مصرف الکل حتی در مقادیر کم در دوران بارداری، ساختار مغز نوزاد را تغییر می‌دهد

بر اساس یک مطالعه جدید که از تصویربرداری MRI جنین استفاده شده، مصرف الکل حتی در مقادیر کم تا متوسط ​​در دوران بارداری می‌تواند ساختار مغز کودک را تغییر داده و رشد مغز را به تاخیر بیندازد.

بر اساس یک مطالعه جدید MRI، نوشیدن الکل حتی در مقادیر کم تا متوسط ​​در دوران بارداری می‌تواند ساختار مغز کودک را تغییر دهد و رشد مغز را به تاخیر بیندازد. هفته آینده در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی (RSNA)، نتایج این مطالعه ارائه خواهد شد.

گرگور کاسپرین، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: “MRI جنین یک روش معاینه بسیار تخصصی و ایمن است که به ما امکان می‌دهد تا اظهارات دقیقی در مورد بلوغ مغز قبل از تولد داشته باشیم.” او دانشیار رادیولوژی از گروه تصویربرداری بیومدیکال و درمان با هدایت تصویری دانشگاه پزشکی وین در اتریش است.

اختلالات در اثر الکل در دوران جنینی از شرایطی است که در صورت مصرف الکل در دوران بارداری می‌تواند جنین را تحت تاثیر قرار دهد. نوزادانی که با بیماری‌های طیف الکل جنینی (fetal alcohol spectrum) متولد می‌شوند ممکن است دچار مشکلات رفتاری، تاخیر در گفتار و زبان و ناتوانی‌های یادگیری شوند.

پاتریک کیناست، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: “متأسفانه بسیاری از زنان باردار، از تأثیر الکل بر جنین در دوران بارداری بی‌اطلاع هستند. بنابراین، این وظیفه ماست که نه تنها این تحقیق را انجام دهیم، بلکه به طور فعال به مردم در مورد اثرات الکل بر جنین آموزش دهیم. کیناست، دانشجوی دکتری دپارتمان تصویربرداری زیست پزشکی و درمان با هدایت تصویر، بخش نوررادیولوژی و رادیولوژی اسکلتی عضلانی در دانشگاه پزشکی وین است.

mri brain
سمت چپ: قرار گرفتن در معرض الکل، مغز جنین در بین هفته‌های ۲۵ تا ۲۹ بارداری. به قشر صاف در لوب‌های پیشانی و تمپورال توجه کنید. سمت راست: مغز  سالم جنین در بین هفته‌های 25 تا 28 بارداری. شیار گیجگاهی فوقانی از قبل به صورت دو طرفه تشکیل شده است (فلش های قرمز) و در نیمکره راست عمیق تر از سمت چپ ظاهر می‌شود.

مطالب مرتبط:

محققان آزمایش‌های  MRI 24 جنین را که قبل از تولد در معرض الکل قرار داشتند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در زمان ام آر آی، جنین‌ها بین هفته 22 تا 36 بارداری بودند. قرار گرفتن در معرض الکل از طریق نظرسنجی ناشناس از مادران تعیین شد. پرسشنامه‌های مورد استفاده شامل موارد زیر بودند:

سیستم نظارت بر ارزیابی خطر بارداری (PRAMS)، پروژه نظارتی از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها و بخش‌های بهداشت، ابزار غربالگری T-ACE، ابزار اندازه‌گیری چهار سوالی که احتمال نوشیدن را شناسایی می‌کند.

در جنین‌هایی که در معرض الکل قرار داشتند، نمره بلوغ کل جنین (fTMS) به طور قابل‌توجهی پایین‌تر از گروه‌های کنترل‌شده (سالم) هم‌سن بود و شیار گیجگاهی فوقانی سمت راست (STS) کم‌عمق‌تر بود. STS در شناخت اجتماعی، ادغام سمعی و بصری و درک زبان نقش دارد.

الکل و تاثیر آن بر مغز

دکتر کسپریان گفت: “ما بیشترین تغییرات را در ناحیه گیجگاهی مغز و STS یافتیم و می‌دانیم که این منطقه و شکل گیری STS، به طور چشم‌گیری تأثیر زیادی بر رشد گفتار در دوران کودکی دارد.

«زنان باردار باید به شدت از مصرف الکل خودداری کنند. همانطور که در مطالعه خود نشان دادیم، حتی سطوح پایین مصرف الکل می‌تواند منجر به تغییرات ساختاری در رشد مغز و تاخیر در بلوغ مغز شود.»  – پاتریک کیناست، M.D.

دکتر کیناست گفت: «هفده مادر از 24 مادر نسبتاً به ندرت الکل می‌نوشیدند و میانگین مصرف الکل، کمتر از یک نوشیدنی الکلی در هفته بود. با این وجود، ما توانستیم تغییرات قابل توجهی را در این جنین‌ها بر اساس MRI قبل از تولد تشخیص دهیم.»

سه مادر در یک هفته، یک تا سه نوشیدنی حاوی الکل می‌نوشیدند و دو مادر چهار تا شش نوشیدنی در هفته می‌نوشیدند. یک مادر در یک هفته، به طور متوسط ​​چهارده یا حتی در تعداد بیشتر نوشیدنی الکلی مصرف می‌کرد. همچنین شش مادر حداقل یک مورد نوشیدن در جشن یا مناسبت خاص (بیش از چهار نوشیدنی در یک روز) در طول بارداری گزارش کردند.

به گفته محققان، تاخیر در رشد مغز جنین می‌تواند به طور خاص به تاخیر در مرحله تولید میلین و چرخش و تمایز کمتر در لوب‌های پیشانی و پس‌سری مربوط باشد.

فرآیند تولید میلین برای عملکرد مغز و سیستم عصبی بسیار مهم است. میلین از سلول‌های عصبی محافظت می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا اطلاعات را سریعتر منتقل کنند. نقاط مهم رشد در نوزادان، مانند پردازش گفتار، غلت زدن و خزیدن، مستقیماً با مقدار میلین مرتبط هستند.

گریفیکیشن (Gyrification) به تشکیل چین‌های قشر مغز اشاره دارد. این فرایند چین خوردگی سطح قشر مغز را در فضای محدود جمجمه، بزرگ می‌کند و باعث افزایش عملکرد شناختی می‌شود. هنگامی که این فرایند کاهش می‌یابد، عملکرد آن نیز کاهش می‌یابد.

دکتر کیناست گفت: “زنان باردار باید به شدت از مصرف الکل خودداری کنند. همانطور که در مطالعه خود نشان دادیم، حتی سطوح پایین مصرف الکل می‌تواند منجر به تغییرات ساختاری در رشد مغز و تاخیر در بلوغ مغز شود.”

اما همچنان مشخص نیست که تغییرات ساختاری چگونه پس از تولد بر رشد مغز این نوزادان تأثیر می‌گذارد.

دکتر کیناست گفت: “برای ارزیابی دقیق این موضوع، باید منتظر باشیم تا کودکانی که در دوران جنینی معاینه کردیم کمی بزرگتر شوند تا بتوانیم آنها را برای معاینات بیشتر دعوت کنیم. با این حال، ما می‌توانیم فرض کنیم که تغییراتی که کشف کردیم به مشکلات شناختی و رفتاری که ممکن است در دوران کودکی رخ دهد، سرعت ببخشد.”

همچنین بخوانید:

نویسندگان همکار مارلین استومپفلن، M.D، Daniela Prayer، M.D.، Benjamin Sigl، M.D.، Mariana Schuette، M.D.، Ph.D.، و Sarah Glatter، M.D.، M.M.Sc.

مترجم: حنانه بریمانی

منبع

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *