کارآموزی زیست شناسی

کارآموزی زیست شناسی :

دوره های کارآموزی زیست شناسی آزمایشگاه ژنیران

تعریف کارآموزی

کارآموزی نوعی از نظام آموزشی می باشد که در آن فرد متقاضی کارآموزی، مهارتی خاص را آموزش می بیند. تفاوت بین کارآموزی با گذراندن تحصیلات در مدت زمان دوره و سرفصل های آموزشی می باشد.

در دوره های تحصیلی فرد در علوم مختلف عموما به شکل تئوری و با سرفصل های گسترده تر به یادگیری می پردازد. اما در دوره کارآموزی یک موضوع خاصی مشخص شده و فرد در دوره کوتاه تر و فشرده تر مهارت ها را به شکل تئوری و عملی یاد می گیرد. در کارآموزی مباحثی چون یادگیری یک یا چند تکنیک، آشنایی با بازار کار و ورود به آن مطرح می باشد. اصولا افراد پس از گذراندن دوره تحصیلی خود به کارآموزی و کارورزی در زمینه مرتبط می پردازند و سپس وارد بازارکار می شوند. بیشتر  مراکزی که دوره های کارآموزی برگزار می کنند، در صورت مستعد بودن کارآموز و یادگیری سریع فرد را در مرکز خود جذب کرده و یا به مراکز دیگر معرفی می نمایند.

تعریف زیست شناسی

زیست شناسی همانطور که از نامش پیداست علم بررسی تمامی موجودات زنده و عوامل در ارتباط با آن ها می باشد. امروزه علم زیست شناسی گستردگی بسیار زیادی یافته و به حوزه های مختلفی تقسیم شده است. علم زیست شناسی به بررسی ویژگی و رفتار جانداران، چگونگی پیدایش آن ها و نیز به ارتباط موجودات زنده با یکدیگر و با محیط اطراف خود می پردازد. همانطور که همه علوم در دنیا جهت افزایش آگاهی انسان و در نهایت محافظت و افزایش رفاه گونه انسان به کار می روند، علم زیست شناسی نیز با همین اهداف مورد مطالعه قرار می گیرد.

تمامی حوزه ها و رشته های زیست شناسی در کنار هم به خدمت انسان در آمده و از درمان بیماری ها گرفته تا افزایش کیفیت زندگی انسان ها را تحت الشعاع قرار می دهد. باید توجه کرد که انسان در تعامل با موجودات زنده بوده و از آن ها تغذیه می کنند، توسط آن ها بیمار می شوند و برخی اوقات ممکن است جانشان توسط برخی از موجودات زنده تهدید و یا حفظ شود. لذا این موضوع اهمیت علم زیست شناسی در بررسی نه تنها انسان بلکه تمامی موجودات زنده را مشخص می کند. چه کسی فکر می کرد مطالعه کرمی به نام C. elegans در نهایت منجر به کشف پدیده آپوپتوز (Apoptosis) شده و درک صحیح از آپوپتوز به درمان بسیاری از بیماری ها کمک کند. یا چه کسی فکر می کرد موجوداتی مانند ستاره دریایی که در اعماق دریا زندگی می کند، بتواند در درمان سرطان مؤثر باشد!

رشته های زیست شناسی در دنیا

با توجه به رده بندی و همچنین وجود سطوح مختلف قابل بررسی موجودات زنده، علم زیست شناسی به شاخه های مختلفی تقسیم می شود. البته شاخه های زیست شناسی همه با هم اشتراکات زیادی داشته و فقط همه در کنار هم می توانند به حل مسائل مختلف بپردازند. لذا یکی از اصول اولیه برای موفقیت یک زیست شناس در هر رشته و گرایشی، داشتن ارتباط و تعامل با سایر زیست شناسان در شاخه های دیگر می باشد.

کارآموزی زیست شناسی

1- علوم جانوری

این رشته صرفا امور مربوط به جانوران را بررسی می کند. حتی انسان نیز در این دسته قرار می گیرد. این رشته عموما به سه زیرشاخه سلولی-تکوین جانوری، فیزیولوژی جانوری و بیوسیستماتیک جانوری تقسیم می گردد.

2- علوم گیاهی

این رشته صرفا امور مربوط به گیاهان را بررسی می کند. این رشته عموما به سه زیرشاخه سلولی-تکوین گیاهی، فیزیولوژی گیاهی و بیوسیستماتیک گیاهی تقسیم می گردد.

3- زیست دریا

با توجه به جدا بودن دو اکوسیستم محیط خشکی با محیط آبی، رشته ای تحت عنوان زیست شناسی دریا بوجود آمده است. این رشته به بررسی تمامی موجودات زنده دریا می پردازد.

3- زیست شناسی سلولی و مولکولی

با پیشرفت علم و بوجود آمدن تکنیک های جدید در رشته های زیست شناسی، شاخه ای جدید تحت عنوان علوم سلولی و مولکولی شکل گرفت. در این حوزه تمامی موجودات زنده در سطح سلول ها و مولکول هایشان بررسی می شوند. این شاخه بسیار گسترده بوده و به زیر شاخه های زیر تقسیم می شود:

 • ژنتیک
 • بیوتکنولوژی
 • علوم سلولی و مولکولی
 • میکروبیولوژی
 • بیوشیمی
 • بیوفیزیک
 • نانوبیوتکنولوژی

4- محیط زیست

یکی از شاخه های بین رشته ای زیست شناسی، محیط زیست می باشد. این شاخه به بررسی محیط زندگی موجودات زنده پرداخته و روابط بین آن ها را بررسی می کند.

کارآموزی زیست شناسی

علم زیست شناسی یکی از علوم تئوری و عملی بوده که در کنار یادگیری دانش تئوری زیست شناسی به مبحث عملی آن نیز پرداخته شود. امروزه در دانشگاه ها در تمامی گرایش های این رشته، علاوه بر برگزاری کلاس های تئوری، کلاس های عملی در آزمایشگاه های مرتبط برگزار می گردد. از آن جایی که در دوره کارشناسی تمرکز عمده بر روی مباحث علمی و پایه می باشد، آن طور که باید به مباحث عملی پرداخته نمی شود و دانشجویان بیشتر از نظری تئوری آموزش می بینند. البته به وضوح مشخص است برای موفقیت در رشته زیست شناسی می بایست ابتدا مباحث پایه و تئوری را یاد گرفت و در ادامه به یادگیری تکنیک ها پرداخت که همانطور که گفته شد در دوره ی تحصیلی دانشگاه فرصت کافی برای این یادگیری وجود ندارد. لذا شرکت در کارآموزی های زیست شناسی برای دانشجویان این رشته امری ضروریست. چرا که جهت ورود به بازار کار، فرد حداقل باید یکی از دوره های کارآموزی زیست شناسی را شرکت کرده و همراه با مدرک معتبر آن، تکنیک مربوطه را بلد باشد. این مسئله نشان دهنده ضرورت شرکت در کارآموزی زیست شناسی می باشد.

آزمایشگاه ژنیران با پیشرفته ترین دستگاه ها و همچنین اساتید مجرب به آموزش تکنیک های مختلف زیست شناسی می پردازد و دوره های کارآموزی زیست شناسی برگزار می کند. این آزمایشگاه در زمینه های ژنتیک، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی، کشت سلولی و هیستولوژی (ایمونوهیستوشیمی) فعالیت کرده و دوره های کارآموزی زیست شناسی و کارگاه های تخصصی برگزار می نماید.

برای کارآموزی زیست شناسی چه شرایطی لازم است؟

همانطور که اشاره شد، فردی که می خواهد در کارآموزی زیست شناسی شرکت کند باید قبل از شروع دوره، پایه قوی داشته و تسلط نسبی بر مسائل تئوری داشته باشد. لذا افراد می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کارآموزی های زیست شناسی شرکت کنند. مهم ترین مسئله برای شرکت در یک دوره کارآموزی این است که قبل از همه چیز مشخص کنید در کدام زمینه زیست شناسی استعداد داشته و علاقه تان به کدام سمت است. بعنوان مثال اگر می خواهید کارآموزی ژنتیک مولکولی را شرکت کنید، باید قبل از هرچیزی مشخص کنید آیا علاقه و توانایی کار در این زمینه را دارید یا خیر. آزمایشگاه ژنیران برای افرادی که هنوز زمینه کاری خود را مشخص نکرده اند، دوره بازدید و مشاوره رایگان توسط اساتید مجرب آزمایشگاه برای علاقه مندان برگزار کرده و در تصمیم گیری افراد جهت انتخاب مسیر صحیح در پژوهش کمک می کند.

اگر تاکنون موفق به انتخاب حوزه تخصصی خود در زیست شناسی نشده اید، با ما تماس بگیرید و از مزایای بازدید و مشاوره رایگان توسط اساتید مجرب آزمایشگاه برخوردار شوید.

 

چرا کارآموزی های ژنیران؟

آزمایشگاه ژنیران دوره های تخصصی کارآموزی زیست شناسی برگزار می کند. این دوره ها ویژگی هایی داشته که کارآموزی زیست شناسی آزمایشگاه ژنیران را از سایر آزمایشگاه ها متمایز می کند.

 • این دوره های کارآموزی زیست شناسی کاملا تخصصی بوده و تمامی سرفصل های مربوط به هر کارآموزی به شکل کامل آموزش داده می شود.
 • هدف آزمایشگاه ژنیران پر کردن خلاء بین کسانی که فارغ التحصیلی تا بازارکار را پر می کند.
 • در صورت مستعد بودن فرد، آزمایشگاه فرد را بعنوان نیروی خود استخدام کرده و یا در صورت تکمیل ظرفیت استخدام آزمایشگاه، فرد مستعد را به مراکز همکار جهت استخدام معرفی می کند. لذا آزمایشگاه در زمینه کاریابی افراد مستعد نیز کمک کرده و دانشجویان زیست شناسی را که در گرایش های مختلف سلولی مولکولی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و بیوانفورماتیک تحصیل کرده اند در جهت رسیدن به بازار کار و استخدام در آزمایشگاه های مختلف پشتیبانی می کند.
 • دوره های کارآموزی زیست شناسی آزمایشگاه ژنیران بلند مدت بوده و به متقاضیان کمک می کند تا به خوبی تکنیک های مربوط به آن دوره را یاد بگیرند.
 • تمامی تکنیک های ابتدا به شکل تئوری آموزش داده شده، سپس توسط استاد مربوطه به شکل عملی انجام می شود. در نهایت کارآموز خود به شکل عملی تکنیک را انجام می دهد تا به شکل کامل یاد بگیرد. اکثر تکنیک ها ممکن است جهت آموزش کامل دو تا سه بار توسط کارآموز انجام شود.
 • تمامی موادی که توسط کارآموز مصرف می شود واقعی بوده و از بهترین کیفیت می باشد.

 

 

56 دیدگاه برای “کارآموزی زیست شناسی

 1. کاربر ژنیران گفته:

  من مدرک کارشناسی زیست شناسی عمومی دارم چه دوره ای برام مناسبه و اینکه میتونم بازار کار بشم؟؟؟

  • Farbod Esfandi گفته:

   میتوانید در صفحه کارآموزی میکروبیولوژی روی تصویر ثبت نام کلیک کنید. در صورتی که به مشاوره نیاز دارید با ما تماس بگیرید یا فرم مشاوره بالای صفحه را پر کنید

 2. کاربر ژنیران گفته:

  ببخشید من دانشجو نیستم ولی به شدت علاقه به این رشته ها دارم و مستعد یادگیری.میتونم شرکت کنم؟

 3. کاربر ژنیران گفته:

  باسلام دنبال انتخاب دوره مناسب جهت بازار کار درایران هستم.

 4. کاربر ژنیران گفته:

  برای رشته زیست شناسی جانوری چه کارگاه ها و یا دوره های کارآموزی را میتوانم بگذرانم؟

 5. کاربر ژنیران گفته:

  سلام
  من دانشجو کارشناسی زیست شناسی گیاهی هستم
  من کلا به محیط ازمایشگاه علاقه دارم
  کاراموزی چه بخش هایی از ازمایشگاه رو میتونم شرکت کنم؟؟

  • Arvin Esfandi گفته:

   با سلام، لطفا جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند

 6. کاربر ژنیران گفته:

  آیا بعد از طی دوره کارآموزی ،امکان اشتغال وجود دارد؟

 7. کاربر ژنیران گفته:

  سلام وقت بخیر!
  من دانشجویی ترم ۴ زیست سلولی و ملکولی هستم ،آیا برای من امکان کار کردن در آزمایشگاه خصوصی هست یا خیر؟

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله اما نه در همه زمینه ها، بستگی به هدف و مهارت های شما نیز دارد. پیشنهاد ما برای کسب مهارت شرکت در دوره های کارآموزی است. لطفا با ژنیران تماس بگیرید تا بیشتر راهنمایی و مشاوره شوید.

 8. کاربر ژنیران گفته:

  برای رشته ی زیست سلولی ومولکولی چند دوره رو باید گذروند؟ وهزینه ی آن چقدر است؟

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به اهداف شما دارد که نیاز داشته باشید که چه تکنیک هایی رو یاد بگیرید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با آزمایشگاه تماس بگیرید.

 9. کاربر ژنیران گفته:

  با سلام رشته من کارشناسی رشته زیست شناسی سلولی مولکولی دارم می خواهم در ازمایشگاه ها مشغول به کار شم بایدچه دوره هایی رو بگذرونم

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما نیاز دارید تا روزمه خودتون رو تقویت کنید و مهارت های کار در آزمایشگاه را یاد بگیرید.برای این منظور میتوانید در دوره های عملی و تئوری ژنیران شرکت کنید. همچنین بسته به نوع آزمایشگاه یعنی تحقیقاتی یا تشخیصی دوره ها متفاوت اند.
   جهت کسب اطلاع بیشتر و گرفتن مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید تا شما را در این مورد بهتر راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *