سنسور های بسیار کوچکی که سرطان را زودتر تشخیص می دهند!!

 

سنسور های بسیار کوچکی که سرطان را زودتر تشخیص می دهند!!

 

مطالعات جدید خبر از استفاده از نانوسنسورهایی داده است که می توانند ارتباطات پروتئین-پروتئین را تشخیص دهند که احتمالا سیگنالی از حضور سلول های سرطانی می باشد. این یافته به صورت اختصاصی برای تشخیص زود هنگام سرطان خون مورد استفاده قرار گرفته است.

سرطان یکی از عوامل مرگ پیشرو در ایالات متحده و سطح جهان می باشد. بر اساس آمار national cancer institute، بیش از ۸ میلیون مرگ مرتبط با سرطان در سال ۲۰۱۲  رخ داده و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۶۰۰ هزار نفر در ایالات متحده در اثر سرطان جان خود را از دست دادند.

تشخیص زود هنگام سرطان بسیار حائز اهمیت بوده و محققان سعی در پیدا کردن راه های جدید و کارآمدتر برای آن دارند. اکنون تحقیقات جدید در مورد استفاده از نانوسنسور هایی خبر داده که کوچکترین تغییر مولکولی در سرطان شدن سلول های نرمال را نشان میدهد.

Dr.liviu movileanu و تیم او در Syracuse university شهر نیویورک این مقاله را به طورکامل در journal nature biotechnology به چاپ رساندند. همانطور که Dr.movileanu توضیح داده، این نانوسنسور ها می توانند به صورت اختصاصی برای تشخیص سرطان خون مفید باشند و ممکن است بتوانند سرطانی شدن سلول ها را از مغز استخوان نشان دهند. در ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۲۱ هزار نفر مبتلا به به سرطان خون مشاهده شدند که از بین آن ها بیش از ۴۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران