اندام های کوچک (Mini-Organ) می توانند امید درمانی را برای کودکان مبتلا به نارسایی روده ایجاد کنند

اندام های کوچک (Mini-Organ) می توانند امید درمانی را برای کودکان مبتلا به نارسایی روده ایجاد کنند

کودکان مبتلا به نارسایی روده نمی توانند مواد مغذی لازم برای سلامتی و رشد کلی آنها را جذب کنند. این ممکن است به دلیل بیماری یا آسیب به روده کوچک آنها باشد.

در این موارد ، کودکان می توانند از طریق فرایندی به نام تغذیه تزریقی به صورت داخل وریدی تغذیه شوند ، اما این امر با عوارض شدید مانند عفونت های خطی و نارسایی کبدی همراه است. در صورت بروز عوارض و یا در موارد شدید این کودکان ممکن است نیاز به پیوند داشته باشند. با این حال ، کمبود اندام اهدا کننده مناسب وجود دارد و می تواند بعد از جراحی مشکلاتی ایجاد شود ، مانند اینکه بدن پیوند را رد می کند.

در تحقیق اثبات مفهوم خود ، تیم تحقیق نشان داد که چگونه می توان از سلولهای بنیادی روده و بافت روده کوچک یا روده بزرگ گرفته شده از بیماران برای رشد لایه داخلی مهم روده کوچک در آزمایشگاه با قابلیت هضم و جذب پپتیدها و هضم ساکارز در غذا استفاده کرد.

این اولین گام در تلاش برای مهندسی تمام لایه های روده برای پیوند است. محققان امیدوارند که روزی اعضای بدن رشد یافته در آزمایشگاه بتوانند جایگزینی ایمن و با دوام بیشتر برای پیوند دهنده های سنتی داشته باشند.

دکتر ویویان لی ، نویسنده ارشد و رهبر گروه آزمایشگاه زیست شناسی سلول های بنیادی و سرطان می گوید “ما روشی را برای رشد یک لایه روده در آزمایشگاه تعیین کرده ایم ، و ما را یک قدم به این مرحله نزدیک می کند که بتوانیم به این بیماران نوعی داروی احیا کننده ارائه دهیم ، که از موادی که از بافت خودشان ایجاد شده است استفاده می کند. این باعث کاهش برخی از خطرات پیش روی بیماران پیوند مانند حمله سیستم ایمنی بدن به پیوند می شود”.

محققان نمونه برداری از روده را از 12 كودكی كه یا نارسایی روده ای داشتند یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری بودند ، گرفتند. در آزمایشگاه ، آنها سلولهای بیوپسی را تحریک کرده و به “مینی روده” تبدیل می کنند ، همچنین به عنوان ارگانوئیدهای روده ای شناخته می شود و بیش از 10 میلیون سلول بنیادی روده از هر بیمار در طی 4 هفته تولید می کند.

محققان “مینی روده” ها را روی داربست ها قرار دادند ، جایی که آنها روی این ساختار رشد کردند و پیوند زنده را تشکیل دادند. به دلیل شرایط خاص کشت ، سلولهای بنیادی به بسیاری از انواع مختلف سلولهایی که در روده کوچک وجود دارند تبدیل شدند. پیوندها قادر به هضم و جذب پپتیدها ، عناصر سازنده پروتئین ها و همچنین هضم ساکارز به قندهای گلوکز بودند.

نویسنده ارشد NIHR ، پائولو د کوپی ، مشاور جراح کودکان در GOSH و رئیس بخش جراحی ، سلول های بنیادی و پزشکی احیا ، توضیح می دهد: “اگرچه این تحقیقات در حال حاضر در آزمایشگاه است ، ما در حال ساختن این گزینه درمانی واقع بینانه و ایمن هستیم.”

محققان ضمن اثبات اینکه از بیوپسی گرفته شده از کودکان می توان برای رشد پیوندهای روده ای مفید استفاده کرد ، محققان همچنین نشان دادند که پیوندها هنگام پیوند به موش زنده می مانند و بالغ می شوند.