نوشیدن قهوه خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد!

نوشیدن قهوه خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد!
  • در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اگرچه درمان و تغییر سبک زندگی می تواند پیشرفت آن را کُند کنَد.
  • یک مطالعه جدید استرالیایی نشان می‌دهد که مصرف بالای قهوه ممکن است با میزان پایین‌تر زوال شناختی ارتباط داشته باشد.
  • همچنین ارتباطی بین مصرف زیاد قهوه و انباشتگی آهسته­تر رسوبات آمیلوئید در مغز وجود دارد.

بیش از 55 میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می­کنند. شایع ترین نوع زوال عقل، بیماری آلزایمر (AD) است که کارشناسان معتقدند 50 تا 75 درصد موارد زوال عقل را تشکیل می دهد. با توجه به آمار ثبت شده در یک جمعیت مسن، موارد ابتلا به آلزایمر رو به افزایش است.

آلزایمر یک بیماری پیچیده­ای است­ و بخشی طبیعی از فرآیند پیری نمی­باشد. این موضوع باعث تغییرات پیچیده مغزی می شود که می‌تواند منجر به از دست دادن حافظه و اختلالات شناختی شود. یک مطالعه جدید در استرالیا شواهدی را نشان می‌دهد که بین میزان قهوه مصرفی مردم و میزان زوال شناختی آنها ارتباط خاصی وجود دارد. این مطالعه اخیراً در مجله معتبر Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شده است.

تحقیقات قبلی نشان داده است که قهوه می­تواند بروز اختلالات شناختی را کاهش دهد. نویسندگان این مطالعه جدید قصد دارند این موضوع را بیشتر بررسی کنند. دکتر Samantha Gardener، نویسنده اصلی مقاله، عنوان می­کند: “اگر تحقیقات بیشتری این ارتباط را تأیید کند، مصرف قهوه می‌تواند روزی به عنوان یک عامل سبک زندگی با هدف به تاخیر انداختن شروع آلزایمر توصیه شود.”

وی همچنین افزود: “این موضوع ساده­ترین چیزی است که مردم می توانند آن را در سبک زندگی خود بگنجانند. به ویژه برای افرادی که در معرض خطر زوال شناختی هستند و هیچ علائمی ندارند.”

 

بررسی ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر

این تیم تحقیقاتی در دانشگاه Edith Cowan در Perth، استرالیای غربی مستقر است. دانشمندان در این تحقیق از داده­های تصویربرداری، نشانگرهای زیستی و شیوه زندگی افراد در استرالیا استفاده کردند که بیش از یک دهه به طول انجامید. این مطالعه شامل 227 بزرگسال 60 ساله بود که در شروع مطالعه دچار زوال شناختی نبودند. این تیم با تنظیم پرسشنامه­ای توانست اطلاعاتی از شرکت­کنندگان در مورد میزان و دفعات قهوه مصرفی آنها کسب کند.

آنها سپس ارزیابی­های حاصله را با مجموعه­ای از معیارهای روانشناختی در فواصل ابتدایی آزمایش و 18 ماهه مقایسه کردند. شش بخش ارزیابی عبارت­اند از: حافظه یادآوری اپیزودیک، حافظه تشخیص، عملکرد اجرایی، زبان، توجه و دقت، سرعت پردازش و داده­های پیش بالینی.

داده­های پیش بالینی آلزایمر (PACC) یک ترکیب نمره­ای است از آزمون‌های حافظه، عملکرد اجرایی و شناختی مغز. تحقیقات نشان داده است که این سیستم نمره­دهی می‌تواند اولین نشانه­های زوال شناختی را اندازه گیری کند. 60 شرکت­کننده تحت اسکن مغزی PET برای ارزیابی انباشتگی بتا آمیلوئید در مغز قرار گرفتند و 51 شرکت­کننده دیگر اسکن MRI برای ارزیابی آتروفی مغز انجام دادند.

یافته­ ها

تجزیه و تحلیل داده­ها نشان داد که نوشیدن قهوه به طور معمول با عملکرد اجرایی، شناختی، توجه(دقت) و نمره PACC ارتباط مثبت دارد. نوشیدن مقادیر بالای قهوه با آهسته‌تر شدن روند پیشرفت اختلال شناختی در طول مطالعه همراه بود.

بین مصرف بالای قهوه با انباشتگی آهسته­تر پروتئین آمیلوئید در طول 126 ماه، ارتباطی گزارش شد. در این مطالعه ارتباطی بین مصرف قهوه و آتروفی مغز مشاهده نشد. نتایج نشان می دهد که افزایش مصرف قهوه از 1 تا 2 فنجان در روز می تواند به طور چشمگیری اختلال شناختی را تا 8 درصد پس از 18 ماه کاهش دهد. همچنین می‌تواند از تجمع بتا آمیلوئید مغزی در همان دوره، تا 5 درصد بکاهد.

دکتر Gardener در مصاحبه با MNT عنوان کرد: “مصرف زیاد قهوه با انباشتگی آهسته­تر پروتئینی چسبنده به نام بتا آمیلوئید که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر به هم می پیوندد، ارتباط دارد. اخیراً دارویی به نام Aduhelm (aducanumab) برای درمان بیماری آلزایمر با هدف قرار دادن بتا آمیلوئید در ایالات متحده تایید شده ولی تاثیری در کاهش زوال شناختی همچون مصرف قهوه مشاهده نشد.”

محدودیت­ ها

در نظر گرفتن محدودیت­های مطالعه بخش مهمی است که باید به آن توجه کرد. این محدودیت­ها شامل اطلاعات رژیم غذایی گزارش شده توسط افراد است که ممکن است دقیق به خاطر نیاورند. با این حال، نویسندگان خاطرنشان می­کنند که مصرف قهوه به دلیل ماهیت مصرف طولانی­مدت آن، کمتر پیش می­آید که خطایی گزارش شود. ثانیاً، تعداد افرادی که در این آزمایش مشارکت کردند بسیار کم و فقط 227 نفر است. با تعداد کم شرکت کنندگان در آزمایش، نتیجه گیری در مورد جمعیت عمومی دشوارتر است. همچنین، داده­های جمع­آوری شده قادر به نشان دادن تفاوت بین نوشیدن قهوه کافئین­دار، بدون کافئین و یا روش آماده سازی آن، نیست.

دکتر Sara Imarisio، رئیس بخش تحقیقات در انستیتو آلزایمر انگلستان در مصاحبه MNT گفت: ” اینگونه مطالعات می­توانند سرنخ­های مفیدی در مورد اثرات رژیم غذایی بر سلامت مغز ما ارائه دهند، اما بایستی هنگام تفسیر نتایج نهایت دقت را داشته باشیم چرا که می­دانیم که عوامل دیگری در مورد ریسک زوال عقل نقش دارند. هیچ نتیجه گیری قطعی در مورد اینکه آیا قهوه بر زوال عقل تأثیر دارد یا خیر نمی­توان گرفت. به بیانی دیگر، ارتباط سلامتی بلندمدت مغز با تعداد دفعات نوشیدن قهوه در روز را نمی­توان به طور دقیق مشخص کرد.”

با طرح سوال در مورد تعمیم­پذیری نتایج، دکتر Imarisio پاسخ داد:

“برای تعمیم­پذیری نتایج نیاز به اطلاعات جامع­تری می­باشد و نقص برجسته مطالعه در مورد مصرف قهوه در میانسالان بوده که گزارش نشده، بنابراین در مورد اثر منفی یا مثبت مصرف قهوه در میانسالان نمی­توان اظهار نظری کرد.”

چشم ­انداز این تحقیق

نویسندگان عنوان می­کنند که برای تایید این یافته­ها نیازمند مطالعات تئوری و عملی بلندمدتی هستیم. دکتر Gardener گفت: “مطالعات تکمیل­کننده با طیفی از شرکت‌کنندگان به مدت 10 سال دنبال و در مطالعات عملی مقدار و نوع قهوه مصرف شده ثبت شد که برای تأیید یافته‌های اولیه ما کافی است.”

دکتر Imarisio افزود: “تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج بلندمدت و درک بیشتر مزایای مصرف منظم قهوه مورد نیاز است. در این میان، بهترین راه برای حفظ سلامت مغز با افزایش سن این است که از نظر جسمی و ذهنی فعال بمانید، رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، دخانیات مصرف نکنید، به میزان توصیه شده قهوه بنوشید، وزن، کلسترول و فشار خون را منظم چک کنید.”

خلاصه

برای آلزایمر روش­های درمانی متنوعی معرفی شده است که هیچ یک قادر به درمان قطعی این بیماری نیستند. با توجه به تحقیقات متعددی که در استرالیا در این زمینه انجام شده است، نوین­ترین روش درمان آلزایمر نوشیدن زیاد قهوه بوده که با کاهش انباشته شدن بتا آمیلوئید در مغز، ظهور آلزایمر را به تاخیر می اندازد. این مطالعه نیازمند تحقیقات تکمیل­کننده بیشتری می­باشد تا بتوان آن را به همه افراد تعمیم داد.

منبع

ترجمه: امید آهنگریان ابهری

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *