چقدر احتمال دارد که COVID-19 را بگیریم؟

چقدر احتمال دارد که COVID-19 را بگیریم؟

این خطر بستگی به جایی دارد که شما در آن قرار دارید و به طور خاص، آیا شیوع COVID-19 در آنجا رخ داده است یا خیر.

برای اکثر افراد در اکثر مناطق، خطر ابتلا به COVID-19 هنوز پایین است. با این حال، اکنون مکانهایی در سراسر جهان (شهرها یا مناطقی) وجود دارد که بیماری در آن شیوع پیدا کرده و برای افرادی که در این مناطق زندگی می کنند و یا بازدید کننده هستند، خطر ابتلا به COVID-19 بیشتر است. دولت ها و مقامات بهداشتی هر بار که مورد جدیدی از COVID-19 مشخص شد، اقدامات جدی را انجام می دهند. حتماً محدودیت های محلی در سفر، حرکت و اجتماعات بزرگ را رعایت کنید. همکاری با تلاشهای کنترل بیماری، خطر ابتلا به ویروس COVID-19 را کاهش می دهد.

  • آیا COVID-19 دارای انتقال هوایی است؟

ویروسی که باعث COVID-19 شود، عمدتاً از طریق قطرات ایجاد شده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت از طریقه فرد آلوده به ویروس انتقال می یابد. این قطرات برای معلق بودن در هوا خیلی سنگین بوده و به سرعت روی کف یا سطوح قرار می گیرند. فرد با لمس کردن یک سطح آلوده و سپس لمس کردن چشم، بینی یا دهان خود را قبل از شستن دست ها، به این بیماری مبتلا می شود.

  • چگونه می توان میوه و سبزیجات را در زمان COVID-19 بشویید؟

میوه ها و سبزیجات اجزای اساسی یک رژیم غذایی سالم هستند. قبل از استفاده از آنها دستان خود را با آب و صابون بشویید. سپس میوه ها و سبزیجات را کاملاً با آب تمیز بشویید، مخصوصاً اگر آنها را خام می خورید.

  • چگونه می توانم در زمان COVID-19 با خیال راحت از فروشگاه مواد غذایی خرید کنم؟

در هنگام خرید، حداقل 1 متر از دیگران فاصله بگیرید و از تماس با چشم، دهان و بینی خودداری کنید. در صورت امکان، دستگیره های چرخ دستی یا سبدهای خرید را قبل از خرید ضد عفونی کنید. هنگامی که به خانه رسیدید، دست های خود را به طور کامل به همراه محصولات خریداری شده خود بشویید.

  • ویروس کرونا چقدر بر روی سطوح باقی می ماند؟

اطمینان کامل از اینکه این ویروس چقدر بر روی سطوح باقی می ماند وجود ندارد ولی به نظر می رسد مقاومت این ویروس به اندازه دیگر اعضا این خانواده است. مطالعات نشان داده این زمان زنده متنی از حدود 1 ساعت تا چندین روز متفاوت بوده و به جنس سطح، رطوبت، دما و نوع محیط بستگی دارد. اگر فکر می کنید ممکن است یک سطح آلوده باشد، آن را با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کنید تا ویروس را از بین ببرد و از خود و دیگران محافظت کند. دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز یا آنها را با آب و صابون بشویید. از تماس با چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

  • آیا COVID-19 می تواند از طریق سکه و اسکناس پخش شود؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر تأیید یا رد این انتقال ویروس COVID-19 از طریق سکه یا اسکناس وجود ندارد. با این حال، قطرات تنفسی که از یک فرد آلوده خارج می شود، می توانند بر روی سطوح آلوده و پایدار باشند. پس از لمس هر سطح یا شیئی که اغلب لمس می شود، از جمله سکه یا اسکناس، دستان خود را مرتبا و کامل بشویید. در صورت تمیز نشدن دست ها، از لمس چشم ، دهان و بینی خودداری کنید.

  • آیا کاری است که نباید انجام داد؟

اقدامات زیر ضد COVID-2019 مؤثر نیستند و می توانند مضر باشند:

  1. سیگار کشیدن
  2. پوشیدن ماسک های متعدد
  3. مصرف آنتی بیوتیکها

در هر صورت، اگر تب، سرفه و دشواری در تنفس دارید به دنبال مراقبت های پزشکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر باشید و حتماً تاریخ سفر اخیر خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود به اشتراک بگذارید.