انجام کلیه خدمات مرتبط با آزمایشگاه کشت

انجام انواع خدامات کشت سلولی |تیمار سلولها| لوسیفراز|ترنسفکشن|Viability | سلول های بنیادی| آپوپتوز| آزمایشگاه کشت | MTT Assay و...

 آزمایشگاه ژنیران در آزمایشگاه کشت سلول خود  آماده ارائه خدمات انواع می باشد

خدمات کشت سلول آزمایشگاه ژنیران
مرکز تحقیقاتی و آموزشی ژنیران با همکاری شرکت دانش بنیان تشخیص ژن پژوهش با هدف انجام پروژههای تحقیقاتی منجر به تولید فناوری و محصول  و نیز انجام پایان نامه های تحقیقاتی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های ژنتیک، بیوتکنولوژی و بیوانفورماتیک  در اسفند ماه 1394 راه اندازی شده است. این مرکز دارای 150 متر فضای آزمایشگاهی  و در حدود 50 متر فضای آموزشی مجزا برای برگزاری کارگاهها و دوره های آموزشی، کارآموزری و کارورزی می باشد. در این مرکز  با بهره گیری از امکانات و تجهیزات مناسب   آزمایشگاهی به روز  و   نیز امکانات نرم افزاری و سخت افزاری شرایط برای  انجام پروژه های مولکولی ، سیتوژنتیک، کلونینگ و بیان ژنها، مطالعات   بیان کمی و کیفی ژنها، اپی ژنتیک، فارماکوژنتیک، کشت سلولی ، طراحی و تولید کیت های مولکولی آزمایشگاهی و نیز مطالعات بیوانفورماتیک پایه و بالینی  مهیا می باشد. با توجه به وجود سالن کنفرانس و نیز فضای آزمایشگاهی مناسب   این مرکز شرایط مناسبی برای برگزاری کارگاههای آموزشی  در اختیار دارد.  از جمله این کارگاهها می توان به کارگاه PCR، کارگاه RT-PCR، کارگاه Real-time PCR ، کارگاه بررسی متیلاسیون ژنها (اپی ژنتیک)، کارگاه بیوانفورماتیک مقدماتی و پیشرفته، کارگاه کلونینگ و بیان پروتئین های نوترکیب و کارگاه روشهای تشخیص مولکولی بیماریهای ژنتیک اشاره کرد. در زیر میتوانید لیست امکانات مرکز را مشاهده کنید. برای اطلاع از نحوه  استفاده از تجهیزات و هزینه های آن با آزمایشگاه تماس بگیرید.

 

 

خدمات در زمینه کشت سلول:


🔴 کشت رده سلول 

کشت سلول های جانوری به معنای رشد کردن سلول ها در شرایط in-vitro می باشد.


🔴 تکثیر و نگهداری طولانی مدت رده های سلول حیوانی

 با توجه به هزینه های بالا و جهش پذیری سلول ها با گذشت زمان، عموماً سلول های جانوری پس از اتمام هر پروژه‌ای به شکل فریز شده نگهداری می شوند.


🔴 بررسی زنده مانی (Viability) و شمارش سلولی

فرآیندی است که درآن قدرت زنده ماندن یا برگشت به زندگی رده سلول های مختلف ، اندام ها ویا بافت مورد بررسی قرار می گیرد.


🔴 تیمار سلول ها با انواع داروها و بررسی سمیت مواد (MTT,XTT,LDH Assays)

بررسی سمیت مواد بر روی سلول های جانوری در راستای تأیید اثر یک دارو در کشندگی یا غیرکشندگی آن و همچنین دستیابی به دز مناسب کشندگی انجام می پذیرد.

🔴 ترنسفکشن سلولها با DNA و انواع RNA:

ترنسفکشن (transfection) فرآیندی است که در آن یک قطعه نوکلئیک اسید به درون یک سلول یوکاریوتی وارد شده و یک سلول دستکاری شده ژنتیکی تولید می شود.


🔴 انجام تست لوسیفراز

یکی از ارزیابی های دقیق کیفیت انتقال ژن، تست لوسیفراز است.


🔴 بررسی میزان آپوپتوز و نکروز به روش رنگ آمیزی AO/PI


🔴 تست های تهاجم و مهاجرت سلولی


🔴 کشت سلول اولیه(Primary Cell Culture)

این سلول ها طول عمر محدودی داشته و در محیط کشت نهایتا تا 7 پاساژ بنیادی بوده و ارزش بررسی دارند


🔴 کشت سلول های بنیادی و بررسی تمایز آنها 

سلول های بنیادی به دلیل روشن بودن تقریبا تمام مسیر های ژنی، توانایی تمایز به انواع سلول های مختلف را دارا بوده و در پزشکی بازساختی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. چرا که توانایی تمایز و ساخت بافت های مختلف از سلول های بنیادی یک فرد، می تواند پیوند زدن بافت را در همان فرد تسهیل کند.


🔴 نامیرا کردن سلولها

ایمورتالایز کردن سلول ها به طوری که هم بتواند به دفعات بسیار بیشتری تقسیم و تکثیر شود،وهم ویژگی های ژنوتیپی و فنوتیپی آن نیز مانند سلول والدی اولیه باشد


🔴استخراج سلول های اولیه از بافت

کشت اولیه، نوعی از سیستم کشت سلولی است که در آن سلولها به طور مستقیم از بافت بدست می آیند. کشت اولیه با بیوپسی (Biopsy) از بافت یا اندام از طریق قطع عضو به اندازه 1 تا 3 سانتیمتر شروع می شود. در سازماندهی بافت ها، سلول ها دارای اتصالات غشای پایه و پیوند های سلول-سلول هستند که ابتدا باید این پیوند ها را از بین برد. برای انجام این فرآیند، از روش های جداسازی سلولها مانند روشهای هضم آنزیمی یا شیمیایی که در آن از آنزیمهای مختلف پروتئولیتیک مانند تریپسین یا کلاژناز و روشهای جداسازی مکانیکی مانند تقسیم بافت با چاقوهای جراحی استفاده می شود. پس از شست و شوی بافت ها به طور کامل و از بین برده پیوند ها در آن ها، سوسپانسیون بدست آمده به وسیله فرآیند سانتریفیوژ خالص شده و به ظروف کشت منتقل می شود. سپس، بسیاری از سلولها رفته رفته از بافت جدا شده و به صورت مستقل به کفه فلاسک می چسبند. پس از آنکه سلولهای سالم با مورفواوژی مناسب از بافت ها خارج شدند، فرآیند کشت اولیه تکمیل می شود. با این حال، به جز سلول هایی که در ابتدا خواسته می شود در کشت های اولیه بدست آیند، مشاهده می شود که انواع مختلف سلول به ویژه فیبروبلاست ها نیز به فلاسک کشت انتقال می یابند. برای از بین بردن سلول ها متفرقه می توان از محیط های کشت محدود کننده مختلف استفاده کرد و همچنین برای اثبات بنیادی بودن سلول های استخراج شده از بررسی گیرنده های مثبت و منفی سطح سلولی استفاده می کنیم.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس ☎ بگیرید…