تست MBC

تست MBC

مقدمه تست MBC

تست MBC بیانگر کمترین غلظتی می باشد که در آن یک عامل ضد میکروبی، یک میکروارگانیسم خاص را از بین می برد. از جمله مزایای تست MBC مقایسه فعالیت چندین ماده ضد میکروبی به طور همزمان می باشد. در اینجا خلاصه ای از تست MBC ارائه می شود. کشت خالص میکروارگانیسم به صورت over night انجام می شود و سپس در محیط کشت مولر هیلتون با غلظت مشخص cfu/ml 1 x 10^5 تلقیح داده می شود.

 در چاهک های صفحات میکروتیتر 96 چاهکی، رقت های 1:1 تهیه می شود. تمامی رقت های تهیه شده با حجم مساوی از میکروارگانیسم مورد نظر تلقیح داده می شود. برای هر میکروارگانیسم یک چاهک کنترل مثبت و کنترل منفی در نظر گرفته می شود که به ترتیب رشد میکروبی کافی در طول دوره تلقیح و استریل نمودن محیط را نشان می دهد. مقداری از کنترل مثبت تقسیم شده و به منظور ایجاد غلظت پایه میکروارگانیسم، مورد استفاده قرار می گیرد.

در نهایت صفحات میکروتیتر در دما و زمان مناسب انکوبه می شود. میزان رشد میکروارگانیسم ها به صورت کدورت نشان داده می شود و MIC کمترین غلظتی است که هیچ رشدی از لحاظ بصری مشاهده می شود. برای تعیین MBC ، رقت نماینده MIC و حداقل دو مورد از غلیظ ترین رقت های محصول مورد آزمون، برای تعیین CFU مناسب در میلی لیتر / میلی لیتر پلیت و شمارش می شوند.

MBC کمترین غلظت است که نشان دهنده کاهش از قبل تعیین شده (مانند 99.9٪) در CFU / ml در مقایسه با رقت MIC است.

روش MBC نیز یکسری مزایا و معایبی دارد که در ابتدا به نقاط قوت آزمایش حداقل غلظت باکتری کشنده اشاره می نماییم. با استفاده از آزمایش MBC می توان حداقل غلظت یک عامل لازم برای دستیابی به یک اثر ضد باکتری را تعیین نمود. مدت زمانی که آنتی بیوتیک در تماس با میکروارگانیسم مورد نظر می باشد تقریبا 18 ساعت بوده که یک مدت زمان بسیار طولانی تلقی می شود.

آزمایش MBC، حداقل غلظت مورد نیاز برای از بین بردن ارگانیسم مورد آزمایش را تعیین می کند ، زیرا سایر پارامترها منجر به اثرات کشندگی می شوند. برای رتبه بندی داروهای ضد میکروبی به منظور اهداف غربالگری می توان از آزمایش MBC استفاده نمود چرا که یک روش نسبتا ارزان می باشد. برای ارزیابی مشکلات فرمولاسیون می توان از آزمایش MBC استفاده نمود. در نهایت می توان اشاره نمود که آزمایش MBC براحتی در آزمایشگاه قابل اجرا می باشد.

تست MBC
تصویری از پلیت 96 خانه تست MIC،
پس از 18 ساعت انکوباسیون

از جمله نقاط ضعف آزمایش حداقل غلظت باکتری کشنده یا MBC می توان به این مورد اشاره نمود که MBC بایستی برای هر میکروارگانیسم به صورت جداگانه انجام شود چرا که عوامل ضد میکروبی به احتمال زیاد مقادیر MBC متفاوتی را برای میکروارگانیسم های مختلف دارد.

نتایج آزمایش MBC غلظت آنتی باکتریایی مورد نیاز برای ضد عفونی یا ضد عفونی کردن میکروارگانیسم ها در مدت زمان تماس کوتاه را تعیین نمی کند. محیط های رشد مغذی مانند سوی براس می توانند بر ارزش MBC تأثیر منفی بگذارند. مولر هینتون برای این روش توصیه شده است.

 

دوره کارآموزی میکروبیولوژی ژنیران

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 3

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید