استفاده از ویپ خطر ایجاد حفره‌های دندانی را افزایش می‌دهد

استفاده از ویپ و سلامت دندان

محققان می‌گویند استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی با خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان همراه هستند.

عادت به استفاده از ویپ منجر به لبخندی کدر و مراجعه مکرر به دندانپزشک می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داده است که بیمارانی که از دستگاه‌های ویپینگ استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستند. طبق نظرسنجی‌های CDC نه میلیون بزرگسال آمریکایی و 2 میلیون نوجوان از محصولات ویپینگ مبتنی بر تنباکو استفاده می‌کنند که این به معنای دندان‌های آسیب‌پذیر زیادی است. این تحقیق توسط اساتید دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تافتس انجام شد.

کارینا ایروسا، استادیار مراقبت‌های جامع و محقق اصلی در این زمینه می‌گوید: یافته‌های این مطالعه در مورد ارتباط بین استفاده از ویپ و خطر پوسیدگی – ایجاد حفره در دندان – هشداری است که نشان می‌دهد این عادت به ظاهر بی‌ضرر ممکن است بسیار مضر باشد. این مطالعه در 23 نوامبر در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شد.

کارینا ایروسا، استادیار دانشکده پزشکی دندانپزشکی تافتس می‌گوید: «تا زمانی که عادت به ویپ کردن را حفظ کنید، افزایش خطر پوسیدگی نیز همچنان باقی می‌ماند. این یک چرخه معیوب است که متوقف نخواهد شد.»

انواع مختلف ویپ

در چند سال گذشته، آگاهی عمومی در مورد خطرات ناشی از ویپ کردن برای سلامت سیستمیک افزایش ‌یافته است؛ به‌ویژه پس از کشف ارتباط بین استفاده از دستگاه‌های ویپ با بیماری‌های ریوی. برخی تحقیقات دندانپزشکی ارتباط بین استفاده از سیگار الکترونیکی و افزایش نشانگرهای بیماری لثه و به طور جداگانه آسیب به مینای دندان را نشان داده است. اما تأکید چندانی استفاده از سیگار الکترونیکی و سلامت دهان، حتی توسط دندانپزشکان صورت نگرفته است.

مطالب مرتبط:

ایروسا می‌گوید که یافته اخیر Tufts ممکن است تنها اشاره‌ای به آسیب‌هایی باشد که استفاده از ویپ‌ها می‌تواند به دهان وارد کند. او می‌گوید: «میزان تأثیر آن بر سلامت دندان، به‌ویژه بر روی پوسیدگی دندان، هنوز نسبتاً ناشناخته است. در این مرحله، من فقط سعی می‌کنم آگاهی را در بین دندانپزشکان و بیماران افزایش دهم.»

ایروسا می‌گوید این مطالعه، اولین مطالعه‌ای است که به طور خاص به بررسی ارتباط سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌ها با افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی می‌پردازد. او و همکارانش اطلاعات بیش از 13000 بیمار بالای 16 سال را که از سال 2019 تا 2022 در کلینیک‌های دندانپزشکی Tufts تحت درمان بودند، تجزیه‌وتحلیل کردند.

اجزای دندان انسان

ایروسا دریافت که درحالی‌که اکثریت قریب به اتفاق بیماران گفتند که از ویپ استفاده نمی‌کنند، تفاوت آماری معنی‌داری در سطوح خطر پوسیدگی دندان بین گروه مصرف کننده سیگار الکترونیکی/ویپ و گروه کنترل وجود دارد. حدود 79 درصد از بیمارانی که ویپ می‌کردند به عنوان افرادی که در معرض خطر پوسیدگی قرار داشتند، در مقایسه با 60 درصد از افراد گروه کنترل، قرار گرفتند. از بیمارانی که ویپ می‌کردند سؤال نشد که آیا از دستگاه‌های حاوی نیکوتین استفاده می‌کردند یا THC (اگرچه نیکوتین رایج‌تر است).

ایروسا می‌گوید: «درک این داده‌های اولیه مهم است. این یافته، 100٪ قطعی نیست، اما مردم باید از آنچه ما می‌بینیم آگاه باشند.». مطالعات بیشتری  در این زمینه باید انجام شود، و ایروسا می‌خواهد نگاهی دقیق‌تر به نحوه تأثیر ویپ بر میکروبیولوژی بزاق بیندازد.

پوسیدگی دندان، آسیبی است که زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های عامل پوسیدگی در دهان، اسیدهایی را بسازند که به سطح یا مینای دندان حمله می‌کنند. این امر می‌تواند منجر به سوراخ کوچکی در دندان به نام حفره شود. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، می‌تواند باعث درد، عفونت و حتی از دست دادن دندان شود.

یکی از دلایلی که استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند در افزایش خطر پوسیدگی نقش داشته باشد، محتوای قندی و ویسکوزیته مایع ویپ است که هنگامی که آئروسل می‌شود و سپس از طریق دهان استنشاق می‌شود، به دندان‌ها می‌چسبد. (مطالعه‌ای در سال 2018 که در مجله PLOS One منتشر شد، خواص سیگارهای الکترونیکی با طعم شیرین را به آب‌نبات‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی تشبیه کرد). همچنین مشاهده شده است که به نظر می‌رسد ویپ کردن باعث ایجاد پوسیدگی در مناطقی می‌شود که معمولاً در حالت عادی رخ نمی‌دهد؛ مانند لبه‌های پایینی دندان‌های جلو که در زیبایی نقش دارند.

محققان Tufts توصیه می‌کنند که دندانپزشکان باید به طور معمول در مورد استفاده از سیگار الکترونیکی به عنوان بخشی از سابقه پزشکی بیمار سؤال کنند. این امر شامل دندانپزشکان اطفال که در ارتباط با نوجوانان هستند نیز می‌شود (طبق FDA/CDC، 7.6 درصد از دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان اظهار داشتند که در سال 2021 از سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند).

محققان همچنین پیشنهاد می‌کنند که بیمارانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند باید تحت پروتکل‌های دقیق‌تری برای مدیریت پوسیدگی باشند که می‌تواند شامل استفاده از خمیر دندان‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید، استفاده از فلوراید در مطب و معاینات بیش از دو بار در سال باشد.

ایروسا می‌گوید: «برای مدیریت پوسیدگی دندان، بسته به میزان وخامت آن، زمان و هزینه زیادی صرف می‌شود. هنگامی که عادت ویپ کردن را شروع کنید _حتی اگر ترمیم و پرکردگی دندان انجام دهید_ تا زمانی که به استفاده از ویپ ادامه دهید، همچنان در معرض خطر پوسیدگی ثانویه هستید. این یک چرخه معیوب است که متوقف نخواهد شد.»

همچنین بخوانید:

 

منبع

مترجم: مریم محجوب

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *