افزایش شیوع بیماری _ برخی از ویروس ها موجب خوشمزه شدن شما برای پشه‌ها می‌شوند

افزایش شیوع بیماری _ برخی از ویروس ها

اخبار بیولوژی

ویروس‌های دنگی و زیکا، میکروبیوم را در انسان و موش طوری تغییر می‌دهند تا پشه‌ها را جذب کنند و به میزبان‌های جدید سرایت کنند.

دانشمندان در ژورنال Cell امروز  (30 ژوئن) نشان می‌دهند که ویروس‌های تب‌زای زیکا و دنگی بوی موش‌ها و انسان‌ها را بعد از آلوده کردن تغییر می‌دهند. رایحه تغییر یافته پشه‌ها را جذب می‌کند که میزبان را نیش بزنند، خون آلوده آن‌ها را بنوشند و سپس ویروس را به میزبان بعدی خود منتقل کنند.

تب دنگی توسط پشه‌ها در مناطق گرمسیری در سراسر جهان و گاهی اوقات در مناطق نیمه گرمسیری مانند جنوب شرقی ایالات متحده منتقل می‌شود. فرد مبتلا از تب، بثورات و درد رنج می‌برد و گاهی منجر به خونریزی و مرگ می‌شود. بر اساس گزارش موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی موسسه ملی بهداشت (NIH)، سالانه بیش از 50 میلیون مورد مبتلا به دنگی شناسایی می‌شود، که منجر به مرگ حدود 20000 نفر می‌شود. بیشتر آن‌ها کودک هستند.

زیکا یکی دیگر از بیماری‌های ویروسی منتقله از طریق پشه در خانواده دانگ است. اگرچه ایجاد بیماری جدی برای زیکا در بزرگسالان غیرمعمول است، اما شیوع آن اخیرا در آمریکای جنوبی باعث نقص مادرزادی جدی در نوزادان زنان باردار آلوده شده است. این خانواده ویروسی همچنین شامل تب زرد، آنسفالیت ژاپنی و نیل غربی نیز است.

این ویروس‌ها به عفونت‌های مداوم در میزبان‌های حیوانی و همچنین پشه‌ها برای انتشار نیاز دارند. اگر یکی از این موارد وجود نداشته باشد – اگر همه میزبان‌های حساس ویروس را دفع کنند یا همه پشه‌ها بمیرند – ویروس ناپدید می‌شود. به عنوان مثال، در طی شیوع تب زرد در فیلادلفیا در سال 1793، فرا رسیدن یخبندان‌های پاییزی باعث مرگ پشه‌های محلی شد و شیوع آن پایان یافت.

در آب و هوای گرمسیری بدون وجود سرمازدگی، همیشه پشه‌ها وجود دارند. ویروس فقط به یکی نیاز دارد تا حیوان میزبان آلوده را بگزد تا ویروس گسترش یابد. به نظر می‌رسد ویروس‌های زیکا و دنگی روش زیرکانه‌ای را برای ایجاد خطر انتخاب کرده‌اند.

افزایش شیوع بیماری _ برخی از ویروس ها

تیمی از محققان از دانشگاه Connecticut (UConn)، دانشگاه Tsinghua در پکن، موسسه بیماری‌های عفونی در شنزن، بیمارستان Ruili از طب چینی و Dai، آزمایشگاه مربوط به ویروس‌های منتشره توسط حیوانات در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری Yunnan، و مرکز چین برای کنترل و پیشگیری از بیماری، مشکوک بود که دنگی و زیکا ممکن است، میزبان را برای جذب پشه‌ها مستعد کنند. هم مالاریا و هم التهاب عمومی می‌توانند بوی افراد را تغییر دهند. آن‌ها فکر می‌کردند که عفونت ویروسی توسط دنگی و زیکا ممکن است همین کار را انجام دهد.

ابتدا تیم تحقیقاتی بررسی کرد که آیا پشه‌ها به موش‌های آلوده تمایل نشان می‌دهند یا خیر. و در واقع، در انتخاب بین موش‌های سالم وموش‌های آلوده به دنگی، پشه‌ها بیشتر جذب موش‌های آلوده به دنگی شدند.

محققان مولکول‌های بدبوی روی پوست موش‌های آلوده و سالم را تجزیه و تحلیل کردند. این محققان چندین مولکول را شناسایی کردند که در حیوانات آلوده شایع‌تر بود و آن‌ها را به صورت جداگانه آزمایش کردند. دانشمندان این مولکول‌ها را هم روی موش‌های تمیز و هم روی دست‌های انسان‌های داوطلب به کار بردند و دریافتند که یک مولکول خوشبو، استوفنون، مخصوصاً برای پشه‌ها جذاب است. خوشبوکننده‌های جمع‌آوری شده از پوست بیماران مبتلا به دنگی انسان نیز همین موضوع را نشان می‌دهد: جذابیت بیشتری برای پشه‌ها و تولید بیشتر استوفنون.

استوفنون توسط برخی باکتری‌های باسیلوس که روی پوست انسان (و موش) رشد می‌کنند ساخته می‌شود. به طور معمول پوست یک پپتید ضدمیکروبی تولید می‌کند که جمعیت باسیلوس را کنترل می‌کند. اما مشخص شد که وقتی موش‌ها به دنگی و زیکا آلوده می‌شوند، پپتید ضد میکروبی زیادی تولید نمی‌کنند و باسیلوس سریع‌تر رشد می‌کند.

همچنین اخبار بیشتری مطالعه کنید:

عفونت ویروس هرپس ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد تبادل ژنی بین ویروس‌ها و میزبان‌ها باعث تکامل می‌شود…

آنتی بادی‌های آنتی-ایدیوتایپ ، تشدید کننده عوارض ویروس کرونا

Penghua Wang، ایمونولوژیست در UConn Health و یکی از نویسندگان مطالعه می‌گوید: “ویروس می‌تواند میکروبیوم پوست میزبان را دستکاری کند تا پشه‌های بیشتری را برای انتشار سریع‌تر جذب کند!”این یافته‌ها می‌تواند  توضیح دهد که چگونه ویروس‌های پشه‌ها برای چنین مدت طولانی دوام  می‌آورند.

افزایش شیوع بیماری _ برخی از ویروس ها

Wang و همکارانش همچنین یک پیشگیری بالقوه را آزمایش کردند. آن‌ها به موش‌های مبتلا به تب دنگی نوعی از مشتقات ویتامین A، ایزوترتینوئین، دادند که تولید پپتید ضد میکروبی پوست را افزایش می‌دهد. موش‌های تحت درمان با ایزوترتینوئین استوفنون کمتری ترشح کردند که جذابیت آن‌ها را برای پشه‌ها کاهش داد و به طور بالقوه خطر ابتلای دیگران به ویروس را کاهش داد.

Wang می‌گوید گام بعدی آنالیز تعداد بیشتری از بیماران انسانی مبتلا به دنگی و زیکا است تا بفهمیم آیا ارتباط بوی پوست و میکروبیوم به طور کلی در شرایط واقعی صادق است یا نه و ببینیم آیا ایزوترتینوئین تولید استوفنون را در انسان‌های بیمار و همچنین در موش‌های بیماران کاهش می‌دهد.

مرجع: «فرار از میکروبیوتای پوست میزبان‌های آلوده به فلاویویروس جذابیت پشه را افزایش می‌دهد» توسط Hong Zhang, Yibin Zhu, Ziwen Liu, Yongmei Peng, Wenyu Peng, Liangqin Tong, Jinglin Wang, Qiyong Liu, Penghua Wang  و Gong Cheng,

30 ژوئن 2022، cell.

DOI: 10.1016/j.Cell.2022.05.016

منبع:

مترجم: شقایق مرتاضی

همچنین مطالب علمی بیشتری را مطالعه کنید:

آنتی بادی‌های آنتی-ایدیوتایپ ، تشدید کننده عوارض ویروس کرونا

باکتریوفاژ

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *