شرط ها

شروط

شرط ها

 

جمله های if دار:

برای نوشتن برنامه های مفید، تقریباً همیشه به توانایی بررسی شرایط و تغییر رفتار برنامه بر اساس آن نیاز داریم. عبارات مشروط این توانایی را به ما می دهد. ساده ترین شکل عبارت if است.

if BOOLEAN EXPRESSION:

STATEMENTS

 

چند نکته مهم در مورد عبارات if:

کولون (:) قابل توجه و مورد نیاز است. هدر عبارت ترکیبی را از بدنه جدا می کند.

خط بعد از کولون باید تورفتگی داشته باشد. در پایتون استفاده از چهار فاصله برای تورفتگی استاندارد است.

تمام خطوطی که پس از دو نقطه به همان میزان فرورفته شده اند، هر زمان که BOOLEAN_EXPRESSION درست باشد، اجرا می شوند. برای مثال:

food = ‘spam’ if food == ‘spam’:    print(‘Ummmm, my favorite!’)    print(‘I feel like saying it 100 times…’)    print(100 * (food + ‘! ‘))

 

عبارت بولی بعد از دستور if شرط نامیده می شود. اگر درست باشد، تمام عبارات تورفتگی اجرا می شوند. اگر شرط نادرست باشد، و غذا برابر با “هرزنامه” نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در یک دستور if ساده مانند این، هیچ اتفاقی نمی افتد و برنامه به دستور بعدی ادامه می دهد.

جمله ی if else:

غالباً این اتفاق می افتد که شما می خواهید زمانی که یک شرط درست است یک چیز اتفاق بیفتد و وقتی نادرست است چیز دیگری اتفاق بیفتد. برای آن ما عبارت if else را داریم.

if food == ‘spam’:    print(‘Ummmm, my favorite!’)else:    print(“No, I won’t have it. I want spam!”)

در اینجا، اگر غذا برابر با ‘spam’ باشد، اولین دستور چاپ اجرا می‌شود، و دستور print که در زیر عبارت else قرار دارد اجرا می‌شود در صورتی که اینطور نباشد.

syntax دستور if else به صورت زیر است:

if BOOLEAN EXPRESSION:    STATEMENTS_1        # executed if condition evaluates to Trueelse:    STATEMENTS_2        # executed if condition evaluates to False

 

هر دستور داخل بلوک if یک دستور if else به ترتیبی اجرا می شود که عبارت بولی به True ارزیابی شود. اگر عبارت بولی به False ارزیابی شود، کل بلوک عبارات نادیده گرفته می شود و در عوض تمام دستورات زیر عبارت else اجرا می شوند.

همچنین از صفحات زیر دیدن فرمایید:
کارآموزی پایتون برای بیولوژيست‌ها
خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی 
مطالب علمی بیشتری را در ویکی ژن مطالعه فرمایید…

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *