مراقبت خوب از دندان‌ها می‌تواند برای سلامت مغز مفید باشد.

مراقبت خوب از دندان‌ها

خلاصه: تحقیقات جدید، ارتباط بین بیماری لثه، از دست دادن دندان و کوچک شدن مغز در هیپوکامپ، منطقه‌ای مرتبط با حافظه و بیماری آلزایمر را نشان می‌دهد. درحالیکه این نمی‌تواند علت اصلی باشد، اما سلامت دندان بر سلامت مغز می‌تواند تاثیر بگذارد.

یک مطالعه جدید نشان داد سلامت ضعیف دندان‌ها با کاهش حجم مغز مرتبط است.

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله پزشکی آکادمی عصب شناسی آمریکا منتشر شده است، مراقبت خوب از دندان‌ها می‌تواند با بهبود سلامت مغز مرتبط باشد. این تحقیق ارتباط بین بیماری لثه و از دست دادن دندان با کاهش حجم هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز که در حافظه و بیماری آلزایمر نقش دارد را نشان داد. با این حال، این مطالعه ثابت نمی‌کند که بیماری لثه یا از دست دادن دندان مستقیماً منجر به آلزایمر می‌شود، بلکه صرفا یک ارتباط را نشان می‌دهد.

Satoshi Yamaguchi، نویسنده این مطالعه گفت: از دست دادن دندان و بیماری لثه، که التهاب بافت اطراف دندان را به دنبال دارد و می‌تواند باعث انقباض لثه و شل شدن دندان‌ها شود، بسیار شایع هستند. بنابراین ارزیابی ارتباط بالقوه با زوال عقل مسئله‌ای بسیار حائز اهمیت است. “مطالعه ما نشان داد که این شرایط ممکن است در سلامت ناحیه مغزی که تفکر و حافظه را کنترل می‌کند، نقش داشته باشد. این موضوع به افراد دلیل دیگری برای مراقبت بهتر از دندان‌های خود می‌دهد.”

این مطالعه شامل 172 نفر با میانگین سنی 67 سال بود که در ابتدای مطالعه مشکل حافظه نداشتند.

شرکت‌کنندگان در ابتدای مطالعه معاینات دندان‌پزشکی داشتند و تست‌های حافظه انجام دادند. آن‌ها همچنین اسکن مغزی برای اندازه‌گیری حجم هیپوکامپ در ابتدای مطالعه و چهار سال بعد آن را انجام دادند.

برای هر شرکت‌کننده، محققان تعداد دندان‌ها را شمارش کردند و با بررسی عمق پروب پریودنتال، اندازه‌گیری بافت لثه، بیماری لثه را بررسی کردند. مقیاس سالم بودن آن‌ها از یک تا سه میلی‌متر است.

تشخیص بیماری خفیف لثه شامل بروز عوارض در عمق‌های سه یا چهار میلی‌متری در چندین ناحیه است. درحالیکه بیماری شدید لثه شامل وجود عوارضی در عمق پنج یا شش میلی‌متری در چندین ناحیه و همچنین تحلیل استخوان بیشتر شده و می‌تواند باعث لق شدن و در نهایت افتادن دندان‌ها شود.

محققان دریافتند که تعداد دندان‌ها و میزان بیماری لثه با تغییرات در هیپوکامپ چپ مغز مرتبط است.

مراقبت خوب از دندان‌ها می‌تواند برای سلامت مغز مفید باشد.

برای افراد مبتلا به بیماری خفیف لثه، داشتن دندان‌های کمتر با نرخ سریع انقباض مغز در هیپوکامپ چپ مرتبط بود.

با این حال، برای افراد مبتلا به بیماری شدید لثه، داشتن دندان‌های بیشتر با انقباضات سریع‌تر مغز در همان ناحیه از مغز همراه بود.

پس از بررسی درباره سن، محققان دریافتند که برای افراد مبتلا به بیماری خفیف لثه، افزایش نرخ کوچک شدن مغز به دلیل داشتن یک دندان کمتر معادل تقریباً یک سال پیری مغز است. برعکس، برای افراد مبتلا به بیماری شدید لثه، افزایش انقباض مغز به دلیل وجود یک دندان بیشتر معادل 1.3 سال پیری مغز بود.

Yamaguchi گفت: «این نتایج اهمیت حفظ سلامت دندان‌ها و نه فقط حفظ دندان‌ها را نشان می‌دهد. یافته‌ها حاکی از آن است که نگهداری از دندان‌ها با بیماری شدید لثه با آتروفی مغز مرتبط است. کنترل پیشرفت بیماری لثه از طریق ویزیت‌های منظم دندانپزشکی حائز اهمیت است. افرادی که بیماری لثه شدید دارند ممکن است نیاز به کشیدن دندان‌ها و جایگزینی آن‌ها با دندان مصنوعی مناسب داشته باشند.

سلامت دندان و سلامت مغز

Yamaguchi گفت که مطالعات آتی نیازمند گروه‌های بزرگ‌تری از افراد است. یکی دیگر از محدودیت‌های این مطالعه این است که در یک منطقه از ژاپن انجام شده است، بنابراین نتایج ممکن است قابل تعمیم به مکان‌های دیگر نباشد.

این مطالعه توسط وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علم و فناوری ژاپن حمایت شده است. دانشگاه کیو؛ صندوق پیشگیری از تصلب شرایین ژاپن؛ وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن؛ دانشگاه Teikyo; فایزر ژاپن؛ بایر یاکوهین; Chugai Pharmaceutical; دایچی سانکیو؛ Astellas Pharma; داروسازی تاکدا; موسسه علوم مراقبت‌های بهداشتی؛ مرکز علوم بهداشتی; و بنیاد علوم تاکدا.7

همچنین بخوانید:

منبع

مترجم: شقایق مرتاضی

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *