4 مزیت علمی فنجان قهوه صبحگاهی شما

 

قهوه اولین چیزی است که بسیاری از مردم در صبح به سمت آن می‌روند اما آیا آن فنجان قهوه زود هنگام می‌تواند مفیدتر از رفع خستگی باشد؟ علم نشان می‌دهد که جواب این سوال یک بله قاطع است! قهوه نه تنها شما را هوشیار نگه می‌دارد، بلکه بدنتان را نیز تقویت می‌کند. بنابراین، این دم نوش صبحگاهی چه فوایدی می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد؟

قهوه خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش می‌دهد

علی‌رغم آنچه برخی افراد فکر می‌کنند، هیچ مدرکی مبنی بر وجود مواد سرطان زا در این ماده وجود ندارد. تمام تحقیقات در واقع به عقیده‌ای مخالف نیز اشاره می‌کنند: قهوه می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. هم سطح بالای پلی فنول‌های (polyphenols) موجود در قهوه و هم خود کافئین می‌توانند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کنند. این ماده همچنین تولید صفرا را تحریک می‌کند و سطح استروژن را کاهش داده و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

قهوه می‌تواند به عنوان یک دارو ضد افسردگی عمل کند

افسردگی می‌تواند یک بیماری ناتوان کننده باشد که درمان آن بسیار دشوار است. دلایل افسردگی به طور کامل شناخته نشده است، اگرچه تصور می‌شود که التهاب سلول‌های مغزی در این امر نقش داشته باشد. پلی فنول‌های موجود در قهوه به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند که استرس اکسیداتیو را که باعث التهاب می‌شود، کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که حتی مصرف یک فنجان قهوه در روز نیز علائم را بهبود می‌بخشد اما این مقدار هرچه بیشتر باشد، فواید بهتری را از این ماده دریافت می‌کنید.

قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد

یکی دیگر از مزایای کمتر شناخته شده مصرف قهوه، کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 است. مطالعات نشان می‌دهند که یک فنجان قهوه می‌تواند شانس ابتلای شما به این بیماری را تا حدود 8 درصد کاهش دهد، هر چه بیشتر قهوه بنوشید این احتمال به حدود 30 درصد افزایش یابد. گمان می‌رود که منیزیم و پلی‌فنول‌ها که به تنظیم متابولیسم گلوکز کمک می‌کنند نیز سودمند باشد.

قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون (Parkinson’s Disease) را کاهش می‌دهد

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف قهوه کافئین دار می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در مراحل بعدی زندگی کاهش دهد. علت اصلی ابتلا به پارکینسون سطح پایین دوپامین (dopamine) است. قهوه با محافظت از سلول‌های مغز که این هورمون را تولید می‌کنند، از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند. با این حال، کافئین مسئول ایجاد این محافظت است، بنابراین قهوه بدون کافئین فواید یکسانی را ندارد.

در حالی که بیشتر افراد ماده  را برای افزایش انرژی و طعم مطلوب آن می‌نوشند، این ماده فواید زیادی در رابطه با سلامتی نیز دارد. بیشترین فایده از نوشیدن این ماده به مقدار متوسط یعنی در حدود 3 تا 5 فنجان در روز حاصل می‌شود. با این حال، اگر معده و الگوی خواب شما بتوانند با آن کنار بیایند، به نظر می‌رسد که مصرف مقدار بیشتری قهوه، دارای اشکالات زیادی نیست!

قهوه

خلاصه:

قهوه اولین چیزی است که بسیاری از مردم در صبح به سمت آن می‌روند اما آیا آن فنجان قهوه زود هنگام می‌تواند مفیدتر از رفع خستگی باشد؟ علم نشان می‌دهد که جواب این سوال یک بله قاطع است! این ماده نه تنها شما را هوشیار نگه می‌دارد، بلکه بدنتان را نیز تقویت می‌کند.

منبع

مترجم: فاطمه فریادرس

 

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *