مرکز تحقیقاتی و آموزشی ژنیران، آزمایشگاه وابسته به شرکت دانش بنیان تشخیص ژن پژوهش با هدف انجام پروژه ‏های تحقیقاتی منجر به تولید فناوری، محصول  و نیز همکاری در انجام پایان نامه های تحقیقاتی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های ژنتیک، بیوتکنولوژی و بیوانفورماتیک  در اسفند ماه ۱۳۹۴ راه اندازی شده است. این مرکز دارای ۱۵۰ متر فضای آزمایشگاهی  و در حدود ۵۰ متر فضای آموزشی مجزا برای برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی می باشد.

استانداردهای ژنیران
آزمایشگاه تحقیقات ژنیران دارای گواهی تایید صلاحیت INSO-ISO/IEC 17025:2017 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران می باشد. لذا تمامی الزامات مربوط به استاندارد در رعایت شده و به موجب این گواهینامه ژنیران صلاحیت انجام خدمات آزمون را دارا می باشد. به اعتبار استاندارد 17025، ژنیران مبدل به یکی از معتبرترین آزمایشگاه های انجام آزمون های مختلف شده است. در حال حاضر اسکوپ های مورد تأیید 17025 برای آزمایشگاه شامل موارد زیر می باشد:

استاندارد 10993 بخش 5 برای ارزیابی سمیت سلولی مواد و تجهیزات پزشکی:

به موجب اسکوپ 10993 پارت 5، ارزیابی سمیت مواد و تجهیزات پزشکی انجام شده و پس از آن گواهی سمی بودن یا نبودن اعطا می گردد. در بخش 5 استاندارد جاری، بررسی سازگاری مواد و تجهیزات پزشکی از نظر زنده مانی سلولی می باشد. بدین ترتیب که طی آن عصاره گیری از نمونه های پزشکی که به عنوان مواد و تجهیزات، تماس مستقیم با بدن انسان خواهند داشت، بواسطه معلق سازی در محیط کشت انجام می شود.
سپس عصاره حاصل شده بر روی رده سلولی استاندارد تیمار شده و زنده مانی سلولی به روش MTT مورد ارزیابی قرار می گیرد. همچنین شایان ذکر است که آزمایشگاه ژنیران برای استانداردسازی تست از گرانول های صنعتی و پزشکی به ترتیب به عنوان کنترل مثبت و کنترل منفی استفاده می نماید

مرکز ژنیران مجهز به امکانات کامپیوتری مناسب  به همراه نرم افزارهای مورد نیاز جهت انجام آنالیز داده های ژنتیک و بیوانفورماتیک می باشد. برای رفاه حال محققین و دانشجویان دسترسی به اینترنت پر سرعت فراهم می باشد تا محققین و دانشجویان بتوانند در صورت نیاز جستجوهای کاری خود را در آزمایشگاه انجام دهند.

این مرکز دارای یک سالن کنفرانس مجهز به سیستم سمعی بصری می باشد که جهت برگزاری جلسات آموزشی دانشجویان، سخنرانی های علمی و برگزاری کارگاه های آموزشی از آن استفاده می‏شود. همچنین مرکز مجهز به آشپزخانه و رختکن مناسب برای حضور تمام وقت دانشجویان و کارآموزان می باشد.

در این مرکز  با بهره گیری از امکانات و تجهیزات مناسب آزمایشگاهی به روز و نیز امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، شرایط لازم برای انجام پروژه های مولکولی ، سیتوژنتیک، کلونینگ و بیان ژن ها، مطالعات بیان کمی و کیفی ژن ها، اپی ژنتیک، فارماکوژنتیک، طراحی و تولید کیت های مولکولی آزمایشگاهی، مطالعات بیوانفورماتیک پایه و بالینی و نیز مطالعات مرتبط با کشت سلول و بافت مهیا می باشد. انجام پروژه‌های مشترک با دانشگاه ها، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان که محصول محور باشند  (در چارچوب قوانین مالکیت فکری) از اهداف تاسیس این آزمایشگاه می باشد.

درباره ما

یکی از اهداف دیگر تاسیس مرکز ژنیران، ارائه خدمات آزمایشگاهی دقیق و سریع در حوزه های کاری آزمایشگاه به اساتید، محققین و دانشجویان و شرکت های نوپا و استارت آپی می باشد.

از این خدمات می توان به مواردی نظیر طراحی انواع  پرایمر، انجام PCR های مختلف، انجام real-time PCR، ارائه خدمات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی DNA  نوترکیب، انجام SDS-PAGE و وسترن بلات، خدمات آزمایشگاهی میکروبیولوژی نظیر انواع رنگ آمیزی، MIC، بررسی بیوفیلم و بررسی efflux pumps، خدمات کشت سلول و بررسی آپوپتوز، خدمات بررسی توکسیسیتی ، خدمات MTT و  XTT  و درنهایت خدمات بیوانفورماتیک اشاره کرد.

مشاوره در طراحی و ارائه پروژه های تحقیقاتی و فناوری مرتبط با ژنتیک و بیوتکنولوژی به اساتید و اعضای هیات علمی، دانشجویان و محققین  یکی دیگر از خدماتی است که این مرکز در سال های گذشته ارائه کرده و منجر به نتایج بسیار عالی بویژه برای دانشجویان و محققین شده تا ایده های خود را بدرستی با متدهای موجود تطابق دهند و به بوته آزمایش بگذارند.

درباره ما
با توجه به وجود سالن کنفرانس و نیز فضای آزمایشگاهی مناسب این مرکز شرایط مناسبی برای برگزاری کارگاه های آموزشی و کارآموزی های مختلف در اختیار دارد.  از جمله این کارگاه ها می توان به کارگاه پروپوزال و مقاله نویسی در بیولوژی،  طراحی پرایمر و PCR، کارگاه RT-PCR، کارگاه Real-time PCR ، کارگاه بررسی متیلاسیون ژن ها (اپی ژنتیک)، کارگاه بیوانفورماتیک مقدماتی و پیشرفته، کارگاه کلونینگ و بیان پروتئین های نوترکیب و کارگاه روش های تشخیص مولکولی بیماری های ژنتیک و کارگاه کشت سلول اشاره کرد.
 
در چند سال گذشته  تعداد زیادی دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد  قسمتی یا همه  تکنیک های پایان نامه خود را در مرکز ژنیران گذرانده اند که منجر به نتایج عالی اعم از چاپ مقاله و اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر دنیا در مقاطع بالاتر شده است و این برای ما افتخار بزرگی است که بتوانیم نقشی هر چند کوچک در شناسایی استعداد دانشجویان این مرز و بوم و افزایش توانمندی آن ها داشته باشیم.
 
هم چنین مرکز ژنیران با افزایش توان تکنیکی کارآموزان و دانشجویان توانسته شانس آن ها را در یافتن شغل مناسب در حوزه کاری مرتبط با تحصیلات  خود افزایش دهد.  محیط آزمایشگاه  و مدیریت آن کاملا علمی و دوستانه بوده و کارشناسان  مرکز نهایت همکاری را درآموزش و انجام تکنیک ها به دانشجویان و کارآموزان دارند.
درباره ما

بازدید مجازی از آزمایشگاه ژنیران

tour

مدیریت مجموعه

فربد اسفندی مدیر عامل

فربد اسفندی
مؤسس و مدیر عامل

کارشناسی ارشد ژنتیک پزشکی از گلاسگو بریتانیا
کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی از گلاسگو بریتانیا
دانشجو دکترای بیوتکنولوژی دانشگاه تهران
مدیریت ژنیران

دکتر آیدا عرب
رئیس هیئت مدیره و مدیر فنی

دکترای ژنتیک مولکولی