دوره تخصصی-min

آزمایشگاه ژنیران برگزار کننده دوره های تخصصی مربوط به آزمایشگاه های بیوتکنولوژی و زیست فناوری، ژنتیک، حیونات، کشت سلول، میکروبیولوژی، بیوشیمی و همچنین شاخه های نوظهور بین رشته ای می باشد. دوره های تخصصی آزمایشگاه ژنیران شامل مهندسی ژنتیک و کلونینگ، از in-vitro تا in-vivo (کشت پیشرفته و مهندسی بافت)، آنالیز داده های NGS، پایتون برای بیولوژیست ها، طراحی واکسن با روش های ایمونوانفورماتیک، طراحی دارو و هوش مصنوعی می باشد. این دوره ها به شکل حضوری برگزار شده و دانشجویان در گروه های نیمه خصوصی به کارورزی می پردازند. همچنین تمامی تکنیک ها و سرفصل ها توسط تمامی کارآموزان به تنهایی به انجام می رسد.

امروزه گستره تکنیک ها در حوزه بیولوژی بسیار متنوع شده و واضحاً یک فرد توانایی تسلط کامل بر روی تمامی تکنیک ها را ندارد. آنچه که نیازمند است داشتن یک زمینه قوی و مناسب از دانش علمی و عملی است و در ادامه‌ی آن فرد باید علاقه‌مندی خود را در زمینه های مختلف تحقیقاتی و پژوهشی مشخص کند و نسبت به آن به یادگیری بپردازد. در رشته های مختلف زیست شناسی و همچنین حوزه های مرتبط، مجموعه‌ی زیادی از تکنیک های پایه‌ای وجود دارد که یک پژوهشگر باید به شکل نسبتا بالایی تسلط بر روی آن ها داشته باشد. به عنوان مثال کشت دادن یک باکتری یا کشت دادن یک سلول یوکاریوتی یا انجام تکنیک های ساده‌ای چون استخراج DNA‌ و RNA جزء ابتدایی از تکنیک های آزمایشگاه های بیولوژی می باشد و می توان گفت یادگیری آن ها برای همه‌ی محققین این زمینه ها الزامی است. لذا برای تبدیل شدن به یک محقق توانمند، نیاز اول؛ یادگیری مهارت های عمومی در زمینه های مختلف سلولی-مولکولی و بیوتکنولوژی می باشد. سپس انتخاب علاقه و کسب مهارت های تخصصی در زمینه مورد نظر می باشد.

آزمایشگاه ژنیران برای همراه بودن با محققین از ابتدا تا انتهای مسیر، تقسیم بندی بخشی از دوره های حضوری خود را  تحت عناوین دوره های عمومی و تخصصی ارائه داده است. در دوره های عمومی تکنیک های اساسی در زمینه های ژنتیک مولکولی، کار با حیوانات آزمایشگاهی، کشت سلول و میکروبیولوژی آموزش داده می شود و پس از آن دانشجویان می توانند بسته به علاقه خود دوره مناسب خود را در زمینه های تخصصی‌تر تشخیص داده و در دوره های تخصصی کارآموزی ژنیران شرکت کنند. شما می توانید با مطالعه مطالبی که به اختصار در ذیل نوشته شده، علاقه خود را مشخص نمایید.

  • مهندسی ژنتیک و کلونینگ یکی از تکنیک های فراگیر در زیست فناوری می باشد. اگرچه امروزه یک تعریف رایج اما اشتباه از بیوتکنولوژی با این عنوان که «زیست فناوری فقط به معنای تغییرات ژنتیکی برای تولید محصولات می باشد» ارائه شده است اما بهتر است که گفته شود «هر مسیری از فناوری در حوزه زیست شناسی که منتجی به ساخت، بهبود و تغییر یک فرآیند شود» در حوزه بیوتکنولوژی قرار می گیرد. در دوره مهندسی ژنتیک دانشجویان، ساز و کار تعریف یک مسیر پژوهشی در حوزه زیست فناوری را با دیدگاه تولید محصولات پروتئینی در میزبان باکتریایی فرا می گیرند.
  • دوره کشت پیشرفته و مهندسی بافت که یکی از حوزه های کاربردی زیست فناوری می باشد به مهندسی تمایز سلول های بنیادی و تبدیل آن ها به سلول عملکردی در سطح بافت می پردازد. دانشجویان در این دوره استخراج سلول های بنیادی، تمایز در فضای دو بعدی و سه بعدی و همچنین ترمیم بافت آسیب دیده در یک موجود زنده کامل را به انجام می رسانند.
  • دوره آنالیز NGS یک کلاس جامع برای بررسی نتایج به دست آمده از روش های نسل جدید سکانس توالی ژنتیکی می باشد. بعد از انجام پروژه ژنوم انسان و مشخص شدن توالی های ژنی، پلتفرم های مختلفی برای آنالیز داده ها ارائه شدند. در این دوره پس روش آنالیز داده های حاصل از روش های سکانس مختلف آموزش داده می شود.
  • دوره پایتون برای بیولوژیست ها یک دوره کاربردی با استفاده از فضای برنامه نویسی برای انجام محاسبات زیستی ارائه می گردد. با توجه به حجم زیاد داده های موجود در علم زیست شناسی، مرتب سازی و آنالیز آن ها یک امر غیرممکن برای مغز آدمی می باشد. لذا روش های مختلف آنالیز به شکل یک فرمول برنامه نویسی، در برنامه های مختلف تعریف شده و داده ها طبق همان فرمول آنالیز می شوند.
  • دوره طراحی دارو به شما این امکان را می دهد تا با انجام پیش بینی های مختلف در سطح in-silico عملکرد داروی پروتئینی خود را ارزیابی کنید. اگرچه هویت یک پروتئین توالی آمینواسیدی آن می باشد اما چیزی که عملکرد آن را تعریف می کند ساختار فضایی و کینتیک فعالیت آن می باشد. در این دوره شما با بررسی ساختار فضایی دارو های پروتئینی مختلف و همچنین سرعت عملکرد آن ها، کیفیت دارو را در ورطه آزمایش قرار می دهید.
  • طراحی واکسن با روش های ایمونوانفورماتیک، یک روش بسیار کارآمد در پیشبینی کارکرد صحیح واکسن های ساخته شده و در حال طراحی می باشد. در این دوره مباحث ایمونولوژی با بیوانفورماتیک تلفیق شده و با یادگیری مباحث پایه‌ای ایمونولوژی، عملکرد واکسن ها را در سطح سلولی و مولکولی بررسی می شود.
  • هوش مصنوعی (Machine Learning for Biology) استفاده از ابزار های برنامه نویسی در زیست شناسی محاسباتی می باشد. در دوره پایتون صرفاً دستوراتی به شکل کد برنامه نویسی ارائه می گردد و سپس اجرا می شود. اما در دوره هوش مصنوعی، کد ها توانایی تصمیم گیری به ماشین مجازی را می دهد. به عبارتی در این دوره الگوریتم های الهام گرفته شده از سیستم های زنده، در یک ماشین مجازی ران می شود و بر اساس آن دستورات، آنالیز داده های مختلف به انجام می رسد.

دوره های کارآموزی تخصصی که حضوری برگزار می شوند

مشاوره رایگان