از دست دادن دو ژن ممکن است موجب تشکیل تومور شود

 

 

سرطان روده بزرگ

 

مطالعات جدید نشان داده است نبود دو ژن می تواند موجب سرطان روده بزرگ شود و استفاده از بعضی ترکیبات می توانند از رشد تومور جلوگیری کند.
بر اساس گفته انجمن سرطان امریکا (ACS)، سرطان روده بزرگ سومین سرطان متداول در جهان بوده و سومین دلیل مرگ با سرطان در بین مردان و زنان آمریکا شناخته می شود.
۳۵ در صد از سرطان روده بزرگ توسط پولیپ های روده بزرگ رخ می دهد. این پولیپ ها در روده بزرگ رشد کرده و می تواند موجب سرطان شده و یا نشود. سرطان های روده بزرگ که توسط پولیپ های دندانه دار به وجود می آیند به مراتب در درمان سخت تر بوده و به همین منظور شناسایی آن ها پیش از شروع سرطان، امری بسیار مهم است .
مطالعات جدید که در مجله immunity به چاپ رسیده است می گوید از دست دادن دو ژن می تواند موجب پولیپ دندانه دار شود. این یافته می تواند کشف یک مارکر زیستی برای سرطان باشد. این یافته نشان می دهد که چرا افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند .
IBD به شرایطی گفته می شود که التهاب مزمن دستگاه گوارش مانند بیماری کرون و کولیت معدودی و… رخ دهد. بر اساس آخرین تخمین در ایالات متحده ۳ میلیون نفر با IBD زندگی می کنند.

 

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران