ظروف آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاهی

ظروف شیشه ای آزمایشگاهی به تجهیزات مختلفی گفته می شود که در کارهای علمی استفاده می شوند و به طور سنتی از شیشه ساخته می شوند. شیشه را می توان دمید ، خم کرد ، برش داد ، قالب زد و در اندازه ها و اشکال مختلف شکل داد و بنابراین در آزمایشگاه های شیمی ، زیست شناسی و تحلیلی رایج است. بسیاری از آزمایشگاه ها برنامه های آموزشی برای نشان دادن نحوه استفاده از ظروف شیشه ای و هشدار دادن به کاربران برای اولین بار از خطرات ایمنی استفاده از ظروف شیشه ای دارند.

تاریخچه

تاریخچه ظروف شیشه ای به فنیقی ها برمی گردد که در ساخت اولین ظروف شیشه ای آبسیدین را در آتش سوزی ها با هم ادغام کردند. ظروف شیشه ای در حالی پیشرفت کردند که سایر تمدن های باستان از جمله سوری ها ، مصری ها و رومی ها هنر شیشه سازی را توسعه دادند. هنر شیشه سازی در قرن شانزدهم ونیز تا جایی اصلاح شد که اشکال پیچیده ای ایجاد شود. مدتی قبل از آغاز قرن نوزدهم تولید شیشه آزمایشگاهی از آهک سودا در آلمان آغاز شد. بیشتر ظروف شیشه ای آزمایشگاهی تا زمان شروع جنگ جهانی اول در آلمان تولید می شد. قبل از جنگ جهانی اول ، تولیدکنندگان شیشه در ایالات متحده در رقابت با تولید کنندگان شیشه آزمایشگاهی آلمان مشکل داشتند زیرا ظروف شیشه ای آزمایشگاهی به عنوان مواد آموزشی طبقه بندی می شدند و مشمول واردات نبودند مالیات. در طول جنگ جهانی اول ، عرضه ظروف شیشه ای آزمایشگاهی به ایالات متحده قطع شد.

در سال 1915 شرکت Corning Glassworks شیشه بوروسیلیکات تولید کرد که این یک امتیاز خوب برای جنگ در ایالات متحده بود. اگرچه پس از جنگ ، بسیاری از آزمایشگاه ها دوباره به واردات روی آوردند ، تحقیقات در مورد ظروف شیشه ای بهتر رونق گرفت. ظروف شیشه ای ضمن حفظ بی اثر بودن شیمیایی ، در برابر شوک گرمایی مصون تر شدند. فن آوری های مهم دیگری که در توسعه ظروف شیشه ای آزمایشگاهی تأثیرگذارند شامل تولید پلی تترا فلورواتیلن می باشد و افت قیمت ظروف شیشه ای آزمایشگاهی در برخی موارد دور ریختن بیشتر از استفاده مجدد است.

انتخاب ظروف شیشه ای آزمایشگاهی

ظروف شیشه ای آزمایشگاهی به طور معمول توسط شخصی که یک آزمایش خاص آزمایشگاهی را انجام می دهد ، متناسب با نیازهای یک کار مشخص انتخاب می شود. این کار ممکن است به یک قطعه ظروف شیشه ای ساخته شده با نوع خاصی از شیشه نیاز داشته باشد. این کار ممکن است به راحتی با استفاده از ظروف شیشه ای کم هزینه و تولید انبوه انجام شود ، یا ممکن است به قطعه خاصی که توسط دمنده شیشه ایجاد شده نیاز داشته باشد. این کار ممکن است نیاز به کنترل جریان مایع داشته باشد. این کار ممکن است دارای الزامات متمایز تضمین کیفیت باشد.

نوع شیشه

ظروف شیشه ای آزمایشگاهی ممکن است از انواع مختلفی از شیشه ها ساخته شوند که هر کدام قابلیت های مختلفی دارند و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه بوروسیلیکات شفاف است و می تواند تنش گرمایی را تحمل کند. شیشه کوارتز می تواند در دمای بسیار بالا مقاومت کند و در قسمتهای خاصی از طیف الکترومغناطیسی شفاف است. شیشه قهوه ای تیره یا کهربا (اکتینیک) می تواند جلوی اشعه ماوراlet بنفش و مادون قرمز را بگیرد. شیشه های دیواره سنگین می توانند در برابر برنامه های تحت فشار مقاومت کنند. شیشه سرخ شده شیشه ای کاملاً متخلخل است که ممکن است از آن گاز یا مایع عبور کند. ظروف شیشه ای روکش دار به طور ویژه برای کاهش وقوع شکستگی یا خرابی درمان می شوند. ظروف شیشه ای سیلانیزه (سیلیکونیزه) به طور خاص برای جلوگیری از چسبیدن نمونه های آلی به شیشه درمان می شوند.

دمیدن شیشه علمی

دمیدن شیشه علمی ، که در برخی از آزمایشگاه های بزرگتر انجام می شود ، یک زمینه تخصصی دمیدن شیشه است. دمیدن شیشه علمی شامل کنترل دقیق شکل و ابعاد شیشه ، ترمیم ظروف شیشه ای گران یا سخت قابل تعویض و ترکیب قطعات مختلف شیشه است. بسیاری از قطعات برای ایجاد قطعه کاملاً تخصصی ظروف شیشه ای آزمایشگاهی به صورت یکپارچه به طول لوله شیشه در دسترس هستند.

کنترل جریان مایعات

هنگام استفاده از ظروف شیشه ای اغلب لازم است جریان مایعات را کنترل کنید. معمولاً با درپوش متوقف می شود. ممکن است مایعات بین قطعات شیشه ای متصل منتقل شوند. انواع اجزای اتصال دهنده شامل لوله های شیشه ای ، اتصالات T ، اتصالات Y و آداپتورهای شیشه ای است. برای اتصال نشت از اتصال شیشه ای زمین استفاده می شود. روش دیگر برای اتصال ظروف شیشه ای استفاده از لوله شلنگ و لوله انعطاف پذیر است. جریان مایع را می توان به طور انتخابی و با استفاده از یک سوئیچ تغییر داد ، که از این نوع دریچه نوع متداول ذوب شده در ظروف شیشه ای است. از شیرهای ساخته شده کاملاً شیشه ای می توان برای محدود کردن جریان سیال استفاده کرد. مایعات یا هر ماده ای که جریان داشته باشد ، می تواند با استفاده از یک قیف به داخل یک دهانه باریک هدایت شود.

از ظروف شیشه ای آزمایشگاهی می توان برای اندازه گیری های حجمی با دقت بالا استفاده کرد. با اندازه گیری های با دقت بالا ، مانند اندازه گیری های انجام شده در یک آزمایشگاه حرفه ای، درجه اندازه گیری ظروف شیشه ای مهم می شود. سپس درجه اندازه گیری را می توان هم با فاصله اطمینان در اطراف مقدار اسمی علائم اندازه گیری و هم با قابلیت ردیابی کالیبراسیون به یک استاندارد NIST تعیین کرد. به صورت دوره ای ممکن است لازم باشد کالیبراسیون ظروف شیشه ای آزمایشگاه را بررسی کنید.

همچنین بخوانید…

سایر تجهیزات آزمایشگاه ژنیران

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

3 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *