استخراج DNAبا استفاده از ذرات مغناطیسی

تقریبا در تمام روش های سنتی استخراج DNA از سانتریفوژ و یا پمپ های وکیوم استفاده می شود. این دستگاه ها نیازمند فضاهای بزرگ برای عملیاتی شدن می باشند. از طرفی هزینه های سنگینی جهت تعمیر و نگهداری آن ها مورد نیاز است. از دیگر معایب روش های سنتی میزان بسیار ناچیز DNA استخراج شده و کیفیت پایین آن در برخی نمونه ها است.
حال دانشمندان روش های نوینی را معرفی کرده اند که هیچ یک از معایب ذکر شده را ندارند.اگرچه قیمت بالای این روش ها در حال حاضر به آن ها اجازه روتین شدن در آزمایشگاه ها را نمی دهد.
ولی با توجه به رشد روز افزون علم و سهل شدن روش های تولید این کیت ها قیمت آن ها مطمئنا کاهش پیدا خواهد کرد.در اینجا به معرفی یکی از این روش ها می پردازیم.
استخراج با استفاده از ذرات مغناطیسی:دانشمندان ذرات مغناطیسی را معرفی کرده اند که آن ها را bead(بید های مغناطیسی) نامیده اند.اندازه این ذرات بسیار ریز می باشد و سطح آن ها قابلیت پوشیده شدن توسط هر ماده ای را دارد. یعنی با هیچ ماده ی زیستی واکنش نشان نمی دهند. برای استخراج DNA سطح بید های مغناطیسی را با رزین های باردار که می توانند به DNAمتصل شوند می پوشانند.سپس این بید ها را به عصاره سلولی اضافه می کنند. حال با عبور از یک میدان مغناطیس این ذرات به سمت قطب ها کشیده می شوند و سایر مواد از عصاره سلولی از DNA جدا می شوند.برای جدا شدن DNAاز بید ها از محلول های نمکی استفاده می شود.مدت زمان این روش استخراج نیم تا یک ساعت است و برای انواع نمونه های جانوری،گیاهی،باکتریایی،ویروسی،پلازمید و میتوکندریایی قابل استفاده اند. از DNA تخلیص شده به این روش می توان به عنوان واکنشگر تمام تکنیک های زیستی استفاده کرد…

کمال پاسبان


آخرین اخبار

ارتقاء رزومه

خدمات پژوهشی ژنیران

کارآموزی های بلند مدت

تقویم آموزشی ژنیران (شهریور ماه)