آزمایشگاه ژنتیک مولکولی

ژنتیک مولکولی یکی از شاخه های رشته زیست شناسی علوم سلولی مولکولی می باشد. این رشته در سطح ساختار و عملکرد ژن ها را بررسی می کند. علاوه بر بررسی چگونگی انتقال عامل وراثت از نسلی به نسل دیگر، بررسی کردن جهش های ژنتیکی و بیماری زایی آن ها بر عهده محققان در این رشته می باشد. زمانی که اولین بار در سال 1865 دانشمندی به نام مندل با بررسی مسائل توارثی در گیاه نخود فرنگی، قوانین حاکم در انتقال صفات وراثتی را کشف کرد، رشته ژنتیک پایه گذاری شد. با دانستن وجود بیومولکولی که تشکیل دهنده و کد کننده تمامی صفات موجودات زنده می باشد، می توان در زمینه بروز و ظاهر شدن این صفات دخل و تصرف کرده و به تغییر آن ها پرداخت.

اهمیت رشته ژنتیک مولکولی در یافتن چگونگی عملکرد و درمان بیماری های ژنتیکی، اصلاح ژنتیکی جانداران جهت افزایش تولید محصول و همچنین بررسی ژنتیکی تمامی موجودات زنده و تعمیم آن ویژگی ها به انسان می باشد. امروزه رشته ژنتیک مولکولی به یکی از گسترده ترین رشته های دانش زیست شناسی تبدیل شده و تکنیک های زیادی برای انجام پروژه های مربوطه شکل گرفته است. افراد در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی از پایه به بررسی مفاهیم ژنتیک پرداخته و با یادگیری مفاهیم اولیه و سپس تکنیک های مختلف به پژوهش می پردازند.

basic pcr

آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ژنیران:

آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ژنیران با بهره گیری از به روز ترین تجهیزات، زمینه پژوهش و تحقیق را برای علاقه مندان به وجود آورده است. دوره های کارآموزی و کارگاه های مختلفی در رابطه با این رشته در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ژنیران برگزار می شود. در این دوره ها ابتدا علاقه مندان اصول بهینه کار در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی را یاد گرفته و با ابزار و وسایل مخصوص آزمایشگاه مربوطه آشنا می شوند.

پس از یادگیری مفاهیم و تکنیک های اولیه در رابطه با نحوه بافر سازی و محلول سازی، استخراج اسید های نوکلئیک و روش های سنجش غلظت و خلوص اسید های نوکلئیک، دانشجویان وارد فاز تخصصی یادگیری تکنیک ها شده و طراحی پرایمر، انواع PCR، روش های الکتروفورز، توالی یابی DNA و real-time PCR یاد می گیرند.

افرادی که در زمینه بیوانفورماتیک می خواهند مسائل را به شکل تخصصی تر یاد بگیرند، آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ژنیران با برگزاری دوره تخصصی بیوانفورماتیک در فضایی مناسب، این امکان را به متقاضیان می دهد. در این دوره تمامی مسائل مربوط به ژن ها و پروتئین ها بررسی می شوند. از جمله مطالب مورد آموزش در این دوره بررسی سایت های مربوطه، طراحی پرایمر، آنالیز توالی، ساختار دوم پروتئین ها، هم ردیف سازی چندتایی توالی ها و … می باشد.

همچنین آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ژنیران با برگزاری دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک و پروتئین، در زمینه بیوتکنولوژی نیز به مهارت افزایی افراد می پردازد. در این کارآموزی پس از گذراندن بخش میکروبیولوژی دوره در آزمایشگاه میکروبیولوژی ژنیران، دانشجو آشنایی اولیه با اصول اولیه آزمایشگاه ژنتیک مولکولی و ابزار و وسایل مربوطه داشته و سپس مواردی نظیر ترانسفورماسیون ژن مورد نظر خود به باکتری ها، تهیه کلنی و PCR، بررسی پلاسمید نوترکیب، بررسی بیان ژن با SDS-PAGE و تایید بیان پروتئین با وسترن بلاتینگ را یاد می گیرد.

در تمامی دوره های کارآموزی آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ژنیران، سرفصل ها به شکل تئوری و عملی توسط استاد آموزش داده شده و دانشجویان خود به شکل عملی، تکنیک ها را به خوبی یاد می گیرند و پس از گذراندن دوره می توانند پروژه های خود در زمینه زنتیک مولکولی را بدون هیچ مشکلی به انجام برسانند.

lab space

امکانات مربوط به آزمایشگاه ژنتیک مولکولی در ژنیران:

کارآموزی های مربوط به آزمایشگاه ژنتیک مولکولی که در آزمایشگاه ژنیران برگزار می شوند:

22 دیدگاه برای “آزمایشگاه ژنتیک مولکولی

 1. کاربر ژنیران گفته:

  كلاسها هفته اي چند جلسه چه روزهايي و چه ساعتي هست؟؟؟

 2. کاربر ژنیران گفته:

  من پنج نمونه برای ریل تایم دارم که میخوام انجام بدین هزینش چقدر میشه

 3. کاربر ژنیران گفته:

  سلام هزینه استخراج دی ان ای و پی سی ار و الکتروفورز چقدر است؟

 4. کاربر ژنیران گفته:

  توالی یابی بە روش NGS دارید هزینە ٤٠ نمونە چقدر میشە . ممنون

  • Admin گفته:

   سلام کارگاه فعلا برگزار نمیشود اما شما میتونید در دوره بعدی پاتولوژی شرکت کنید.

 5. کاربر ژنیران گفته:

  با سلام در جهت کار پایان نامه کارشناسی ارشد نیاز به مشاوره و ارایه پیش فاکتور دارم ممنون از شما

 6. کاربر ژنیران گفته:

  باسلام : لطفا بفرمایید در اجرای پروتکل استخرا جRNA از گلبولهای سفید(خون) مهمترین عامل یا عوامل میتوانند باعث خطا ونتیجه نا مطلوب شود

 7. کاربر ژنیران گفته:

  هزینه اجاره فضای آزمایشگاهی در آزمایشگاه شما چقدر است؟

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز لطفا با آزمایشگاه جهت گرفتن قیمت ها تماس بگیرید.

 8. کاربر ژنیران گفته:

  سلام اگه همکان داره فیلم اموزش تست

  pcrتشخیص بیماری در گیاهان رو بارگذاری کنید برا دانشجوهای رشته گیاه بزشکی تشکر

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز متد مورد استفاده یکی است نمونه شما باید متفاوت است.

 9. کاربر ژنیران گفته:

  سلام
  من رشتم میکروبیولوژیه
  میتونم اگه ارشد و دکترا ژنتیک انسانی وزارت بهداشت بخونم ازمایشگاه تاسیس کنم؟

  • Arvin Esfandi گفته:

   سلام شما برای تاسیس ازمایشگاه میتوانید یک شرکت بزنید و ازمایشگاه را با نام وابسته شرکت ثبت کنید. برای اطلاعات بیشتر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

 10. Fatemeh Zamani گفته:

  سلام
  من علاقه من به رشته ژنتیک هستم
  چند تا سوال داشتم
  با چه مدرکی میشه در آزمایشگاه استخدام شد
  با چه مدرکی میتونم آزمایشگاه تاسیس کنم

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز.
   شما میتونید کارشناسی زیست شناسی با گرایش ژنتیک بخونید و ارشد ژنتیک مولکولی یا ژنتیک انسانی شرکت کنید. با هر دو مدرک میتونید استخدام شوید.
   با مدرک دکترا ژنتیک انسانی میتونیدمهر نظام پزشکی دریافت کنید. و با هر مدرکی میتونید ازمایشگاه تاسیس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *