامترهای مختلف، ایجاد گراف های مختلف روی نمایشگر برای آنالیز نمونه ها، نامگذاری نمونه ها در دستگاه، معرفی رنگ های به کار برده شده در نمونه به دستگاه، ایجاد توانایی خوانش نمونه ها، یادگیری انجام کامپنسیشن با دستگاه، آنالیز گراف ها و انجام گیتینگ در حال خوانش نمونه ها و  ذخیره داده های خروجی به فرمت های مختلف از جمله مواردی خواهد بود که به صورت عملی اموزش داده می شود.

در این دوره حداقل خوانش دو نوع نمونه متفاوت مثل رنگ آمیزی سلول های B و خوانش آن با دستگاه فلوسایتومتری و انجام تست آپاپتوز روی رده سلول سرطانی پس از مواجهه با یک عامل کشنده انجام خواهد شد.

دوره مذکور شامل 32 ساعت کلاس تئوری و 16 ساعت کلاس عملی می باشد که طی آن مباحث مرتبط از مبانی مقدماتی فلوسایتومتری شروع شده و تا موضوعات پیشرفته بسط داده می شود.

در کلاس عملی نیز همه متقاضیان به طور جداگانه آماده سازی نمونه ها را انجام داده و پس از آن نحوه کار  با دستگاه فلوسایتومتری برای خوانش نمونه ها را فرا خواهند گرفت. در ادامه دوره داده های خام حاصل از دستگاه لازم است که به وسیله نرم افزار آنالیز گردد که این موضوع پس از آموزش توسط استاد مربوطه، توسط تک تک فراگیران انجام خواهد شد.