متافاز نرمال

متافاز نرمال مرد

کاریوتایپ ،کروموزوم‌های فرد را بررسی می‌کند تا تعیین کند آیا تعداد مناسب وجود دارد یا خیر و مشخص کند که آیا هر کروموزوم طبیعی به نظر می‌رسد. برای اجرای صحیح و تفسیر نتایج به تجربه و تخصص نیاز می باشد.

در حالی که از نظر تئوری تقریباً از هر سلولی می توان برای انجام آزمایش استفاده کرد، در عمل معمولاً روی مایع آمنیوتیک برای ارزیابی جنین و روی لنفوسیت ها (گلبول سفید) نمونه خون برای آزمایش تمام سنین دیگر انجام می شود. گاها، گلبول های سفید خون از آسپیراسیون مغز استخوان، برای بررسی تغییرات در افراد مشکوک به بیماری های هماتولوژیک یا لنفوئیدی (مانند لوسمی، لنفوم، میلوم، کم خونی مقاوم به درمان) به دست آید.

مراحل کلی انجام آزمایش:

  • نمونه گیری
  • کشت
  • هاروست
  • لام گیری
  • رنگ آمیزی
  • مطالعه کروموزوم با میکروسکوپ نوری
  • تهیه عکس و کاریوتایپ
متافاز نرمال زن
normal female

به طور کلی ، کاریوتایپینگ، به دلیل شناسایی دقیق آنوپلوئیدی های جنین ، بازآرایی ها و تغییرات ساختاری  از جمله دوتاشدگی و یا حذف با اندازه بیش از 5 مگابایت ، روش قطعی برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی در نظر گرفته می شود. کاریوتایپ به کل مجموعه کروموزوم ها در یک ارگانیسم اشاره دارد. در این فرآیند ، سلول ها نیاز به کشت و انکوبه شدن  در دمای 37 درجه سانتیگراد دارند.

متافاز نرمال مرد
normal male

در مرحله بعد  با اضافه کردن  کلشی سین ،سلول ها در متافاز میتوز متوقف می شوند. پس از انکوباسیون و سانتریفیوژ ، با استفاده از یک محلول هیپو اسموتیک سلول ها لیز شده و در نهایت ، از نمونه، لام تهیه شده و با رنگ آمیری با رنگ گیمسا، کروموزوم ها  برای مطالعه با میکروسکوپ نوری آماده می شوند.

میزان تشخیص آنوپلوئیدی از نمونه های  پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز به ترتیب 97.8 ٪ و 99.4 ٪ است.از آنجایی که ، در کاریوتایپ به سلول های متافازی نیاز می باشد و در نمونه های جنینی، تنها 24 تا 36 درصد از سلول ها ، سلول های متافازی با کیفیت مناسب برای مطالعه دقیق کروموزوم ها تولید می کنند و همچنین از انجایی که در روش کاریوتایپ نیاز به کشت  سلول می باشد،  کل فرآیند  زمان بر بوده و حدود 2 تا 3 هفته زمان لازم دارد.

اما با این وجود ، در نمونه های مایع آمنیوتیک ، کاریوتایپینگ به عنوان “استاندارد طلایی” برای تشخیص آنوپلوئید جنین در نظر گرفته می شود.

همچنین بخوانید:

کارآموزی آنالیز کاریوتایپ پیشرفته

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *