تردمیل حیوانات آزمایشگاهی

تردمیل حیوانات آزمایشگاهی

تردمیل حیوانات آزمایشگاهی

ورزش به معنای انجام منظم یک فعالیت، موجب افزایش کیفیت زندگی افراد می شود. بررسی تأثیر ورزش در فاکتور های مختلف زندگی یک فرد یکی از مباحث جذاب دانشجویان تربیت بدنی به خصوص شاخه های فیریولوژی می باشد. همانطور که مبرهن است فعالیت بدنی می تواند روی بسیاری از فاکتور های زیستی یک فرد تأثیر بگذارد. به شکل کلی فعالیت بدنی موجب افزایش متابولیسم سلولی شده و افزایش سوخت و ساز باعث سوختن چربی ها، پیشگیری از بیماری های مختلف، افزایش طول عمر و سلامتی می گردد. حال هر یک از فاکتور هایی که ورزش می تواند بر روی آن ها تأثیر گذار باشد خود به تنهایی معرف یک پروژه بوده و قابل بررسی است. فعالیت های ورزشی مجموعاً به انواع هوازی و بی هوازی تقسیم می شوند. ورزش های هوازی باعث افزایش ظرفیت اکسیژنی خون و در نتیجه چربی سوزی می گردد. عموماً ورزش های هوازی به شکل استقامتی انجام می شوند. از طرفی ورزش های بی هوازی فعالیت هایی هستند که در زمان کمتر و با شدت بسیار بیشتری نسبت به فعالیت های هوازی انجام می شوند. فعالیت های بی هوازی نیز باعث افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی می شوند. در هر صورت فعالیت های ورزشی موجب افزایش سلامتی و طول عمر می گردد.

سیستم های in-vivo آزمایشگاهی شرایطی را بوجود آورده‌اند که می توان فرضیات ارائه شده در زمینه تأثیر ورزش در فاکتور های مختلف را در آن بررسی نمود. باید توجه داشت که برخی از پژوهش هایی که توسط دانشجویان فیزیولوژی ورزشی و یا زیست شناسی تعریف می شوند قابل انجام بر روی انسان نیستند و ناگریز باید از حیوانات آزمایشگاهی استفاده نمود. در میان ورزش ها، دو جزو فعالیت هایی است که هم می تواند به شکل هوازی و هم غیر هوازی انجام پذیرد و مجموعا دو یک ورزش ارزشمند به دلیل توانایی آن در دخالت بسیاری از پروسه های سلولی، مولکولی و فیزیولوژیک می باشد. یکی از بزرگترین مزایای دویدن امکان انجام آن در هر مکان و زمان بدون امکانات ویژه می باشد. همچنین دو از معدود فعالیت هایی است که همزمان توانایی تأثیر در تمامی بخش های بدن دارد. از این رو این مسئله باعث شده افرادی که علاقه به انجام پروژه های بین رشته‌ای زیست شناسی و فیزیولوژی ورزشی دارند این فعالیت را به عنوان یک ورزش مبنا قرار داده و اثر آن را در مسیر های مختلف فیزیولوژیکی و سلولی-مولکولی موجودات زنده بسنجند. از آن جایی که یک پژوهش نیاز به داده های آماری دقیق دارد و برخی اوقات ممکن است شرایط ویژه‌ای در آن تعریف شود (مثلا اثر دویدن در طول عمر افراد پیر و یا اثر فعالیت ورزشی دو در بهبود افرادی که مبتلا به یک بیماری خاص هستند) همیشه نمی توان شرایطی را بوجود آورد که از انسان به عنوان فرد مورد مطالعه استفاده نمود. با توجه به شباهت بالای بین انسان و موش از جوانب مختلف فیزیولوژیکی، ژنتیکی و … حیوانات آزمایشگاهی مانند موش های آزمایشگاهی فرصت مناسبی برای انجام اینگونه مطالعات بوجود آورده‌اند.

دستگاه تردمیل حیوانات آزمایشگاهی وسیله‌ای است که در آن حیوانات آزمایشگاهی قرار گرفته و با سرعت، زمان و شیب دلخواه می دوند. دستگاه تردمیل مخصوص رت آزمایشگاه ژنیران، دارای 5 لاین می باشد که در هر لاین یک موش قرار می گیرد. در انتهای هر لاین سیستم شوکر قرار گرفته که می توان با برقراری جریان های متناسب حیوان را وادار به دویدن نمود. البته باید توجه داشت که همین شوک الکتریکی می تواند باعث ایجاد اختلالات در حیوان شود و پروسه آزمایش را از حالت استاندارد خارج کند. لذا برخی اوقات برای جلوگیری از ایجاد استرس و مختل شدن استاندارد های مد نظر، می توان بخش شوکر را پوشانده و با تحریک های تشویق کننده موش ها را وادار به دوییدن نمود. دستگاه تردمیل موش آزمایشگاهی ژنیران از سرعت 2 الی 80 متر بر دقیقه قابلیت تنظیم دارد. همچنین می توان شیب سطحی که موش در آن می دود را از منفی 20 تا مثبت 20 درجه تنظیم کرد. لذا می توان پروژه های ورزشی هوازی و بی هوازی را با این دستگاه به انجام رساند. از طرفی دستگاه تردمیل حیوانات آزمایشگاهی ژنیران توانایی تعریف پروتکل های مختلف در 20 مرحله داراست؛ یعنی می توان در 20 مرحله مجزا و پشت سر هم، سرعت، شیب، شتاب، زمان و شوک مختلف تعریف نمود.

دوره کارآموزی کار با حیوانات آزمایشگاهی

آزمایشگاه حیوانات ژنیران

سایر تجهیزات آزمایشگاه ژنیران

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

4 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

2 دیدگاه برای “تردمیل حیوانات آزمایشگاهی

  1. کاربر ژنیران گفته:

    سلام . اگر تعدادی از موش ها روی تردمیل ندوند از چه نوع تشویقی باید استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *