آشنایی با انکوباتور

 انکوباتور چیست؟

 

انکوباتور چیست؟

انکوباتور ها از دسته ابزار آزمایشگاهی که دمای مشخصی را در یک محفظه بوجود می آورند می باشند. این سیستم در کلاس های مختلف بسته به نیاز ساخته می شوند که وظیفه اصلی آن ها ایجاد یک دمای مشخص با دقت بالا داخل خود می باشد.

در آزمایشگاه های زیست شناسی، انکوباتور عموما به جهت کشت و نگهداری سلول های به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال همانطور که مشخص است سلول های جانوری در رده پستانداران، درون بدن در دمای ۳۷ درجه رشد می کنند. همچنین بخش زیادی از باکتری های پاتوژن رشد بهینه در دمای ۳۷ درجه دارند. لذا جهت کشت و نگه داری رده های سلولی ذکر شده، نیاز به محفظه ای که دمای ۳۷ درجه را تأمین کند مورد نیاز می باشد و این اهمیت انکوباتور را نشان می دهد. علاوه بر این انکوباتور ها می توانند کاربری ضد عفونی کننده نیز داشته باشند. بدین شکل که ابزار و وسایلی که نیاز به ضد عفونی دارند را می توان با توجه به پروتکل های موجود که دما و زمان مورد نیاز جهت ضد عفونی کردن را مشخص می کند، درون انکوباتور قرار داده و به استریلیزه کردن آن ها پرداخت.

همانطور که گفته شد انکوباتور ها بسته به نیاز و کاربری آن، در انواع مختلف ساخته می شوند. آزمایشگاه ژنیران طبق نیاز خود در زمینه های میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، سلولی و ژنتیک انواع انکوباتور ها را که از بهترین جنس و کیفیت هستند، دارا می باشد. این انکوباتور ها در انواع ساده، شیکر و انکوباتور CO2 در آزمایشگاه ژنیران موجود می باشند.

 

انکوباتور ساده:

این نوع انکوباتور فقط قابلیت تنظیم دما را دارد. در این نوع دما بسته به نیاز تنظیم شده و عموما جهت کشت میکروب ها در محیط های کشت جامد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شیکر انکوباتور:

این نوع انکوباتور علاوه بر تنظیم دما، قابلیت لرزاندن نمونه در دور های مختلف و زمان مورد نظر را نیز داراست. به عنوان مثال ممکن است نمونه سلولی ما هوازی بوده و در محیط کشت مایع کشت داده شده است. لذا این سیستم با لرزاندن نمونه بسته به دور در دقیقه و زمان تعریف شده به دستگاه، با لرزاندن نمونه هوا را به بخش های تحتانی محیط کشت برساند و موجب رشد یکنواخت نمونه در سرتاسر محیط کشت شود.

 

انکوباتور CO2 :

این نوع انکوباتور بیشتر در زمینه کشت سلول های جانوری کاربرد دارد. این سیستم علاوه بر تأمین دمای مورد نیاز که عموما ۳۷ درجه سانتی گراد است، به کپسول CO2 نیز متصل شده و میزان کربن دی اکسید درون محفظه خود را در مقدار مشخصی نگه می دارد. حضور کربن دی اکسید در محیط های کشت سلول های جانوری، امری ضروریست چرا که هیدروژن حاصل از متابولیسم سلولی می تواند محیط را اسیدی کرده و موجب مرگ سلول ها شود. لذا محیط های کشت دارای یک سیستم بافری از بیکربنات سدیم می باشند و محتوای داخل فلاسک را در pH فیزیولوژیک و مناسب کشت سلول نگه می دارند. حضور کربن دی اکسید در یک درصد مشخص درون محفظه انکوباتور موجب شکل گرفتن و پایداری سیستم بافری بیکربنات می شود و این نشان دهنده اهمیت وجود CO2 درون محفظه ای که سلول های جانوری کشت داده می شوند، می باشد.

 

لیست تجهیزلت آزمایشگاه ژنیران