آسم و آلرژی بیشتر در نوجوانانی رخ می دهد که تا دیر وقت بیدار می مانند

شناخته شده است که علائم آسم به شدت با ساعت داخلی بدن ارتباط دارند ، اما این اولین مطالعه ای است که بررسی می کند چطور تنظیمات خواب فردی بر خطر آسم در نوجوانان تأثیر می گذارد.

محققان می گویند این مطالعه اهمیت زمان خواب برای نوجوانان را تقویت می کند و کانال جدیدی از تحقیقات در مورد تأثیر خواب بر سلامت تنفسی نوجوانان را باز می کند.

این مطالعه توسط دکتر Subhabrata Moitra از بخش داروی ریوی در دانشگاه آلبرتا ، کانادا ، که تحقیق را در حالی که در موسسه بهداشت جهانی بارسلونا ، اسپانیا بود انجام داد. وی گفت: آسم و بیماری های آلرژیک در کودکان و نوجوانان در سراسر جهان شایع است و شیوع آن در حال افزایش است. ما برخی از دلایل این افزایش را می شناسیم ، مانند قرار گرفتن در معرض آلودگی و دود دخانیات ، اما هنوز هم باید اطلاعات بیشتری کسب کنیم .

“شناخته شده است که خواب و ملاتونین” هورمون خواب “بر آسم تأثیر می گذارد ، بنابراین ما می خواستیم ببینیم آیا ترجیح نوجوانان برای بیدار ماندن از خواب یا زود خوابیدن می تواند در خطر آسم باشد.

در این مطالعه 1864 نوجوان ساکن بنگال غربی ، هند ، 13 یا 14 ساله ، که در مطالعه شیوع و عوامل خطر آسم و بیماری های مرتبط با آلرژی در بین نوجوانان (PERFORMANCE) شرکت می کردند ، شرکت داشتند.

از هر یک از شرکت کنندگان در مورد هرگونه خس خس سینه ، آسم یا علائم رینیت آلرژیک مانند آبریزش بینی و عطسه سوال شد. از آنها یک سری سوال پرسیده شد تا قضاوت کنند که آیا آنها “نوع عصر” هستند ، “نوع صبح” یا در این بین ، مثلاً در چه ساعتی از شب تمایل دارند احساس خستگی کنند ، چه زمانی بیدار می شوند و چقدر خستگی را در اول صبح احساس می کنند.

محققان با در نظر گرفتن سایر عواملی که در آسم و آلرژی تأثیر می گذارد ، از جمله محل زندگی شرکت کنندگان و اینکه آیا اعضای خانواده آنها سیگار می کشند ، علائم نوجوانان را با ترجیحات خواب آنها مقایسه کردند.

آنها دریافتند که احتمال ابتلا به آسم در نوجوانانی که ترجیح می دهند دیرتر بخوابند در مقایسه با کسانی که ترجیح می دهند زود بخوابند حدود سه برابر بیشتر است. آنها همچنین دریافتند که خطر ابتلا به رینیت آلرژیک در خواب دیر وقت دو برابر بیشتر از خواب زود هنگام است.

دکتر مویترا می افزاید: “نتایج ما نشان می دهد که بین زمان خواب ترجیح داده شده ، و آسم و آلرژی در نوجوانان ارتباط وجود دارد. ما نمی توانیم مطمئن باشیم که بیدار ماندن تا دیر وقت باعث آسم می شود ، اما می دانیم که هورمون خواب ملاتونین اغلب از همگام سازی در اواخر خواب خارج می شود واین می تواند به نوبه خود در پاسخ آلرژیک نوجوانان تأثیر بگذارد.”

پروفسور تیری تروستر رئیس انجمن تنفسی اروپا که در این تحقیق دخیل نبود اظهار داشت: ما باید درباره اینكه آسم و آلرژی در كودكان و نوجوانان در حال افزایش است بسیار بیشتر بدانیم و امیدوارم راه هایی برای كاهش این شرایط پیدا كنیم.