شناخت انواع تست های آزمایشگاه تشخیص طبی و دارو های مخل آن ها

 

انواع تست های آزمایشگاه تشخیص طبی

 

تست های آزمایشگاه : آزمایشگاه های تشخیص طبی به علت وظیفه خطیر کمک به تشخیص در زمینه های مختلف نیازمند گستره وسیعی از تست های تشخیصی هستند. این تستهای تشخیصی شامل زمینه های مختلف می‌شوند که در بخش های مختلف آزمایشگاهی طبقه‌بندی شده است تمامی این تست ها نیازمند شرایط خاص برای انجام و همچنین نمونه مناسب می باشد. تعدادی از این تست ها که عمومیت بالا تری دارد در ادامه ذکر شده است.

شمارش کامل خون

رایج ترین آزمایش خونی است که انجام می شود. انواع و تعداد سلول های خون از جمله گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. این تست برای تعیین وضعیت سلامت عمومی، غربالگری اختلالات و ارزیابی وضعیت تغذیه استفاده می شود. می تواند به ارزیابی علائمی مانند ضعف، خستگی و کبودی کمک کند و به تشخیص بیماری هایی مانند کم خونی، لوسمی، مالاریا و عفونت کمک کند.

زمان پروترومبین

این آزمایش که با نام های PT و Pro Time مدت زمان لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. این تست انعقادی وجود و فعالیت پنج فاکتور مختلف لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش می‌تواند ناهنجاری‌های خونریزی را بررسی کند و همچنین ممکن است برای نظارت بر درمان‌های دارویی که از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری می‌کنند، استفاده شود.

پانل متابولیک پایه

این آزمایش گلوکز، سدیم، پتاسیم، کلسیم، کلرید، دی اکسید کربن، اوره خون و کراتینین را اندازه گیری می کند که می تواند به تعیین سطح قند خون، تعادل الکترولیت ها و مایعات و همچنین عملکرد کلیه کمک کند. پانل متابولیک پایه می تواند به پزشک شما کمک کند تا اثرات داروهایی که مصرف می کنید، مانند داروهای فشار خون بالا را کنترل کند، می تواند به تشخیص برخی بیماری ها کمک کند یا می تواند بخشی از یک غربالگری معمول سلامت باشد. ممکن است لازم باشد تا 12 ساعت قبل از انجام این آزمایش ناشتا باشید.

پانل متابولیک جامع

این تست پانل متابولیک پایه را با شش تست دیگر برای ارزیابی جامع تر عملکردهای متابولیک با تمرکز بر سیستم های اندام ترکیب می کند.

پانل لیپید

پانل لیپیدی گروهی از آزمایشات است که برای ارزیابی خطر قلبی استفاده می شود. این شامل سطوح کلسترول و تری گلیسیرید است.

پانل کبد

پانل کبد ترکیبی از آزمایش‌هایی است که برای ارزیابی عملکرد کبد و وجود احتمالی تومورهای کبدی استفاده می‌شود.

هورمون محرک تیروئید

این آزمایش عملکرد تیروئید را غربالگری و نظارت می کند

آزمایش ادرار

اغلب اولین آزمایش آزمایشگاهی انجام می شود، این یک آزمایش غربالگری عمومی است که برای بررسی علائم اولیه بیماری استفاده می شود. همچنین ممکن است برای نظارت بر دیابت یا بیماری کلیوی استفاده شود.

کشت ها

از کشت ها برای آزمایش تشخیص و درمان عفونت ها استفاده می شود. بیماری هایی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه، گلودرد و مننژیت را می توان برای درمان آنتی بیوتیکی مناسب شناسایی و آزمایش کرد.

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید