‍چرا برخی افراد با صبح زود بیدار شدن مشکل دارند؟

در فرهنگ عمومی افراد سحرخیر آدم‌های زرنگ و کاری تلقی می‌شوند و افرادی که صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوند تنبل و تن پرور. اما آیا این باور عمومی از نظر علمی درست است؟

براساس یافته‌های یک پژوهش علمی جدید ثابت شده که زمان خواب و بیداری وابسته به عوامل ژنتیکی در افراد است و گرچه فشار و اولویت‌های فردی بر آن تاثیرگذار است اما به واقع نمی‌توان کسی را به دلیل دیر بلند شدن از خواب سرزنش کرد. محققان بخش ژنتیک دانشگاه لستر در یک پژوهش تازه که روی مگس میوه (Drosophila melanogaster) انجام شده، به این نتیجه رسیدند که ارتباط مستقیمی بین رفتارهای خواب و بیداری و ژنتیک وجود دارد. متخصصان علوم اعصاب این تیم پژوهشی دریافتند که مگس‌های میوه در ساعات مختلفی از روز از شفیره خود درمی‌آیند و مشغول به کار می‌شوند. تیم تحقیقاتی این دانشگاه دو گونه عادت زمانی را در این مگس‌ها کشف کرد؛

جمعیتی که صبح زود مشغول فعالیت می‌شدند و جمعیتی که در ساعات پایانی روز فعالیت می‌کردند. با بررسی DNA این موجودات مشخص شد بیان ژن‌ها در دو گروه سحرخیز و شب‌‌زنده‌دار با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت در زمان بیداری را دانشمندان به نژادهای مختلف این حشره مربوط دانستند.

هنوز پرسش‌های پاسخ داده نشده زیادی در این خصوص وجود دارد اما اگر شما واقعا نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید مقصر نیستند، بلکه ژن‌هایی که از پدر و مادرتان به ارث برده‌اید در این امر دخیل‌اند. آنچه سازمان ها می بایست از این تحقیق بیاموزند لزوم ساعات کاری شناور و عدم حساسیت بر روی چارچوب های سنتی زمان کاری است.

منبع ترجمه شده توسط ژنیران