فقط مصرف یک مقدار کم از مکمل پروتئینی به کنترل دیابت نوع 2 کمک میکند

فقط مصرف یک مقدار کم از مکمل پروتئینی به کنترل دیابت نوع 2 کمک میکند

 

نشان داده شده است که نوشیدن یک وعده کوچک از پروتئین وِی به مبتلایان به دیابت نوع دو کمک می‌کند قند خونشان را کنترل کنند.

بر طبق تحقیقات جدید که درباره‌ی مدیریت رژیم غذایی دیابت نوع دو است‌ ، شرکت کنندگان قبل ازغذا یک جرعه ازنوشیدنی که ازقبل تهیه شده وحاوی دوز پایینی از پروتئین وی می‌باشد را می‌نوشند. آن‌ها برای یک هفته در حالی که زندگی روزمره خود را می‌گذرانند تحت نظرقرار می‌گیرند.

برای سنجیدن مزایای بالقوه پروتئین وی ،همان افراد همچنین یک هفته از نوشیدنی می‌نوشند که فاقد پروتئین وی می‌باشد. این کار به جهت مقایسه نتایج انجام می‌شود.

نتایج بررسی مداوم گلوکز مشخص کرد که سطح گلوکز خیلی بهتردرافرادی که مکمل پروتئین وی مصرف کرده‌اند ،کنترل شده است. به‌ طورمیانگین شرکت کنندگان درمقایسه با هفته ای که مکمل پروتئین مصرف نکردند دو ساعت بیشتردر روز سطح قند خون نرمال داشتند.علاوه براین، در مقایسه با زمانی که مکمل پروتئینی مصرف نمی‌کردند، سطح گلوکز روزانه آن‌ها 0.6 میلی مول بر لیتر پایین‌تر بوده است.

دکتر دنیل وست، سخنران ومحقق که با مرکز تحقیقات تغذیه انسان و تیم تحقیقاتی دیابت دردانشگاه نیوکاسل کار می‌کند، می‌گوید:درحالی که مطالعات قبلی برای چندساعت درآزمایشگاه پتانسیل این مداخله غذایی را نشان داده است، این اولین باراست که افراد در طول زندگی روزمره وعادی تحت نظر قرار می‌گیرند.

ما معتقدیم که پروتئین وی به دو طریق عمل می‌کند، اول با کاهش سرعت عبورغذا ازدستگاه گوارش و دوم با تحریک ترشح هورمون‌‌هایی که باعث جلوگیری ازافزایش قند خون می‌شوند.

از آنجا‌یی که شاهد افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان هستیم، بررسی پتانسیل جایگزین‌های دارویی مانند مکمل‌های غذایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

هجده فرد مبتلا به دیابت نوع دو یک نوشیدنی کوچک در حجم100میلی‌ لیترحاوی 15 گرم پروتئین را به مدت هفت روز، ده دقیقه قبل از صبحانه، نهار و شام مصرف کردند و داروهای دیابت تجویز شده خود را ادامه دادند. سنجش مداوم گلوکز به طورخودکار سطح گلوکز را درطول یک هفته ردیابی می‌کرد.

دانشجوی دکترا دانشگاه نیوکاسل، کایران اسمیت که نظارت برتجزیه وتحلیل داده‌ها را برعهده داشت می‌گوید:«مردم می‌توانستند به رژیم پایبند باشند و ایده یک نوشیدنی راحت، خوشمزه و کوچک که می‌توان آن را با خود حمل کرد و قبل غذا مصرف کرد را دوست داشته باشند.»

این تیم قصد دارد با اجرای مطالعات درمقیاس بزرگتر و برای مدت طولانی‌تر مزایای مداخلات غیرپزشکی را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. همچنین قصد دارند پروتئین‌های جایگزین که از منابع گیاهی مانند نخود، قارچ، سیب زمینی به دست می‌آیند را بررسی کند تا گزینه هایی را برای گیاه‌خواران وافراد مذهبی با رژیم خاص پیدا کند‌.

 

منبع

 

مترجم: نسترن عاشوری

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *