آزمایشگاه ژنیران با دست یابی و بهینه سازی دقیق ترین روش اندازه گیری طول تلومر با استفاده از real-time PCR، آماده ارائه خدمات در این زمینه می باشد

آزمایشگاه ژنیران با دست یابی و بهینه سازی دقیق ترین روش اندازه گیری طول تلومر با استفاده از real-time PCR، آماده ارائه خدمات در این زمینه می باشد

دقیق ترین روش اندازه گیری طول تلومر با استفاده از real-time PCR

توجه‼️ توجه‼️

آزمایشگاه ژنیران با دست یابی و بهینه سازی دقیق ترین روش اندازه گیری طول تلومر با استفاده از real-time PCR، آماده ارائه خدمات در این زمینه می باشد

تلومرها، ساختارهای DNA-پروتئینی هستند که در دو انتهای کروموزوم ها قرار دارند. این ساختارها، ژنوم را از تخریب نوکلئولیتیک، نوترکیبی ها و ترمیم غیرضروری و نیز فیوژن بین کروموزومی حفظ می کند و به این جهت در حفاظت از اطلاعات ژنوم بسیار کلیدی و مهم هستند. با هر تقسیم سلولی، بخشی کوچکی از تلومر بصورت طبیعی از بین می رود. وقتی که طول تلومر به یک مقدار بحرانی برسد، سلول اصطلاحا به پیری می رسد (senescence) و یا در مسیر آپوپتوز قرار می گیرد. از این رو، تلومر به عنوان یک ساعت بیولوژیک عمل کرده و طول عمر یک سلول و جاندار را مشخص می کند. فاکتور های مختلفی که در سبک های مختلف زندگی وجود دارد، می‌تواند از طریق وارد کردن آسیب به DNA به عنوان یک کل، یا بصورت اختصاصی به تلومر، منجر به کوتاه شدن طول تلومر شود.

در گذشته رایج ترین روش اندازه گیری طول تلومر، روش اندازه قطعه محدود شونده انتهایی(TRF) بوده است. امروزه بهترین روش اندازه گیری طول تلومر با کمک تکنولوژی real-time PCR امکان پذیر شده است. از آنجا که اخیراً اندازه گیری طول تلومر در نمونه های مختلف در بین جامعه محققین مورد توجه قرار گرفته است، اکنون روش های استفاده از real-time PCR برای اندازه گیری طول تلومر به خوبی بهبود یافته و توسعه پیدا کرده اند.

آزمایشگاه ژنیران، اکنون با کسب تکنولوژی اندازه گیری کانت mtDNA، خدمات مرتبط با این زمینه را نیز به لیست خدمات خود افزوده است

آزمایشگاه ژنیران، اکنون با کسب تکنولوژی اندازه گیری کانت mtDNA، خدمات مرتبط با این زمینه را نیز به لیست خدمات خود افزوده است

mtdna

‏DNA میتوکندریایی انسان (mtDNA)، دورشته ای، حلقوی و ۱۶٫۶ کیلوباز است. این ژنوم کوچک حلقوی میتوکندریایی، بیست و دو tRNA، دو rRNA و ۱۳ پلی پپتید کد می کند. پلی پپتیدهای کد شده در ژنوم میتوکندریایی، زیرواحدهای کمپلکس های I‏، III، IV و V در زنجیره انتقال الکترون را تشکیل می دهند. نقص های مولکولی در ژن های مسئول بیوژنز و حفظ انسجام mtDNA می تواند منجر به ناهنجاری هایی شود. در چنین ناهنجاری هایی مقدار mtDNA سلولی بطور چشم گیری کاهش پیدا می کند و از آن ها تحت عنوان سندرم کاهش mtDNA یاد می شود.

ناهنجاری های کیفی mtDNA، مانند جهش ها، در انواع مختلف سرطان های انسانی مشاهده شده است. از طرف دیگر، ناهنجاری های کمی mtDNA، نیز در نمونه های توموری بافت های مختلف انسان مشاهده شده است. افزایش تعداد mtDNA در سرطان های پروستات، سر و گردن، و ادنوکارسینومای اندومتریوم، و کاهش mtDNA در سرطان های کبد و کلیه مشاهده شده است. به همین دلیل، اندازه گیری مقدار mtDNA در شرایط مولکولی و فیزیولوژی مختلف نظیر سرطان می تواند بسیار کاربردی و از این رو حائز اهمیت باشد. در دو دهه اخیر مطالعات اندازه گیری مقدار دقیق mtDNA در سرطان و نیز در دیگر شرایط ژنتیکی مورد توجه قرار گرفته است.

آیا پروتئین سویا می تواند کلسترول را کاهش دهد؟

آیا پروتئین سویا می تواند کلسترول را کاهش دهد؟

در مطالعات اخیر میزان تاثیر پروتئین سویا بر کاهش LDL بررسی شده است. FDA تصمیم گرفته تا دوباره اسناد مربوطه به تحقیقات پروتئین سویا را جست و جو کرده و توانایی کاهش کلسترول آن را بررسی کند. مطالعات انجام شده توسط محققین St. Michael’s Hospital در تورنتو، بر روی داده های بدست آمده از ۴۶ آزمایش و بررسی های FDA نشان می دهد که پروتئین سویا کاهش دهنده کلسترول خون می باشد.

از بین ۴۶ نمونه‌ی آزمایش شده، ۴۳ تای آن ها…

ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیران
امواج Wi-Fi ممکن است با سیگنالی در مغز ارتباط داشته باشد که موجب آسیب غیر قابل بازگشت شود

امواج Wi-Fi ممکن است با سیگنالی در مغز ارتباط داشته باشد که موجب آسیب غیر قابل بازگشت شود

تاثیرات گسترده امواج Wi-Fi همیشگی، به صورت گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات اخیر در این رابطه نشان می دهد از ۲۳ گروه کنترل شامل Human Cell Line، حیوان آزمایشگاهی و انسان همگی تحت تاثیر امواج مضر Wi-Fi بوده و این امواج بر روی بعضی مسیرهای سیگنالینگ مغزی تاثیر گذار است.

پالس های الکترو مغناطیس Wi-Fi می توانند به صورت ادامه دار…

ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیرانافراد مبتلا به سرطان پروستات که جهش ژنتیکی مشخصی نیز دارند، احتمال مرگ ۳ برابری را به دوش می کشند

افراد مبتلا به سرطان پروستات که جهش ژنتیکی مشخصی نیز دارند، احتمال مرگ ۳ برابری را به دوش می کشند

محققان جهش ژنتیکی در تومور افراد مبتلا به سرطان پروستات را شناسایی کردند که میزان مقاومت سیستم ایمنی فرد را تا حد بسیار زیادی ضعیف می کند. مردهایی با این جهش ها در ژن retinoblastoma در تومورخود، میزان سه برابر احتمال مرگ بیشتری را نسبت به افراد دارای تومور بدون این جهش نشان می دهند. ژن retinoblastoma که با نام RB1 شناخته می شود و موجب سرطان نادری درکودکان است، در سرطان پروستات بسیار تاثیر گذار است.

این مطالعات که در the institute of cancer research به انجام رسیده نشان داده افرادی با…


ادامه در سایت منبع


ترجمه شده توسط ژنیرانآزمایش های کلینیکال ثابت کردند که چرا نوشیدنی های انرژی زا برای قلب مضر هستند

آزمایش های کلینیکال ثابت کردند که چرا نوشیدنی های انرژی زا برای قلب مضر هستند

نوشیدنی های انرژی زا که بین جوانان و نوجوانان بسیار محبوب بوده، می تواند ضربان قلب را نامنظم و فشار خون را افزایش دهد. این نوشیدنی ها با کافئین و سایر مواد خوراکی مانند: guarana، taurine، ginseng و ویتامین B ترکیب شده و می تواند اعمال فیزیکی را سرعت بخشیده و خستگی را بر طرف کند. مطالعات اخیر که در نشریه آمریکایی Preventive Medicine به چاپ رسیده است، نشان داده افراد ۱۲ تا ۱۹ سال، بالاترین میزان از مصرف نوشیدنی های انرژی زا را دارا می باشند. استفاده از این نوشیدنی در طولانی مدت…


ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیرانکمبود ویتامین C ممکن است موجب کاهش تحرک در افراد مسن شود

کمبود ویتامین C ممکن است موجب کاهش تحرک در افراد مسن شود

بر اساس تحقیقات جدید کاهش ویتامین C ممکن است تحرک در افراد با سن بالا را کاهش دهد. منابع غذایی مهم برای تامین ویتامین C عبارتند از کلم بروکلی، اسفناج، کلم بروکسل و …. که دارای برگ های سبز می باشند. محققین پس از بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که عدم استفاده از این منابع غذایی می تواند در سنین بالا تحرک فرد مورد نظر را کاهش دهد. نتایج کامل این تحقیق در نشریه of gerontology به چاپ رسیده است.

به گفته محققین، این ناتوانی حرکتی در طولانی مدت بر روی قلب-عروق نیز تاثیر می گذارد. هر چند هیچ کدام از مطالعات ارتباط بین …


ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیراناخبار زیست شناسی

اخبار زیست شناسی

اخبار زیست شناسی

اخبار زیست شناسی

بروزترین اخبار زیست شناسی جهان و ایران

اخبار در زمینه های زیست شناسی سلولی مولکولی، ژنتیک مولکولی و پزشکی، بیوتکنولوژی پزشکی، میکروبویولوژی، کشت سلول و …

خبر در لغت به معنای آگاهی و اطلاع می باشد. ضرورت وجود سازمان های خبری، اطلاع رسانی افراد جامعه از اتفاقاتی که در پیرامون آن اجتماع و جهان می باشد. اخبار می تواند زمینه های مختلفی را شامل شود.

آزمایشگاه ژنیران با توجه به رسالت خود که ارتقای سطح سواد و سواد آموزی در رشته های مختلف زیست شناسی، یادگیری عملی تکنیک ها و همچنین پژوهش های متنوع می باشد، اخبار زیست شناسی روز ایران و جهان را منتشر می کند. چرا که تحقیق و پژوهش از پایه های اساسی علم زیست شناسی بوده و همانطور که از نامش مشخص است؛ از علوم تجربی بوده و مجموع آن حاصل تلاش و زحمات شبانه روزی دانشمندان و محققان در سراسر جهان می باشد. در گذشته به دلیل عدم پیشرفت شبکه های خبر رسانی قوی و آنلاین، مخصوصاً در رشته های زیست شناسی و پزشکی، ممکن بود محققان در نقاطی دور از هم در سراسر جهان به شکل همزمان روی یک پروژه مشابه کار کنند. این مسئله خود باعث هدررفت زمانی و بودجه‌ای می شد و گاه در ثبت یک کشف و اختراع دانشمندان دچار مشکل می شدند.

امروزه با توجه به پیشرفت های قابل ملاحظه در سیستم های خبر رسانی و به روز رسانی روزانه اخبار زیست شناسی مشکلاتی اینچنینی کمتر پیش آمده و افراد با یک جست و جوی ساده می توانند از میزان نوآوری و تازگی کار خود مطلع شوند. لذا زمانی که تصمیم می گیرید که روی یک مسئله روز مانند بیماری مانند سرطان پژوهش کنید می توانید با چند سرچ ساده از تمام پروژه های به انجام رسیده مطلع شده و برای خود پروژه ای جدید تعریف کنید.

باید توجه داشت که یکی از مهمترین مزایای مطالعه اخبار زیست شناسی، ایده یابی نیز می باشد. با مطالعه روزانه اخبار زیست شناسی در شاخه های مختلف می توان با پروژه های روز دنیا آشنا شده و ممکن است در خلال مطالعه ایده های جدیدی به ذهن آدمی برسد. چرا که اختراع زائده نیاز بوده و با مطالعه اخبار و آشنا شدن با دغدغه های روز دنیا در زمینه های مختلف زیست شناسی و پزشکی، دغدغه های مختلف در ذهن انسان بوجود آمده و طی مطالعات بیشتر ایده های جدیدی در زمینه پژوهش و بهبود روند های ارائه شده و همچنین انگیزه‌ای برای پژوهش و تحقیق در انسان شکل می گیرد.

این مسئله و اهمیت جایگاه اخبار زیست شناسی موجب گشته تا ما سیستمی در جهت اطلاع رسانی اخبار روز زیست شناسی ایران و جهان راه اندازی کنیم؛ تا بتوانیم دانشجویان و علاقه‌مندان زمینه های مختلف زیست شناسی سلولی مولکولی و همچنین پزشکی مولکولی را با جدیدترین تکنیک ها و یافته ها آشنا کرده و در ضمن آن آزمایشگاه ژنیران را از نظر امکانات و تکنیک های ست آپ شده به روز رسانی نماییم. در بخش اخبار زیست شناسی آزمایشگاه ژنیران، ما چکیده ای از جدید ترین خبر های مختلف زیست شناسی از علوم جانوری و گیاهی گرفته تا سلولی مولکولی و همچنین پزشکی، به زبان فارسی منتشر کرده و در صورت علاقه افراد می توانند با کلیک منبع، به مقاله اصلی آن دستیابی پیدا کنند.

در صورتی که متن خبر یا مقاله نامفهوم بود علاقه‌مندان می توانند از خدمات مشاوره رایگان آزمایشگاه ژنیران استفاده کنند و با گرفتن وقت به شکل حضوری به آزمایشگاه مراجعه کنند. متخصصین ما، با تشریح خبر منتشر شده برای فرد مراجعه کننده، امکانپذیری انجام آن را بررسی کرده و راهکار مناسبی جهت تحقیق مناسب تر ارائه می کنند. در صورت علاقه فرد می تواند آموزش و روند پروژه خود را در آزمایشگاه ژنیران پیش ببرد.

شما می توانید برای گرفتن وقت مشاوره، همین الان آنلاین ثبت نام کنید. جهت ثبت نام کلیک کنید.

www.geniranlab.ir

کارگاه ها و کارآموزی های ژنیران در شهریور۹۸

کارگاه ها و کارآموزی های ژنیران در شهریور۹۸

آزمایشگاه در آخرین ماه از فصل تابستان میزبان دانشجویان و علاقمندان به یادگیری مباحث و تکنیک های آزمایشگاهی حوزه زیست شناسی در دوره های کارآموزی و کارگاه های آموزشی خود می‌باشد.
جهت پیش ثبت نام دوره های کارآموزی کلیک کنید.
جهت مشاهده و ثبت نام کارگاه های آموزشی ژنیران کلیک کنید

بلاک کننده گیرنده آنژیوتانسین می تواند پاسخ ایمونوتراپی به سلول های سرطانی را بهبود بخشد

بررسی های انجام شده به رهبری Massachusetts Institute of Technology نشان داده ترکیب اختصاصی از انواع دارو های Anti-Hypertension به همراه داروی بلاک کننده بعضی مسیر های ایمنی، می تواند ایموتوتراپی را بسیار تاثیر گذار تر کند.

سلول هایی که با نام Cancer-Associated Fibroblast (CAFs) شناخته می شوند از پاسخ های ضد توموری سیستم ایمنی با چندین روش جلوگیری می کنند. این سلول ها به ساخت یک ماتریکس خارج سلولی شامل فیبر های کلاژن و هیالورونین کمک کرده که وارد سلول های T می شوند و از نظر فیزیکی عملکرد آن را مختل می کنند. فشار خون بالا در داخل رگ ها و همچنین افزایش استرس محیطی مانند کاهش PH و Hypoxia می توانند سبب ساخت این ماتریکس ها شوند. هر کدام از این القاء های محیطی…


ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیرانآخرین اخبار

مطالب پیشنهادی

ارتقاء رزومه

برنامه‌های آتی ژنیران

کارگاه های تخصصی

کارآموزی های بلند مدت