مفهوم برنامه نویسی شی گرایی

مفهوم برنامه نویسی شی گرایی

در پایتون، برنامه نویسی شی گرا (OOPs) یک الگوی برنامه نویسی است که از اشیاء و کلاس ها در برنامه نویسی استفاده می کند. هدف آن پیاده‌سازی موجودیت‌های دنیای واقعی مانند وراثت، چندریختی‌ها، کپسوله‌سازی و غیره در برنامه‌نویسی است. مفهوم اصلی OOP ها این است که داده ها و توابعی را که روی آن کار می کنند به عنوان یک واحد واحد به هم متصل می کند تا هیچ بخش دیگری از کد نتواند به این داده ها دسترسی داشته باشد.

مفاهیم اصلی برنامه نویسی شی گرا

  • کلاس
  • اشیاء
  • چند ریختی
  • کپسوله سازی
  • وراثت

کلاس

کلاس مجموعه ای از اشیاء است. یک کلاس شامل نقشه ها یا نمونه اولیه ای است که اشیاء از آن ساخته می شوند. این یک موجودیت منطقی است که حاوی برخی ویژگی ها و روش ها است.

اشیا

شی موجودی است که دارای یک حالت و رفتار مرتبط با آن است. شی ممکن است هر شی دنیای واقعی مانند ماوس، صفحه کلید، صندلی، میز، قلم، و باشد. Integer ها، string ها، float ها، حتی آرایه ها و دیکشنری ها همه شی هستند. به طور خاص یک integer خاص و یا یک string خاص یک object است. عدد 12 یک شی است، رشته ی “Hello World” یک شی است. یک لیست یک شی است که می تواند اشیا دیگر را در خود جای دهد. شما ممکن است از اشیا زیادی استفاده کرده باشید اما متوجه نشده باشید.

وراثت

وراثت توانایی یک کلاس برای استخراج یا به ارث بردن خواص از کلاس دیگر است. کلاسی که ویژگی ها را مشتق می کند، کلاس مشتق شده یا کلاس پایه و کلاسی که ویژگی ها از آن مشتق می شوند، کلاس پایه یا کلاس والد نامیده می شوند. مزایای ارث عبارتند از:

 

  • وراثت روابط دنیای واقعی را به خوبی نشان می دهد.
  • قابلیت استفاده مجدد از یک کد را فراهم می کند. ما مجبور نیستیم دوباره و دوباره همان کد را بنویسیم. همچنین، این امکان را به ما می دهد تا ویژگی های بیشتری را به یک کلاس بدون تغییر آن اضافه کنیم.
  • ماهیت آن گذرا است، به این معنی که اگر کلاس B از کلاس A دیگری ارث می برد، آنگاه تمام زیر کلاس های B به طور خودکار از کلاس A به ارث می برند.

چند ریختی

چندشکلی به سادگی به معنای داشتن اشکال متعدد است. به عنوان مثال، ما باید تعیین کنیم که آیا گونه های مورد نظر از پرندگان پرواز می کنند یا خیر، با استفاده از چند شکلی می توانیم این کار را با استفاده از یک تابع انجام دهیم.

کپسوله سازی

کپسوله سازی یکی از مفاهیم اساسی در برنامه نویسی شی گرا (OOP) است. ایده بسته بندی داده ها و روش هایی که روی داده ها در یک واحد کار می کنند را توصیف می کند. این محدودیت هایی را برای دسترسی مستقیم به متغیرها و روش ها ایجاد می کند و می تواند از تغییر تصادفی داده ها جلوگیری کند. برای جلوگیری از تغییر تصادفی، متغیر یک شی فقط با متد یک شی قابل تغییر است. این نوع متغیرها به عنوان متغیرهای خصوصی شناخته می شوند.


 

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید