شروع مجدد دوره: 12 مرداد | 3 شهریور

تعداد جلسات: 13 جلسه | مدت زمان آموزشی: 40 ساعت | هزینه دوره 1/8 میلیون تومان

دوره کارآموزی کشت سلول در آزمایشگاه کشت سلولی ژنیران

برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره کارآموزی کشت سلولی، ویدیو بالا را مشاهده فرمایید.

کارآموزی کشت سلول

تکنیک کشت سلولی یکی از تکنیک های اولیه و مورد نیاز برای دانشجویان زیست شناسی و پزشکی می باشد. این تکنیک در عین سادگی پیچ و خم های زیادی داشته و اگرچه هر فردی در مدت کوتاه می تواند از نظر تئوری مسائل مربوط به کشت سلول را بیاموزد ولی یادگیری عملی آن نیاز به تکرار زیاد و آموزش زیرنظر استاد مجرب دارد. زمانی که تکنیک کشت سلولی توسط دانشمندان کشف شد، توانست راه جدید را جهت انجام آزمایش های اولیه بر روی سلول و سپس انجام آن بر روی موجود زنده کامل نشان دهد. لذا کشت سلول به تنهایی توانسته از کشته شدن میلیون ها حیوانات آزمایشگاهی جلوگیری کند و با ارائه نتایج خود در شناخت بهتر سلول ها و کشف دارو های جدید نقش بسیار مهمی داشته است. امروزه تکنیک کشت سلول به خوبی توسعه یافته و در زمینه انتقال ژن های جدید به میزبان های یوکاریوتی و تغییر ژنوم آن ها پیشرفت زیادی کرده است.

آزمایشگاه ژنیران با برگزاری دوره کارآموزی کشت سلول دانشجویان و علاقه مندان را قادر به بررسی و پژوهش در زمینه های مختلف کشت سلول می کند. دوره کارآموزی کشت سلول شامل ۱۳ جلسه تئوری و عملی می باشد که به مدت ۳ هفته طول کشیده و طی این دوره متقاضیان تسلط کامل به سرفصل های ذکر شده این دوره خواهند داشت. در ابتدای دوره کارآموزی کشت سلول، ابتدا کارآموزان پس از آشنایی با GLP (اصول بهینه آزمایشگاهی) مربوطه، با فضای آزمایشگاه کشت سلول ژنیران آشنا شده و وارد فاز عملی دوره می شوند. قبل از انجام هر یک از تکنیک های مربوطه، آموزش های تئوری لازم توسط اساتید مجرب آزمایشگاه ژنیران داده شده و سپس دانشجویان تکنیک را ابتدا به همراه استاد و سپس زیر نظر استاد مربوطه خودشان انجام می دهند. فضایی که دوره های کارآموزی آزمایشگاه ژنیران بوجود آورده به افراد کمک می کند تا خود به تنهایی به شکل کامل با تکنیک های مربوطه آشنا شده و بتوانند به خوبی آن ها را انجام دهند.

کشت سلول

بخش مبانی کشت سلول های انسانی و حیوانی

اهداف:

آشنایی با اصول اولیه کشت سلولی و ایجاد توانایی کار با سلول و کشت آن به صورت عملی

سرفصل ها :

  • آشنایی با اصول GLP و استریلزاسیون

  • بررسی Viability

  • شمارش سلول و تهیه محیط کشت

  • بازدید از آزمایشگاه کشت سلولی قرنطینه یا اصلی و مشاهده سلولها در ظروف کشت

  • محیط های کشت، سرم ها و supplements و آنتی بیوتیک ها

  • دفریز، پاساژ و فریز کردن سلولها


بخش سنجش میزان اثر سمیت مواد و بررسی تکثیر و قدرت حیات سلولی به روش  MTT

اهداف:

آشنایی با روش MTT assay

سرفصل ها :

  • اصول کلی کشت سلول

  • آشنایی با روشهای سنجش میزان اثر سمیت مواد و بررسی تکثیر سلولی

  • تعیین تعداد بهینه سلولها و رسم منحنی استاندارد

  • روش انجام آزمایش MTT و آنالیز داده ها

پیش نیاز :آشنایی با کشت سلولی و یا گذراندن کارگاه / دوره کارآموزی کشت سلول های انسانی و جانوری

متقاضیان این دوره پس از گذراندن کارآموزی کشت سلول مدرک معتبر دریافت کرده که این مدرک می تواند به عنوان رزومه آن ها محسوب شود. این مدرک اعتبار کافی جهت ارائه به دانشگاه های مختلف جهت اخذ بورسیه تحصیلی داشته و افراد می توانند با گذراندن دوره کشت سلول، هم از نظر رزومه و هم از نظر عملی، مصاحبه های مورد نظر را با موفقیت پشت سر بگذارند. همچنین با تکنیک ورزی در دوره کارآموزی کشت سلول، قبولی در مقطع دکتری و عبور از مرحله سخت مصاحبه بسیار مرتفع خواهد گشت.

آزمایشگاه کشت سلول ژنیران

خدمات کشت سلولی ژنیران

لیست امکانات و تجهیزات آزمایشگاه ژنیران

کارگاه های ژنیران