تقویم آموزشی مرداد ماه آزمایشگاه ژنیران


4 مرداد: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی

9 و 10 مرداد: کارگاه دوروزه وسترن بلات

11 مرداد:  شروع دوره کارآموزی کشت سلولی

 12 مرداد: شروع دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ

 14 مرداد: شروع دوره کارآموزی کاربا حیوانات آزمایشگاهی

16 مرداد: کارگاه خونگیری و تزریقات

17 مرداد: کارگاه خونگیری و تزریقات

20 مرداد: شروع دوره کارآموزی میکروبیولوژی

23 و 24 مرداد: کارگاه کار باحیوانات آزمایشگاهی

25 مرداد: شروع دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ

26 مرداد: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی

30 و 31 مرداد: کارگاه DNA خودتو استخراج کناستخراج مایع مخزی-نخاعی (CSF) نوزاد موش برای اولین بار در آزمایشگاه ژنیران

مایع مغزی نخاعی یا Cerebro-Spinal Fluid که به اختصار CSF نامیده می شود، یک مایع بیرنگ تولید شده در مغز و نخاع می باشد. مغز در مایع CSF شناور بوده و یکی از وظایف اصلی این مایع محافظت از مغز در اثر ضربه های ملایم می باشد. یکی از نقش های بسیار مهم CSF در تکوین سیستم عصبی در دوره جنینی و اوایل تولد می باشد. سلول های بنیادی اکتودرم جنینی که در حال تمایز به سمت سلول های عصبی هستند، در مراحل آخر دوره جنینی، ریزمحیطی تحت عنوان CSF اولیه دارند. فاکتور هایی که در CSF وجود دارد با تغییرات دائمی بیان ژنی سلول ها، آن ها را متمایز می کنند. هر سلول بنیادی واجد یک ریز محیط اختصاصی (stem cell niche) می باشد که مشخص می کند آن سلول باید در همان حالت بنیادی باقی بماند یا نه به سمت تمایز پیش برود. همچنین فاکتور های ریزمحیط با القای تغییرات مولکولی مشخص، تمایز را به شکل اختصاصی هدایت می کند.

یکی از مطالعات ارزشمند بررسی ترکیبات CSF و استفاده از آن در تمایز سلول های بنیادی مختلف می باشد. عموماً در آزمایشگاه های حیوانات، CSF از موش های نوزاد تازه متولد شده استخراج می گردد اگرچه امکان استخراج آن از موش بالغ به روش جراحی استریوتاکسی امکان پذیر است. مایع مغزی نخاعی در دوران جنینی و پس از تولد، پتانسیل بسیار بیشتری برای القاء تمایز در سلول های بنیادی دارد. چرا که در دوره جنینی و نوزادی، جاندار در دوره تکوین خود قرار گرفته است.

هم اکنون در آزمایشگاه ژنیران استخراج CSF از موش های تازه متولد شده قابل انجام بوده و خدمات آزمایشگاهی در این زمینه ارائه می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات حیوانات آزمایشگاهی ژنیران روی آدرس زیر کلیک کنید.

ارتقا رزومه

به اطلاع می رساند آزمایشگاه ژنیران پروژه های تحقیقاتی در زمینه های ژنتیک پزشکی، سرطان، نوروساینس و Covid-19 شروع کرده و همکار طرح می پذیرد. این همکاری شامل آموزش کامل، کار عملی و مشارکت در پیشرفت پروژه می باشد.

علاقه‌مندان می توانند در ساعات اداری با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایند.