FIC چیست؟

FIC چیست؟

بررسی اثر هم افزایی با استفاده از آزمون MIC می باشد. پس از بدست آوردن مقدار MIC با استفاده از پروتکل های مورد نظر، غلظت مهاری کسری (FIC) با استفاده از فرمول زیر بدست آمد و به عنوان هم افزایی برای FIC≤0.5 ، هیچ تعامل برای FIC= 1 و تعارض برای FIC≥2 تفسیر می شود.

FIC= MIC in combination / MIC alone

غلظت مهارکننده کسری (FIC) محدوده شاخص از 0.5 تا 4 است که معمولاً برای تعریف نتایج عوامل ضد قارچ گونه های مختلف تعامل در اکثر مطالعات ترکیبی استفاده می شود . این نتایج ممکن است با نتایج مطالعات داخل بدن، جایی که ممکن است اثر متقابل مثبت و منفی مشاهده شود، متفاوت باشد.

ترکیبات ضد قارچ در شرایط in vitro معمولاً بر اساس شاخص مهار غلظت کسری (FIC) ارزیابی می شود ، که بیانگر مقدار FICهای هر داروی آزمایش شده است ، جایی که FIC با تقسیم MIC هر دارو هنگام استفاده در آن تعیین می شود. ترکیبی که توسط MIC هر دارو در هنگام استفاده به تنهایی انجام می شود. شاخص “FIC” براساس تئوری تعامل صفر وابستگی Loewe است. این تئوری مبتنی بر این فرضیه است که یک داروی نمی تواند با خودش در تعامل باشد و بنابراین اثر یک ترکیب خود دارویی همیشه با یک شاخص FIC 1 ، افزودنی خواهد بود. شاخص FIC پایین تر یا بالاتر از 1 ، به ترتیب نشان دهنده هم افزایی یا آنتاگونیسم است ، زیرا به منظور تولید همان اثر تنها داروها به کمتر یا بیشتر دارو نیاز است.

با این حال ، در اکثر مطالعات انجام شده فارماکودینامیکی از عوامل منفرد استفاده شده و در این موارد، درمان های ترکیبی غیر قابل بررسی هستند . پارامترهای مورد استفاده برای نشان دادن تعامل در طول درمان ترکیبی شاخصهای غلظت بازدارندگی کسری (FIC) (FICis) ، مشتق شده از تیترهای غلظتی بدست آمده از تست checkerboard است.

بخش راهنمای علمی ژنیران


 

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *