دوره های مهارت آموزی آزمایشگاه ژنیران

دوره های مهارت آموزی آزمایشگاه ژنیران

آزمایشگاه ژنیران در راستای توانمندسازی و افزایش مهارت های عملی دانشجویان و محققان رشته های مختلف مانند زیست شناسی، پزشکی، داروسازی، مهندسی مواد زیستی و … دوره های کارآموزی و مهارت آموزی تخصصی برگزار می نماید. دوره های کارآموزی ژنیران شامل؛ ژنتیک مولکولی، مهندسی ژنتیک و کلونینگ، کشت سلول های جانوری، سیتوژنتیک و کاریوتایپ ، بیوانفورماتیک، کار با حیوانات آزمایشگاهی، ایمونواسی و میکروبیولوژی می باشد. این دوره ها با هدف پر کردن فاصله بین دانشگاه تا بازار کار ایجاد شده تا بتواند دانش بالقوه دانشجویان را تبدیل به بالفعل کند.

اهمیت مهارت داشتن و مهارت آموزی

یکی از اصلی ترین نیاز ها موفقیت یک محقق در مسیر پژوهشی و حتی کسب و کار داشتن ۳ عنصر دانش، تجربه و مهارت می باشد. دانش که زیرساخت دو عنصر دیگر می باشد، می تواند با مطالعه زیاد و کسب تحصیلات آکادمیک فراهم گردد. لذا برای کسب دانش فرد نیاز به خودپروری می باشد. همانطور که یک دانه زمانی رشد می کند و یک گیاه تنومند را می سازد که در محیطی غنی از مواد غذایی و مرطوب قرار گیرد؛ مهارت و تجربه هم زمانی در یک فرد بوجود می آید که پس از کسب دانش اولیه در محیطی مناسب قرار گیرد و در آن محیط رشد کند. لذا فاکتور محیطی نقش اساسی در مهارت ورزی یک محقق زیست شناسی دارد. کسب تجربه در حوزه تحقیقاتی خود نیاز به زمان زیادی دارد و عموماً با گذشت سال ها بدست می آید. به عبارتی می توان گفت برای کسب تجربه نباید عجله کرد و فقط با کار بیشتر می توان آن را افزایش داد. اما مهارت آموزی یک صفت اکتسابی می باشد که گاهاً توانایی های ذاتی نیز به کمک آن نیز می آید. همانطور که مشخص است در دنیای امروز، فقط داشتن دانش بالا کافی نیست و علاوه بر آن داشتن مهارت تخصصی (Hard) و غیر تخصصی (Soft) الزامیست. فردی می تواند در رشته هیا مختلف زیست شناسی موفق باشد که همراه با گذراندن تحصیلات دانشگاهی، به مهارت آموزی بپردازد. برای کسب مهارت های غیرتخصصی مانند روابط عمومی بالا، قدرت تفکر و تصمیم گیری، مدیریت و … می توان به مراکز متعددی که در این زمینه کار می کنند، مراجعه کرده و توانمندی های لازم را کسب نمود. اما مهارت تخصصی همانطور که از نامش پیداست، باید به درستی شکل بگیرد. شکل گیری ارتباط بین دانش کسب شده در دانشگاه با مهارت تخصصی، امر دشواریست و خود فرد باید بداند چه چیز هایی را لازم برای مهارت‌ورزی لازم دارد و آن ها را دنبال کند. از طرفی مرکزی که عنوان مهارت آموزی تخصصی در زمینه زیست شناسی را به دوش می کشد؛ باید بتواند تکنیک های جدید و به روز به متقاضی ارائه دهد. چه بسی افراد و مراکزی که به مهارت‌ورزی تخصصی در زمینه های زیست شناسی پرداخته و به این نکته توجه نمی کنند که باید آن چه که دانشجو به آن نیاز خواهد داشت را به او آموخت. آزمایشگاه ژنیران همیشه در تلاش بوده تا با شکل دهی چندین آزمایشگاه متمرکز در کنار هم، از طرفی مهارت های تخصصی حوزه زیست شناسی را به شکل گسترده آموزش داده و از طرفی دیگر با مجهز نمودن آزمایشگاه تکنیک هایی را آموزش دهد که به روز بوده و کاملا کاربردی باشد.

دوره های مهارت آموزی ژنیران

دوره های مهارت آموزی زیست شناسی ژنیران، می تواند برای طیف گسترده‌ای از دانشجویان زیست شناسی و رشته های مرتبط کاربردی باشد. دانشجویان رشته های سلولی مولکولی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، بیوشیمی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، نانوزیست الهام، بیومواد، مهندسی پزشکی، رشته های مختلف وزارت بهداشت، تربیت بدنی و … جزء جامعه هدف دوره های کارآموزی ژنیران بوده و می توانند از این دوره ها استفاده نمایند. یکی از نکات بسیار مهم در هر دوره مهارت آموزی زیست شناسی، بلند مدت بودن آن دوره و تجربه کار توسط خود فرد می باشد. چرا که این امر می تواند در کنار توانمند سازی فرد موجب افزایش فاکتور تجربه نیز شود. دوره های کارآموزی و مهارت ورزی ژنیران شامل دوره های بلند مدتی می باشد که طی آن متقاضی تکنیک های خاصی را حول یک حوزه فراگرفته و تمامی تکنیک های مربوطه را خود به تنهایی انجام می دهد. همین امر موجب گشته تا فردی که در چند دوره شرکت می کند بتواند به خوبی دانش کسب کرده خود را به بار نشانده و مهارت های تخصصی حوزه زیست شناسی را فراگیرد.

دوره مهارت‌آموزی ژنتیک مولکولی

این دوره با هدف مهارت ورزی دانشجویان در زمینه تکنیک های ژنتیک مولکولی شکل گرفته است. علم ژنتیک علم گسترده‌ای می باشد که تا دانش آن به عمل تبدیل نشود، کاربرد نخواهد داشت. طی دوره مهارت اموزی ژنتیک مولکولی، دانشجویان و محققین، با یادگیری تکنیک های پی سی آر، ریل تایم پی سی آر و الکتروفورز فرامی گیرند که محتوای ژنتیکی یک ارگانیسم را ارزیابی کرده و فاکتور های مختلف در آن را مورد بررسی قرار دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دوره مهارت اموزی ژنتیک مولکولی بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی کشت سلول های جانوری

با توسعه سیستم های in-vitroیادگیری مهارت های پژوهشی برون تنی جایگاه ویژه‌ای در علم زیست شناسی پیدا کرده است. در دوره مهارت اموزی کشت سلول های جانوری، افراد نحوه‌ی کشت دادن سلول ها و همچنین دست ورزی های مختلف در این زمینه فرا می گیرند. با داشتن مهارت کشت سلول، یک محقق می تواند طبق استاندارد های جهانی، پروژه خود را ابتدا در یک سیستم برون تن بررسی کرده و سپس به سیستم های درون تن تعمیم دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره کارآموزی کشت سلول بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی کار با حیوانات آزمایشگاهی

زمانی که نتایج معنی داری در یک پژوهش in-vitroحاصل گردد؛ برای اطمینان بیشتر و تعمیم آن به انسان باید در یک حیوان مدل همان تست را تکرار کرد. در دوره کارآموزی کار با حیوانات آزمایشگاهی ژنیران، فرد قادر خواهد بود تا پروژه های مختلف را در این زمینه به انجام رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر از این دوره مهارت ورزی بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ

محتوای ژنتیکی هر موجود زنده ثابت می باشد. اگر یک جهش یا فقدان ژن باعث عدم تولید محصولات ژنی گردد در آن فرد می تواند موجب عارضه های غیر قابل جبران گردد. دوره مهارت اموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ که از شاخه های علم بیوتکنولوژی می باشد، فرد شرکت کننده را قادر خواهد ساخت تا بتواند یک توالی ویژه ژنی را در یک باکتری ترانسفورم کرده و به تولید پروتئین برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی میکروبیولوژی

میکروارگانیسم ها موجودات ویژه‌ای هستند که حیات انسان به آن ها وابسته است. مهارت آموزی در رابطه با میکروب ها می تواند بدین جهت ارزشمند باشد که فرد با موجودات میکروسکوپی سر و کار خواهد داشت که زندگی و حیات بر روی کره زمین به آن ها بستگی دارد. طی این دوره کارآموزان فرا می گیرند تا انواع باکتری ها را کشت داده و مطالعات مختلف بر روی آن ها به انجام برسانند. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره مهارت اموزی میکروبیولوژی بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ

بررسی ساختار کروموزوم ها و آنالیزشان در راستای تشخیص بیماری های مختلف بسیار ارزشمند و روش کاربردی می باشد. آزمایشگاه ژنیران برای مهارت افزایی دانشجویان علاقه‌مند به این زمینه، دوره مهارت اموزی سیتوژنتیک را طی دو دوره عمومی و پیشرفته برگزار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی ایمونولوژی

تمامی تکنیک هایی که منجر به بررسی فاکتور های پروتئینی سطح سلول ها می گردد تحت عنوان تکنیک های ایمونولوژی شناخته می شود. این تکنیک ها حساسیت بالایی داشته و برای انجام آن ها مهارت و تجربه زیادی لازم است. در دوره کارآموزی ایمونواسی ژنیران تکنیک های مهم در این زمینه اعم از الایزا، وسترن بلات و IHC‌ به شکل عملی و کامل آموزش داده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره مهارت آموزی ایمونولوژی بر روی کلمه لینک کلیک کنید.

دوره مهارت‌آموزی بیوانفورماتیک

با گسترش تکنیک های توالی یابی ژنوم – پروتئوم و پیش بینی های سه بعدی ساختاری در شیمی، علم بیوانفورماتیک توسعه یافته است. مهارت داشتن در علوم بیوانفورماتیک می تواند به یک پژوهشگر در زمینه انجام پیش بینی های قبل از یک آزمایش کمک های شایانی بکند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دوره مهارت اموزی بیوانفورماتیک بر روی کلمه لینک کلیک کنید.