شروع مجدد دوره مهارت آموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ:

تعداد جلسات دوره مهارت آموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ: 14 جلسه | مدت زمان آموزشی: 40 ساعت | هزینه دوره:2/5 میلیون تومان


🔴👆😉برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره های کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ ویدیو بالا را مشاهده فرمایید👆😉🔴

دوره آموزشی کامل سیتوژنتیک ( کارگاه سیتوژنتیک ) از جمله از کشت خون محیطی،هاروست (برداشت)،لام گیری و بندینگ (G- banding)

آزمایشگاه ژنیران با اساتید مجرب خود میزبان شما در دوره آموزشی سیتوژنتیک می باشد:

سیتوژنتیک و کاریوتایپ به معنای مطالعه ساختمان کروموزوم ها می باشد. موجودات زنده همگی بر پایه محتوای ژنومی خود شکل گرفته و صفات مختلف را بروز می دهند. هر تغییری در ژنوم یک موجود زنده به معنای جهش بوده و موجب تغییر کد ژنتیکی ناحیه مورد جهش قرار گرفته می شود. تغییر در کد ژنتیکی به معنای تغییر در توالی پروتئین تولید شده و در نهایت ممکن است موجب ایجاد یک نقص و یا بیماری ژنتیکی در موجود زنده شود. جهش ها و تغییرات ژنوم انسان می تواند در سطح کروموزوم بوده و یا در سطح چند کد باشند. تغییرات در سطح کروموزومی می توانند ارثی باشند و یا بعد از تولد نوزاد اتفاق بیفتند. علت بسیاری از بیماری های ژنتیکی، اختلال در تعداد و ساختار  کروموزوم ها می باشد. علم سیتوژنتیک و کاریوتایپ این امکان ار فراهم می کند تا با تهیه کاریوتایپ هر یک از کروموزوم ها مورد آنالیز قرار گرفته و بیماری در افراد مشخص شود. همچنین با تهیه کاریوتایپ می توان کروموزوم ها را از نظر تعداد بررسی کرده و جنسیت فرد مورد آزمایش را مشخص نمود. کاریوتایپ بررسی تعداد و ساختار کروموزوم ها می باشد و یکی از روش های تشخیصی مهم در پزشکی  است. یکی از بخش های آزمایشگاه ژنتیک، بخش سیتوژنتیک است که عموما در این بخش تست کاریوتایپ بر روی سلول های مختلف انسانی (خون، سلول های امنیون، مایع مغز استخوان) و یا بافت انجام می شود. کاریوتایپ یعنی چیدمان کروموزوم ها در کنار هم و مقایسه آن ها با نمونه سالم تا بتوان نقص احتمالی را مشخص نمود.  کاریوتایپ یکی از روش های جالب و مهیج برای بررسی کروموزومی افراد می باشد که دانشجویان ژنتیک بایستی با آن آشنا باشند.

آزمایشگاه ژنیران با برگزاری دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ با حضور کادر متخصص و مجرب در تلاش تکنیک ورزی علاقه مندان در این زمینه می باشد. دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ 14جلسه تئوری و عملی بوده و طی آن دانشجویان و علاقه مندان قادر خواهند بود خود به تنهایی کاریوتایپ تهیه کرده و به آنالیز آن بپردازند. در دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ 10 جلسه اول کارآموزان سه بار زیرنظر استاد به کشت خون محیطی، هاروست، لام گیری و بندینگ که در نهایت منجر به تهیه کاریوتایپ می شود، می پردازند. در این مرحله عملی ابتدا کار توسط کارشناس به صورت مستقل انجام شده و کارآموزان مشاهده خواهد کرد. در دور بعد کار به صورت هم زمان توسط کارشناس و کارآموز انجام می شود و در نهایت کار به صورت مستقل  توسط کارآموز تحت نظر کارشناس انجام می شود. سپس یک جلسه به بررسی ناهنجاری های کروموزومی اختصاص یافته و جلسات بعدی با آنالیز سیتوژنتیک آشنا می شوند. در کلیه مراحل، کار ابتدا توضیحات تئوری راجع به آن مرحله داده شده و سپس کار به صورت عملی انجام می شود. توجه شود که طی دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ آزمایشگاه ژنیران، فرد مبانی آنالیز را آموخته و برای پیشرفت و یادگیری کامل آنالیز باید به مطالعات بیشتر بعد از دوره بپردازد. چرا که آنالیز نتایج سیتوژنتیک یکی از سخت ترین مراحل آن بوده و برای یادگیری کامل آن ماه ها زمان لازم است. لذا آزمایشگاه ژنیران سعی بر آن داشته تا طی دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ طی 3 جلسه مسائل مهم از آنالیز را مطرح کرده و با آموزش الفبای آنالیز علاقه مندان را قادر سازد تا بتوانند به تنهایی مطالعات خود را در زمینه آنالیز ادامه دهند.

دوره کارآموزی سیتوژنتیک

سرفصل های دوره مهارت آموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ عبارتند از:

آموزش های تئوری:

 

 

آموزش های عملی:

باید توجه داشت که سیتوژنتیک و کاریوتایپ یکی از مهم ترین تکنیک های آزمایشگاه های ژنتیک می باشد و تمامی آزمایشگاه های ژنتیک بدون استثناء شامل این بخش می باشند. همچنین سیتوژنتیک یک تکنیک بسیار درآمدزا بوده و بدین ترتیب موجب می گردد دانشجویان با یادگیری مسائل مربوط به سیتوژنتیک و کاریوتایپ، فرصت های شغلی مناسبی را بدست بیاورند. همچنین متقاضیان دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ پس از گذراندن این دوره، مدرک معتبر دریافت می کنند و این مدرک به عنوان رزومه آن ها محسوب می شود. این مدرک دارای اعتبار کافی جهت ارائه به مراکز و آزمایشگاه های مختلف سیتوژنتیک و همچنین دانشگاه ها به منظور اخذ بورسیه تحصیلی بوده و افراد می توانند با گذراندن دوره سیتوژنتیک و کاریوتایپ، هم از نظر رزومه و هم از نظر عملی، مصاحبه های مورد نظر را با موفقیت پشت سر بگذارند. همچنین با تکنیک ورزی در دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ، قبولی در مقطع دکتری و عبور از مرحله سخت مصاحبه بسیار مرتفع خواهد گشت.

آنچه در دوره های قبلی سیتوژنتیک و کاریوتایپ ژنیران گذشت

The course entitled “Cytogenetics and Karyotyping” at Geniran laboratory covers following topics

Theoretical modules

  • Introduction to chromosomal aberrations
  • Karyotyping in diagnosis
  • Introduction to cell culture and karyotyping

Practical module

  • Peripheral blood culture in media
  • Harvest
  • Preparation of slides
  • G Banding