القای تومور سرطانی در سیستم in-vivo ‌برای اولین بار در آزمایشگاه ژنیران

القای تومور سرطانی در سیستم in-vivo ‌برای اولین بار در آزمایشگاه ژنیران

سرطان یک بیماری به شدت پیش رونده با تقسیم متعدد و افسارگسیخته سلولی می باشد. زمانی که سلول های یک بافت تحت شرایط ویژه‌ای، چرخه‌ی استاندارد تقسیم سلولی شان دست خوش تغییرات گردد، سلول های آن بافت سرطانی نامیده می شوند. تحقیقات در زمینه سرطان می تواند در سیستم های in-vitro (برون تن) و in-vivo (درون تن) انجام شود. سیستم برون تن بدین منظور توسعه یافته تا اگر نتایج مثبتی در این سیستم حاصل گشت آن را تعمیم به حوزه درون تن داده و مورد بررسی قرار داد و بدین ترتیب از کشته شدن تعداد بیشمار حیوانات آزمایشگاهی جلوگیری نمود. در هر صورت نتایج یک پژوهش در زمینه سرطان زمانی ارزشمند و معتبر است که بر روی یک موجود زنده کامل صورت بگیرد. روش های القای سرطان در حیوانات آزمایشگاهی بسیار متعدد و گسترده می باشد ولی به شکل کلی به سه دسته مداخلات شیمیایی، زیستی و فیزیکی تقسیم می گردد. القای سرطان به روش های شیمیایی و فیزیکی بر پایه‌ی احتمالات بوده و غیر از روش هورمونال که بافت هدف مشخص تری دارد، ممکن است سلول ها را به سمت های تمایزی غیر از سرطان پیش ببرد. در روش القاء زیستی، می توان از روش های زنوگرافت (Xenograft) و ویروسی (Viral) بهره برد. در روش ویروسی سلول های هدف از جنس سلول های میزبان بوده و جهش های ایجاد شده کاملا مشخص است. القای سرطان به روش کاشت سلول یا همان زنوگرافت، یک رده سلولی با مشخصات معلوم در بخشی از حیوان کاشته می شود. با توجه به رده سلولی که منشا انسانی داشته باشد یا حیوانی، نوع حیوان انتخاب می گردد.
آزمایشگاه ژنیران در راستای توسعه سیستم های مطالعاتی در زمینه in-vivo با بهره‌گیری از روش زنوگرافت، در موش های کوچک آزمایشگاهی سرطان القاء کرد. طی این پروژه از موش های هم خون BALB/c و رده سلولی 4T1 استفاده شد. رده سلولی 4T1 سلول های سرطان پستانی می باشد که از موش های کوچک آزمایشگاهی استخراج شده است. این رده بسیار Aggressive با توانایی بالای متاستاز می باشد و عموماً برای القای سرطان به روش Xenograft مورد استفاده قرار می گیرد. هم اکنون آزمایشگاه ژنیران توانایی اجرای پروژه های مختلف در زمینه القای سرطان بر روی حیوانات آزمایشگاهی را دارا بوده و دانشجویان و محققان علاقه‌مند می توانند پروژه های خود را در این زمینه تعریف کنند.


🔴3و4 مهر: کارگاه تشخیصی کووبد 19
🔴5 مهر: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی
🔴7 مهر:  شروع دوره کارآموزی کشت سلولی
🔴10 مهر: کارگاه خونگیری و تزریقات
🔴11 مهر: کارگاه خونگیری و تزریقات
🔴12 مهر: شروع دوره کارآموزی میکروبیولوژی
🔴14 مهر: شروع دوره کارآموزی کاربا حیوانات آزمایشگاهی
🔴19 مهر: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی
🔴21 مهر: شروع دوره کارآموزی ایمونواسی
🔴23 مهر: شروع دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ

تقویم آموزشی مهرماه ژنیران

🔴3و4 مهر: کارگاه تشخیصی کووبد 19
🔴5 مهر: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی
🔴7 مهر:  شروع دوره کارآموزی کشت سلولی
🔴10 مهر: کارگاه خونگیری و تزریقات
🔴11 مهر: کارگاه خونگیری و تزریقات
🔴12 مهر: شروع دوره کارآموزی میکروبیولوژی
🔴14 مهر: شروع دوره کارآموزی کاربا حیوانات آزمایشگاهی
🔴19 مهر: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی
🔴21 مهر: شروع دوره کارآموزی ایمونواسی
🔴23 مهر: شروع دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ


تست پروتئین گریزی

 تست پروتئین گریزی

قابل توجه دوستان مهندسی بافت و مواد ، بخش اندودنتیکس ، پروتز و دندانپزشکی

تست پروتئین گریزی و ضد باکتریال کامپوزیت های دندانی ساخته شده از طرف شما دانشجویان و پژوهشگران دوستان مهندسی بافت و مواد ، بخش اندودنتیکس ، پروتز و دندانپزشکی در مجموعه تخصصی ژنیران انجام پذیر است.

می دانیم پوسیدگی دندان شایع ترین و گسترده ترین بیماری وابسته به بیوفیلم دهان است. به دلیل زیبایی شناسی و قابلیت پر کردن مستقیم ، کامپوزیت های رزین به طور گسترده ای برای ترمیم حفره های دندان مورد استفاده قرار می گیرند. تلاشهای گسترده دوستان مهندسی بافت و مواد ، بخش اندودنتیکس ، پروتز و دندانپزشکی باعث بهبود ترکیبات رزین شده است. با این حال ، پوسیدگی ثانویه هنوز طول عمر ترمیم های کامپوزیتی را محدود می کند. بیش از نیمی از ترمیم های سالانه جایگزین ترمیم های شکست خورده هستند. کامپوزیت های دندانپزشکی به طور کلی چسبندگی باکتری ها و تشکیل بیوفیلم را مهار نمی کنند. تلاش شده است تا عوامل ضد باکتریایی در ترکیبات کامپوزیت ها اضافه شود. ساخت کامپوزیت های دندانپزشکی با قابلیت دفع پروتئین و خاصیت ضد باکتریایی جزء تحقیقات پژوهشگران مهندسی بافت و مواد ، بخش اندودنتیکس ، پروتز و دندانپزشکی است. بنابراین ، کامپوزیت های ترمیمی دندان با مهار اسیدهای بیوفیلم و پوسیدگی ثانویه می تواند کمک بزرگی به رشته دندان پزشکی کند.

تست دفع پروتئین کامپوزیتی با روش کاری تخصصی و استفاده از دستگاه هایی از جمله سونیکاتور ،استیرر و نانودراپ امکان پذیر است و میزان جذب پروتئین توسط تست BCA (Bicinchoninic Acid) Protein Assay انجام پذیر است. در تست دفع پروتئین (Protein Adsorption, Protein Repellence Essay)، کامپوزیت ها در معرض سرم آلبومین گاوی قرار گرفته و انکوبه می شوند، سپس با بافر سدیم دو دسیل سولفات ، سرم آلبومین گاوی جدا و سپس میزان آن توسط تست BCA (Bicinchoninic Acid) Protein Assay اندازه گیری می شود.


تقویم آموزشی شهریور ماه ژنیران

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن تقویم-شهریور-2-1024x724.jpg است

🔴1 شهریور: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی

🔴2 شهریور: شروع دوره کارآموزی میکروبیولوژی

🔴3 شهریور: شروع دوره کارآموزی کاربا حیوانات آزمایشگاهی

🔴11 شهریور:  شروع دوره کارآموزی کشت سلولی

🔴13 شهریور: کارگاه خونگیری و تزریقات

🔴14 شهریور: کارگاه خونگیری و تزریقات

🔴15 شهریور: شروع دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ

🔴16 شهریور: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی

🔴20 و 21 شهریور : کارگاه دوروزه Real-Time PCR

🔴22 شهریور: شروع دوره کارآموزی ایمونواسی

🔴27 و 28 شهریور: کارگاه دوروزه DNA خودتو استخراج کن


تعطیلی فعالیت های آموزشی آزمایشگاه ژنیران تا 30 تیر

توجه… به استحضار می‌رساند پیرو دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا تهران، فعالیت های آموزشی آزمایشگاه ژنیران تا دوشنبه 30 تیربه حالت تعلیق در آمد، لازم به ذکر است که آزمایشگاه ژنیران در طول این مدت به سایر فعالیت های خود از جمله خدمات آزمایشگاهی و پژوهشی ادامه خواهد داد

برگزاری کارگاه دوروزه خونگیری و تزریقات در اصفهان

به اطلاع می‌رساند آزمایشگاه ژنیران قصد دارد برای دومین بار کارگاه خونگیری و تزریقات را در شهر اصفهان و در دوروز و در روزهای 26 و 27 تیر ماه سال جاری برگزار نماید. لذا از علاقمندان به شرکت در این کارگاه تقاضا می‌شود تا برای ثبت نام با شماره درج شده بر روی پُستر تماس حاصل فرمایند.

تقویم آموزشی مرداد ماه آزمایشگاه ژنیران

4 مرداد: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی

9 و 10 مرداد: کارگاه دوروزه وسترن بلات

11 مرداد:  شروع دوره کارآموزی کشت سلولی

 12 مرداد: شروع دوره کارآموزی سیتوژنتیک و کاریوتایپ

 14 مرداد: شروع دوره کارآموزی کاربا حیوانات آزمایشگاهی

16 مرداد: کارگاه خونگیری و تزریقات

17 مرداد: کارگاه خونگیری و تزریقات

20 مرداد: شروع دوره کارآموزی میکروبیولوژی

23 و 24 مرداد: کارگاه کار باحیوانات آزمایشگاهی

25 مرداد: شروع دوره کارآموزی مهندسی ژنتیک و کلونینگ

26 مرداد: شروع دوره کارآموزی ژنتیک مولکولی

30 و 31 مرداد: کارگاه DNA خودتو استخراج کن

استخراج مایع مخزی-نخاعی (CSF) نوزاد موش برای اولین بار در آزمایشگاه ژنیران

مایع مغزی نخاعی یا Cerebro-Spinal Fluid که به اختصار CSF نامیده می شود، یک مایع بیرنگ تولید شده در مغز و نخاع می باشد. مغز در مایع CSF شناور بوده و یکی از وظایف اصلی این مایع محافظت از مغز در اثر ضربه های ملایم می باشد. یکی از نقش های بسیار مهم CSF در تکوین سیستم عصبی در دوره جنینی و اوایل تولد می باشد. سلول های بنیادی اکتودرم جنینی که در حال تمایز به سمت سلول های عصبی هستند، در مراحل آخر دوره جنینی، ریزمحیطی تحت عنوان CSF اولیه دارند. فاکتور هایی که در CSF وجود دارد با تغییرات دائمی بیان ژنی سلول ها، آن ها را متمایز می کنند. هر سلول بنیادی واجد یک ریز محیط اختصاصی (stem cell niche) می باشد که مشخص می کند آن سلول باید در همان حالت بنیادی باقی بماند یا نه به سمت تمایز پیش برود. همچنین فاکتور های ریزمحیط با القای تغییرات مولکولی مشخص، تمایز را به شکل اختصاصی هدایت می کند.

یکی از مطالعات ارزشمند بررسی ترکیبات CSF و استفاده از آن در تمایز سلول های بنیادی مختلف می باشد. عموماً در آزمایشگاه های حیوانات، CSF از موش های نوزاد تازه متولد شده استخراج می گردد اگرچه امکان استخراج آن از موش بالغ به روش جراحی استریوتاکسی امکان پذیر است. مایع مغزی نخاعی در دوران جنینی و پس از تولد، پتانسیل بسیار بیشتری برای القاء تمایز در سلول های بنیادی دارد. چرا که در دوره جنینی و نوزادی، جاندار در دوره تکوین خود قرار گرفته است.

هم اکنون در آزمایشگاه ژنیران استخراج CSF از موش های تازه متولد شده قابل انجام بوده و خدمات آزمایشگاهی در این زمینه ارائه می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات حیوانات آزمایشگاهی ژنیران روی آدرس زیر کلیک کنید.

ارتقا رزومه

به اطلاع می رساند آزمایشگاه ژنیران پروژه های تحقیقاتی در زمینه های ژنتیک پزشکی، سرطان، نوروساینس و Covid-19 شروع کرده و همکار طرح می پذیرد. این همکاری شامل آموزش کامل، کار عملی و مشارکت در پیشرفت پروژه می باشد.

علاقه‌مندان می توانند در ساعات اداری با آزمایشگاه تماس حاصل فرمایند.