محققان ارتباطی غیر منتظره بین اوتیسم و سرطان را کشف کردند

اوتیسم

 

دانشمندان مرکز تحقیقات بیولوژیک Turku پروتئینی به نام SHANK را مشاهده کردند که در گسترش سرطان پستان به بافت های کناری آن نقش دارد. این پروتئین تا قبل از این تنها در سیستم عصبی مورد بررسی قرار گرفته بود و ارتباط وجود جهش های نقطه ای در آن با بیماری اوتیسم تایید شده بود. فاکتور های یکسان می توانند در گونه های مختلف سلولی شکل و چسبندگی سلول ها را کنترل کنند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که جهش هایی در ژن SHANK می تواند چسبندگی و شکل سلول ها را در سیستم عصبی و بافت پستان تحت تاثیر قرار دهد. مشاهدات وسیع با هدف یافتن ژن های بالقوه جدید که متاستاز را در سلول های سرطانی تنظیم می کنند با نگاه به ژن های موثر در رشد مغز در حال انجام می باشد.

به شکل شگفت انگیزی توانایی مهاجرت سلول های سرطانی به اطراف و درگیر ساختن بافت های کناری به وسیله پروتئین SHANK متوقف می شود.این پروتئین تا قبل از این در سیستم عصبی و بیماری اوتیسم بررسی شده بود.

در مطالعات کشت سلولی مشاهده شد که پروتئین SHANK باعث مهار پروتئینی به نام rap1 می شود که فعال کننده گیرنده های ادهسین سلولی می باشد. این مکانیسم دقیقا در سلول های سیستم عصبی نیز اتفاق می افتد که برای رشد مغز مورد نیاز است.

 

ادامه مطلب در سایت منبع ترجمه شده در ژنیران

نظرات شما

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  عضویت  
مطلع کردن