مقاله ای با هدایت محققان UCL و Imperial College لندن: بهبودی مداوم فرد دوم از HIV-1

گزارش این این مطالعه که در مجله Nature به چاپ رسیده منتشر شده، ده سال پس از اولین مطالعه، معروف به “بیمار برلین” صورت گرفته. هر دو بیمار در این تحقیق با پیوند سلولهای بنیادی از اهدا کنندگان حامل جهش ژنتیکی که مانع از بیان گیرنده HIV CCR5 می شود، تحت درمان قرار گرفتند.

موضوع مطالعه جدید بهبودی فرد در 18 ماه پس از قطع درمان با داروی ضد ویروسی (ARV) بوده است. البته نویسندگان می گویند خیلی زود است با قاطعیت بگوییم که وی از بیماری اچ آی وی درمان شده است و باید به نظارت بر وضعیت وی ادامه داد.

به گفته سرپرست این تیم تحقیقاتی ” یافتن راهی برای از بین بردن ویروس به طور کامل یک اولویت فوری جهانی اما بهسیار دشوار است زیرا ویروس در سلول های سفید خون میزبان خود ادغام می شود”. نزدیک به 37 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به HIV هستند، اما تنها 59٪ از آن ها دارو های ARV را دریافت می کنند و مقاومت HIV در برابر دارو ها نگرانی فزاینده ای را به وجود آورده است. سالانه تقریباً یک میلیون نفر از دلایل مرتبط با HIV می میرند.

CCR5 رایج ترین گیرنده مورد استفاده HIV-1 است. افرادی که دو نسخه جهش یافته از آلل CCR5 دارند، در برابر ویروس HIV-1 که از این گیرنده استفاده می کند، مقاوم هستند زیرا ویروس نمی تواند وارد سلول های میزبان شود. شیمی درمانی می تواند در برابر HIV موثر باشد زیرا سلول هایی را که تقسیم می شوند از بین می برد. همچنین به نظر می رسد جایگزینی سلولهای ایمنی با گیرنده های CCR5 در جلوگیری از بازگشت مجدد HIV پس از درمان، مهم است. در این مطالعه پیوند ها نسبتاً بدون عارضه بودند اما با برخی از عوارض جانبی از جمله بیماری پیوندی خفیف در مقابل میزبان که در آن سلولهای ایمنی گیرنده به سلولهای ایمنی دهنده حمله می کنند، همراه بوده است.

< منبع</p>

ترجمه شده توسط ژنیران