شناخت انواع نمونه های آزمایشگاهی و آشنایی با عوامل رد نمونه

شناخت انواع نمونه های آزمایشگاهی

شناخت انواع نمونه های آزمایشگاهی و آشنایی با عوامل رد نمونه : با پیشرفت هر روزه تکنولوژی و علم و ورود تجهیزات پیشرفته تر آزمایشگاهی به بازار آزمایشگاه امکان آزمایش بر روی طیف وسیعی از نمونه های جمع آوری شده از بدن انسان فراهم شده است.این نمونه ها شامل نمونه خون، نمونه‌های ادرار، مدفوع، بزاق، خلط و سایر مایعات بدن و یا حتی بافت‌هایی از بدن هستند.

نمونه گیری بسته به نوع نمونه مورد نیاز جهت سنجش متفاوت است. به طور مثال، گرفتن برخی نمونه‌ها مانند ادرار و مدفوع آسان است زیرا بدن به طور طبیعی آن‌ها را دفع می‌کند. همچنین گرفتن برخی نمونه‌ها مانند نمونه خون نیز چندان دشوار نیست. با این وجود نحوه صحیح نمونه برداری در حصول نتیجه قابل استناد امری حیاتی است.

برخی آزمایشات مشابه برای تشخیص های متفاوت میتوانند بر روی چنو نمونه انجام شود به طور مثال آزمایش قند علاوه بر خون بر روی ادرار هم انجام میشود که تفاسیر متفاوتی را حاصل می شود.

اقتصاد مراقبت های بهداشتی ایجاب می کند که تست های آزمایشگاهی و تشخیصی به طور دقیق و با کمترین میزان انجام شود.

آماده سازی نامناسب بیمار، روش آزمایش، یا تکنیک جمع آوری نمونه  گاهی منجر به تکرار نمونه بیماران می شود که علاوه بر هزینه بر بودن نیاز به حضور مجدد بیمار و نمونه گیری مجدد و ایجاد آسیب در بیمار دارد . دستورالعمل های مورد نیاز مسئولیت های ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را برای اطمینان از ایمنی روش های آزمایش مشخص می کند. در دوره آموزشی به طور کامل با عوامل رد نمونه آشنا شده و نحوه پیشگیری از این مسائل آموزش داده می شود.

عموما آزمایش های تشخیص طبی بر روی نمونه های خون، ادرار، مدفوع انجام می شود که هر کدام از نمونه های ذکر شده نیاز به رعایت اصول لازم در نمونه برداری است که نقش حیاتی در ادامه روند آزمایش دارد.

آزمایشات خون

مطالعات خون برای ارزیابی بسیاری از فرآیندهای بدن استفاده می شود و اختلالات مطالعات رایج شامل آنزیم ها، لیپیدهای سرم،سطح الکترولیت، تعداد گلبول های قرمز و سفید، فاکتورهای لخته شدن خون،سطوح هورمونی و سطوح محصولات تجزیه را شامل می شود.دستگاه های غربالگری چند فازی می توانند بسیاری از آزمایشات خون را به صورت هم زمان انجام دهد.

به طور همزمان از یک نمونه خون با مقدار کم میتوان داده های سلامت بسیاری استخراج کرد. مزیت های استفاده از این ماشین ها باعث می شود که نتایج به سرعت در دسترس باشد هزینه در مقایسه با انجام جداگانه هر آزمایش کمتر است.

پروتکل انجام تست های روتین و پیش نیاز های نمونه برداری مختص به هر تست در این دوره آموزش داده شده وچگونگی آموزش رعایت این پیش نیاز ها به بیماران به تفصیل مورد بحث قرار می گیرد.

آزمایشات ادرار

آزمایش های ادرار به راحتی به دست می آیند و اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهند در مورد بسیاری از عملکردهای سیستم بدن (به عنوان مثال، عملکرد کلیه، متابولیسم گلوکز، و سطوح مختلف هورمون). توانایی از بیمار برای جمع آوری نمونه ها به طور مناسب باید ارزیابی شود.

این تست گرچه از ساده ترین انواع نمونه گیری است اما رعایت اصول برداشت نمونه و رعایت پیش نیاز هابه عنوان مثال محدودیت غذا یا مایعات به بیمار تاثیر مستقیم بر نتایج حاصل از آزمایشات دارد.

آزمایش های مدفوع

معاینه مدفوع اطلاعات مهمی را ارائه می دهد که به تشخیص افتراقی انواع اختلالات گوارشی کمک می کند. مطالعات مدفوع همچنین ممکن است برای مطالعات میکروبیولوژیک استفاده شود.

 

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید