سال نو مبارک

سال نو مبارک!

سال نو مبارك💥💥

اميدواريم در سال جديد عشق در دلتان همچون سبزه عيد جوانه بزند. تمام غم هايتان در سيفتي باكس روزگار ريخته شود. خوشي و شادي قطره قطره با سمپلر كائنات به روز هايتان تزريق گردد. ديگر سديم بيكربنات در نان هايتان پيدا نشود. بدشانسي هايي كه ممكن است برايتان اتفاق بيفتد، توسط سديم هيدروكسيد شانس خورده شوند.
اميد كه دوستي و محبت بتوانند در محيط هاي افتراقي سيمون سيترات آگار و سولفيد-ايندول-موتينيتي زندگيتان به آرامي رشد كنند و توانايي رشد از نفرت سلب شود.

ايام به كام🙏

سرطان پستان: تبدیل سلول های توموری به سلول های چربی و توقف پخش سلول ها

سرطان پستان

 

 

محققان ترکیب دارویی جدیدی را کشف کردند که سرطان پستان مهاجم را به سلول های چربی تبدیل می کند. این دارو توانسته از متاستاز در موش بیمار جلوگیری کند. متاستاز پروسه ای است که در آن سلول های سرطانی از تومور اولیه جدا شده و تومور جدیدی را در قسمت دیگری از بدن به وجود می آورد. این پروسه دلیل اصلی مرگ در بیماری سرطان است. متاستاز توانایی سلول های سرطانی است که توسط آن خواص دیگر سلول ها را می گیرد. این ویژگی به سلول های سرطانی اجازه می دهد تا از سلول های چسبیده به سلول های مسافر در بافت های مختلف تبدیل شوند.

 

مطالعات جدید در University of Basel در سوئیس راهی را نشان داده که می تواند از متاستاز سلول های سرطان پستان جلوگیری کرده و در عوض تمایز و رشد آن ها به سلول های بافت چربی را فراهم کند. این مقاله به تازگی در Journal Cancer Cell به چاپ رسیده است.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

دیابت: ناشتا بودن مضر است یا مفید؟!

 

دیابت: ناشتا بودن مضر است یا مفید؟!

 

قبل از انجام تست قند خون، عموماٌ دکتر به شما پیشنهاد می دهد که طی چند ساعت آخر چیزی نخورید تا جواب تست دقیق و درست باشد. نکته قابل توجه این است که مطالعات اخیر نشان داده افراد دیابتی نباید هنگام این تست ناشتا باشند!

 

افراد دارای دیابت تمایل به سطح بالای LDL یا کلسترول بد دارند که این تمایل می تواند موجب افزایش چربی در رگ های آن ها شود. راهنمای اصلی در این تست می گوید که افراد نباید چیزی خورده یا بیاشامند اما خوردن آب قبل از تست خون نمی تواند بر روی نتیجه تاثیر گذار باشد. البته تحقیقات نشان می دهد که این مرحله ضروری نبوده و می تواند موجب آسیب در بعضی موارد شود.

 

مطالعات جدید در دانشگاهMichigan State  نشان داده که ناشتا بودن قبل از تست قند خون می تواند میزان قند خون را در افراد کم خون یا افراد دارای دیابت نوع یک و دو افزایش دهد. این یافته درInternational Journal of Endocrinology  به چاپ رسیده است.

 

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

بیماری ALS ؛ درمان جدیدی ممکن است باشد

 

 

بیماری ALS

مطالعات جدید نشان دهنده کشفی در رابطه با درمان ALS می باشد. ALS یک بیماری از بین برنده نورون است که برروی موتور نورون ها تاثیر می گذارد. بر اساس گفته‌ی NINDS افراد دارای ALS دچار فلج تدریجی شده و در نتیجه به دلیل بوجود آمدن مشکلات تنفسی، طی ۳ الی ۵ سال جان خود را از دست می دهند و تنها ۱۰% از این افراد می توانند تا ۱۰ سال زنده بمانند. NINOS نیز به نقل وقول از انجمن CDC اعلام کرده که حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر در ایالات متحده دچار این بیماری که درمانی نیز برای آن نیست، شده اند.

 

سازمان FDA آمریکا تنها دارو هایی مانند Riluzole و Edaravone را تائید کرده که کم و بیش باعث کاهش بیماری می شوند. آزمایش های کلینیکال نشان داده Riluzole طی چند ماه موجب بهبودی می گردد در حالی که  Edaravoneباعث بهبود عملکرد روزانه افراد مبتلا به ALS می شود. با این حال افرادی که مبتلا به ALS هستند نیاز به حمایت دارند. همانطور که دانشمندان ژن جدیدی را کشف کردند که می تواند به تهیه داروی جدیدی منجر شود، مطالعات اخیر نیز می تواند در بهبود دارو های جدید یا تغییرات آن ها کمک کند.

قرص های خواب آور ایمن، مغز را در برابر هشدار اماده نگه می دارند

اکثر قرص های خواب قوی تر از آن هستند که فرد مصرف کننده با صدای آژیر بلند بیدار شود. هر چند مطالعات جدید که در Journal Frontiers in Behavioral به چاپ رسیده است، داروی جدیدی را پیشنهاد کرده است.

یک سوم افراد در ایالات متحده دارای خواب کافی و منظم نیستند. بر اساس گفته انجمن CDC، پنجاه تا هفتاد میلیون از افراد کشور دارای بی خوابی یا زندگی با محدودیت از خواب هستند. به گفته ی CDC، ۴ درصد از افراد بالای ۲۰ سال قرص خواب مصرف می کنند که مقدار آن با افزایش سن و تحصیلات افزایش می یابد.

اما آیا این دارو ها ایمن هستند؟ مطالعات جدید نشان داده این قرص ها خطرات دیگری نیز دربر دارند. آقای دکتر Tomoyuki Kuwaki از دانشگاه Japanمی گوید توانایی بیدار شدن در پاسخ به خطرات می تواند یک ویژگی از این دارو های جدید باشد. با این حال دکتر Kuwaki و تیم او ممکن است راه حلی برای این مشکل داشته باشند.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

مغز ما چگونه خاطرات را به خاطر می آورد؟

 

چگونگی به خاطر آوردن خاطرات هنوز هم به طور کامل قابل درک نیست و ما اغلب وقایع و لحظات را به صورت کلی بدون جزئیات دقیق به یاد داریم. اما چرا اینگونه است؟

 

آقای دکتر Domingo می گوید: ما می دانیم خاطرات دقیقا چیزهایی نیست که ما تجربه کرده ایم. حافظه یک فرآیند باسازی است که بر اساس دانش شخصی و جهان بینی شکل می گیرد. گاهی اوقات حتی حوادثی که هرگز رخ نداده را به یاد می آوریم. البته پروسه یادآوری خاطرات به صورت قدم به قدم بررسی نشده و اطلاعات دقیقی از آن هنوز در دست نیست.

 

دکتر domingo و همکاران او از University of Birmingham و Cardif University اخیرا یافته اند که چگونه مغز ما به یاد آوردن خاطرات را تنظیم می کند و اینکه ما چگونه به خاطر می آوریم. مغز با رمز گشایی می تواند خاطرات را بازسازی کند و محققان به دنبال پی بردن به این مکانیسم هستند. این اطلاعات بدست آمده در Journal Nature Communication به طور کامل به چاپ رسیده است.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

حضور آزمایشگاه ژنیران در چهارمین کنگره بین المللی و دانشجویی بیوتکنولوژی دانشگاه تهران

آزمایشگاه تحقیقاتی ژنیران و شرکت دانش بنیان تشخیص ژن پژوهش در چهارمین کنگره بین المللی و دانشجویی بیوتکنولوژی دانشگاه تهران غرفه داشته است تا خدمات خودرا معرفی کند:

 

برای اطلاع از دوره های آموزشی و خدمات ژنیران به صفحه ی اصلی وبسایت مراجعه کنید…

محققان مکانیسمی که سلول های خون رشد می کنند را کشف کردند

 

محققان مکانیسمی که سلول های خون رشد می کنند را کشف کردند

مکانیسم رشد سلول های خون توسط محققین University of Sussex کشف شده و آن ها معتقدند که این یافته می تواند در درمان سرطان تاثیر گذار باشد. همانطور که مشخص است سلول های خون که دارای پروتئین β-catenin بیش فعال هستند، می تواند به سلول های سرطانی تبدیل شوند. زمانی که که این پروتئین وارد هسته سلول (جایی که DNA نگهداری می شود) شود، می تواند ژنی را فعال کند که در رشد سلول های خونی حائز اهمیت است. فعالیت β-catenin به طور قابل ملاحظه ای به ارتباط پروتئین های داخل سلول بستگی دارد. تاکنون حرکت β-catenin به داخل هسته سلول های خونی فرآیند کند بوده اما محققین University of Sussex پروتئین همراه جدیدی را کشف کردند که این پروسه را سرعت بخشیده و به سلول های خونی در رشد کمک می کند. این یافته میتواند روش های جدید درمانی برای سرطان خون را به وجود آورد.

 

این مقاله که در مجله Haematologica به چاپ رسیده و نشان داده که پروتئین LEF-1 می تواند فعالیت β-catenin را در هسته سلول های خونی کنترل کند. این مطالعه برای اولین بار مکانیسم رشد سلول های خونی را بررسی کرده و برای اولین بار ارتباط β-catenin و پروتئین همراهش را نشان داده است.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

تخفیف ثبت نام دوره های آموزشی آزمایشگاه ژنیران تا ۲۰ اسفند

 

تخفیف ثبت نام دوره های آموزشی

کسانی که تا ۲۰ اسفند ماه برای کارآموزی و کارگاه های سال جدید آزمایشگاه ژنیران پیش ثبت نام کنند، هزینه دوره آن ها طبق تعرفه سال ۱۳۹۷ محاسبه شده و افزایش هزینه نخواهند داشت.

 

جهت مشاهده دوره های کارآموزی آزمایشگاه ژنیران اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده کارگاه های آزمایشگاه ژنیران اینجا کلیک کنید.

نارسایی قلبي: واکسن سرماخوردگی می تواند زندگی را نجات دهد؟

 

نارسایی قلبي

 

افراد با نارسایی قلبی، نسبت به سرماخوردگی حساس تر هستند، هر چند مطالعات جدید نشان داده واکسن آنفولانزا می تواند تاثیر چشم گیری در طول عمر داشته باشد.
اکثر پزشکان و محققان معتقد هستند که واکسن سرماخوردگی راه موثری برای محافظت در برابر آنفولانزا و سرماخوردگی مي باشد.

واکسن آنفولانزا كه به طور معمول به صورت تزریق استفاده می گردد، مقداری ویروس غیر فعال را به همراه دارد. این مقدار از ویروس نمی تواند برای بدن مضر باشد ولی می تواند باعث تولید آنتی بادی بر علیه ویروس شود. این بدین معنی است که وقتی ویروسی دفعه بعد وارد بدن شود، بدن می تواند پاسخ سریعتری به آن بدهد.

The Centers of Disease Control and Prevention توصیه کرده که تمامی افراد بالای ۶ ماه از واکسن سرماخوردگی استفاده کنند. با این حال افراد خاصی، بیشتر در معرض علائم سرماخوردگی یا حتی مرگ هستند. این افراد شامل ۶۵ سال به بالا می باشند. همچنين زنان حامله و یا افرادی که تحت مراقبت های پزشکی مانند بیماري های قلبی هستند.

مطالعات جدید نشان داده که واکسن سرماخوردگی چه مقدار بر میزان بقاء افرادی با نارسایی قلبی تاثیر گذار است . این گروه از افراد غالبا سالمند بوده و ممکن است مشکلات دیگری از نظر سلامتي نیز داشته باشند. برای این گروه مبتلا شدن به سرماخوردگی یا آنفولانزا می تواند بسیار مضر باشد.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران