رژیم غذایی با چربی بالا می تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی را افزایش دهد.

سرطان پروستات

مطالعات انجام شده که در مجله nature communication تیز به چاپ رسیده، نشان می دهد که مصرف چربی های اشباع برنامه ریزی مجدد سلولی را القا کرده و می تواند موجب سرطان پروستات مهاجم با درصد مرگ و میر بالا شود. این یافته می تواند به عنوان یک ابزار شتاسایی بالینی مهم برای بیماران با احتمال ابتلای بالا باشد. محققان با بررسی اطلاعات رژیم غذایی و بیان ژن های مختلف در ۳۱۹ بیمار، کشف کردند که چربی ها حیوانی و اشباع شده می تواند موجب افزایش بیش از اندازه ی ژن MYC شود. همچنین این یافته ها در بدن موش های مدل مبتلا به سرطان پروستات نیز به اثبات رسیده.

جالب اینجاست، در بیمارانی که سطوح بالای مصرف چربی اشباع را نشان می دهند، میزان MYC تا حدود ۴ برابر بیشتر است از بیمارانی که سطح چربی اشباع مصرفی پایینی دارند. البته این میزان از بیان MYC به سن بیمار نیز بستگی دارد.


منبع ترجمه شده توسط ژنیرانترکیباتی که در شیر انسان وجود دارد از رشد باکتری های پاتوژن جلوگیری می کند.

شیر انسان

محققان university of Lowa ترکیباتی را در شیر انسان شتاسایی کردند که با عفونت باکتریایی مبارزه کرده و از رشد آن جلوگیری می کنند. شیر انسان دارای میزان بالای Glycerol Monolaurate (GML) که تا ۲۰۰ بار بیشتر است از شیر گاو. تولید GML ارزان است. تحقیقات در آینده خبر از اضافه کردن GML به عنوان یک افزودنی به شیر می دهد. پس از آن که مشخص شد شیر انسان حاوی مقدار زیادی از GML است، محققان توانستند نشان دهند که شیر انسان از رشد باکتری های پاتوژنی مانند Staphylococcus aureus، Bacillus subtilis و Clostridium perfringens جلوگیری کرده که این خاصیتدر شیر گاو دیده نمی شود. از طرفی یر انسا از رشد باکتری های مفیدی چون Enterococcus faeclis جلوگیری نمی کند. همچنین نوزاد هایی که از شیر مادر تغذیه می کنند سطح بالایی از حضور دیگر باکتری های مفید را در لوله گوارش خود نشان می دهند.

این بررسی ها در مجله Science Report به چاپ رسیده.


منبع ترجمه شده توسط ژنیرانامید جدید برای پیشگیری و درمان Deep Vain Thrombosis

Deep Vain Thrombosis

بررسی های جدید انجام شده در  university of Birmingham نشان داده که می توان یک بیماری کشنده که سالانه هزاران نفر تاثیر گذار است را درمان کنند.

این تیم تحقیقاتی به رهبری Dr.Alexander  توانست به چگونگی عملکرد و نقش سلول های بزرگ در رگ های خونی (mast cell) در بیماری DVT پی ببرد . در این بیماری گردش خون در بدن بسیار آهسته شده و در بعضی نقاط ممکن است راکد شود. این گردش آهسته موجب می شود تا ماست سل ها در دیواره ی رگ ها موجب شروع التهاب شوند. اما آن چه مشخص نیست، چگونگی تحریک ماست سل ها توسط این پروسه و این که چگونه به التهاب منجر می شود.

تحقیقات انجام شده در university of Birmingham نشان داده با بلاک کردن تولیدات ماست سل ها در موش های مدل می تواند از بروز DVT جلوگیری کرد، بدون اینکه خون ریزی به وجود آید.

در این پروژه جدید ۵ ساله، محققان می خواهند چگونگی رفتار این سلول ها در موش را بررسی کنند و تولیدات از آن ها که موجب DVT می شوند مشخص گردند . پس از انجام این مطالعات، تاثیر ماست سل ها در جمعیت های انسانی و در شرایط های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.


منبع ترجمه شده توسط ژنیران

رابطه ای بین رژیم غذایی یا کلسترول بالا و سرطان کولون

سرطان کولون

تحقیقات جدید انجام شده درUCLA رابطه ی بین رژیم غذایی با کلسترول بالا و احتمال ابتلا به سرطان کولون را نشان می دهد.

در مطالعات بر روی این موش ها محققان دانشکده پزشکی UCLA کشف کرده اند که سرعت رشد تومور در این حیوانات مدل تا ۱۰۰ بار بیشتر شده است

این یافته به صورت آنلاین در مجله Cell stem cell به چاپ رسیده و از مسیر مولکولی جدیدی حرف می زند   که می تواند هدف مناسبی برای درمان این سرطان باشد.

محققان میزان کلسترول در سلول های بنیادی روده گرفته شده از موش ها را توسط افزایش مصرف کلسترول در رژیم غذایی موش ها را افزایش داده اند. بنابراین، این محققان موفق شدند ژنی که میزان فسفولیپید، که اصلی ترین نوع چربی در غشاء سلول است، را تنظیم می کند شناسایی کنند. زمانی که سطح کلسترول بدن حیوان بالارود ، سلول های آن سریعتر تقسیم شده و موجب گسترش سلول های روده ای می شوند. این تغییران به وجود آمده می تواند به پدید آمدن تومور در کولون این موش ها سرعت بخشد.


منبع ترجمه شده توسط ژنیرانداروی تحقیقاتی جدیدی که ممکن است احتمال درمان بیمارانی با سرطان ریه و روده باریک را افزایش دهد

داروی تحقیقاتی جدیدی که ممکن است احتمال درمان بیمارانی با سرطان ریه و روده باریک را افزایش دهد

داروی Pegilodecakin اولین کلاس دارویی در تحقیقات کلینیکال است که احتمال درمان را در بیماران سرطان روده باریک و سرطان ریه بسیار بالا برده است. تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه Texas نشان داده این دارو به همراه آنتی بادی مونوکلونال anti-PD-1، pembrolizumab و nivolumab موفقیت چشمگیری در بهبود درمان این بیماران داشته است. داروی Pegilodecakin از داروی IL-10 نوترکیب که به مولکولی به نام polyethylene glycol  یا به اختصار PEG متصل می شود، تشکیل شده است. داروی IL-10 پروتئینی است که فعالیت سلول های ایمنی مختلف را تنظیم می کند.منبع ترجمه شده توسط ژنیرانداروی ضد مالاریا ممکن است در شیمی درمانی سرطان بسیار تاثیر گذار باشد

داروی ضد مالاریا ممکن است در شیمی درمانی سرطان بسیار تاثیر گذار باشد

داروی ضد مالاریا
داروی ضد مالاریا

محققان در دانشگاهBirmingham  داوری ضد مالاریا را مورد بررسی قرار دادند که بر روی درمان سرطان گردن و سر در موش تاثیر گذار است . دارویquinacrine  برای پیشگیری و درمان مالاریا سربازانی که در جنگ جهانی دوم در مناطق حشره خیز زندگی می کردند، مورد استفاده قرار می گرفت. این دارو شبیه بهQuinine  است که باعث درخشش آب تونیک می شود و دارای حداقل عوارض جانبی است و هم اکنون به عنوان درمان عفونت های انگلی مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو (quinacrine) در روش های مختلفی از جمله کشت سلول در بیوپسی تومور، برای درمان سرطان گردن و سر در موش ها مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه تحقیقات انجام شده که در نشریهOncotarget  به چاپ رسیده، نشان می دهد استفاده از quinacrine در شیمی درمانی موجب افزایش تاثیر آن می شود.منبع ترجمه شده توسط ژنیرانافتتاح بخش حیوانات آزمایشگاه ژنیران

افتتاح بخش حیوانات آزمایشگاه ژنیران

افتتاحیه آزمایشگاه حیوانات

مژده… مژده…

آزمایشگاه تحقیقاتی ژنیران در جهت گسترش فعالیت و خدمات خود در عرصه زیست شناسی به زودی بخش حیوانات خودرا افتتاح کرده و آماده ارائه انواع خدمات در این زمینه می‌باشد

اتاق حیوانات آزمایشگاه ژنیران با بهره گیری از به روز ترین تجهیزات، زمینه پژوهش و تحقیق را برای علاقه مندان به وجود آورده است. دوره های کارآموزی و کارگاهی مختلف در رابطه با این حوزه در بخش حیوانات آزمایشگاه ژنیران برگزار شده و خدمات مربوطه به دانشجویان و پژوهشگران همراه با آموزش ارائه می گردد.

در تمامی دوره های کارآموزی و کارگاهی کار با حیوانات آزمایشگاهی ژنیران، سرفصل ها به شکل تئوری و عملی توسط استاد آموزش داده شده و دانشجویان خود به شکل عملی، تکنیک ها را به خوبی یاد می گیرند و پس از گذراندن دوره می توانند پروژه های خود در زمینه کار با حیوانات آزمایشگاهی را بدون هیچ مشکلی به انجام برسانند.

با ما همراه باشید

غرفه آزمایشگاه ژنیران در سومین همایش بین‌المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی

غرفه آزمایشگاه ژنیران در سومین همایش بین‌المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی

غرفه آزمایشگاه ژنیران

آزمایشگاه تحقیقاتی ژنیران به عنوان یکی از برترین مراکز تحقیقاتی کشور در زمینه بیوتکنولوژی در یازدهمین کنگره بیوتکنولوژی حضور داشته تا بتواند بیش از پیش با دانشجویان، اساتید و علاقمندان به رشته های زیست شناسی ارتباط برقرار کند.