حافظه در کودکان دارای تومر مغزی، در صورت پروتون تراپی به طور قابل ملاحظه ای محافظت می شود

پروتون تراپی

مقایسه بین سه نوع از رادیو تراپی در کودکان دارای تومور مغزی نشان داده نوع پروتون تراپی آن که Penal Beam Scanning نامیده می شود دارای بهترین عملکرد شناختی برای محافظت از حافظه است. مطالعاتی که در کنفرانس ESTRO 38 ارائه شده نشان داده این نوع جدید از رادیو تراپی کمترین میزان تاثیر جانبی بر روی Temporal Lobes و هیپوکمپ را داشته و در حفظ خاطرات در این بیماران بسیار خوب عمل می کند. برای هر کودک، محققان هر سه نوع از رادیو تراپی را انجام دادند که عبارتند از: Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT)، Double Scattering Proton Therapy (DSPT) و Pencil Beam Scanning Proton Therapy (PBS). روش PBS یک روش مختص …

ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیران

واکسن جدیدی برای سرطان روده بزرگ که نتایج اولین آزمایش های آن مثبت بوده است

سرطان روده

این واکسن جدید در آزمایش های کلینیکان نتایج مثبت را ثبت کرده و آینده روشن را دردرمان سرطان روده بزرگ نشان می دهد. بیمارانی که هیچ نشانه جانبی نداشته و نمونه های خونی حاوی مارکرهای فعال ساز ایمنی داشتند، نشانه ای از تاثیر این واکسن بر تومورها و متاستار سرطان روده تاثیر گذار است.

آنتی ژن های توموری و مولکول ها که سیستم ایمنی توانایی…

ادامه در سایت منبع ترجمه شده توسط ژنیران

آنتی بیوتیک های شایع در حال استفاده، ریسک سقط جنین را بالا می برند

سقط جنین

بنا به مقاله ای که به تازگی در Canadian Medical Association Journal به چاپ رسیده، نشان داده مصرف بسیاری از خانواده های آنتی بیوتیکی مانند کینولون ها، تتراسایکلین، سولفونامیدها و مترونیدازول با افزایش خطر ریسک سقط جنین در هفته های اول بارداری در ارتباط است. در مورد اریترومایسین اما این ارتباط مشاهده نشد.

به طور کلی ایجاد عفونت در دوران بارداری امری شایع می باشد که باعث نارس بودن و کمبود وزن در نوزاد می شود. در حالی که یافته های این مقاله نشان می دهد آنتی بیوتیک های خاصی باعث افزایش احتمال سقط جنین می شوند. برلی انجام این مطالعه ۸۷۰۲ فرد در بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۹ مورد بررسی قرار گرفتند که همگی دارای سقط های مکرر بودند. در حدود ۱۷ در صد از افراد در زمان حاملگی آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند.بیماران بین ۱۵تا ۴۵ سال بودند و تحت نظارت برنامه بیمه کبک درمان می شدند.
در این مطالعه مشخص شد که برخی از آنتی بیوتیک ها با سقط های مکرر در ارتباط می باشند در حالی که برخی از آنتی بیوتیک ها نیز از این موضوع مستثنی بودند

منبع ترجمه شده توسط ژنیران

‍چرا برخی افراد با صبح زود بیدار شدن مشکل دارند؟

در فرهنگ عمومی افراد سحرخیر آدم‌های زرنگ و کاری تلقی می‌شوند و افرادی که صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوند تنبل و تن پرور. اما آیا این باور عمومی از نظر علمی درست است؟

براساس یافته‌های یک پژوهش علمی جدید ثابت شده که زمان خواب و بیداری وابسته به عوامل ژنتیکی در افراد است و گرچه فشار و اولویت‌های فردی بر آن تاثیرگذار است اما به واقع نمی‌توان کسی را به دلیل دیر بلند شدن از خواب سرزنش کرد. محققان بخش ژنتیک دانشگاه لستر در یک پژوهش تازه که روی مگس میوه (Drosophila melanogaster) انجام شده، به این نتیجه رسیدند که ارتباط مستقیمی بین رفتارهای خواب و بیداری و ژنتیک وجود دارد. متخصصان علوم اعصاب این تیم پژوهشی دریافتند که مگس‌های میوه در ساعات مختلفی از روز از شفیره خود درمی‌آیند و مشغول به کار می‌شوند. تیم تحقیقاتی این دانشگاه دو گونه عادت زمانی را در این مگس‌ها کشف کرد؛

جمعیتی که صبح زود مشغول فعالیت می‌شدند و جمعیتی که در ساعات پایانی روز فعالیت می‌کردند. با بررسی DNA این موجودات مشخص شد بیان ژن‌ها در دو گروه سحرخیز و شب‌‌زنده‌دار با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت در زمان بیداری را دانشمندان به نژادهای مختلف این حشره مربوط دانستند.

هنوز پرسش‌های پاسخ داده نشده زیادی در این خصوص وجود دارد اما اگر شما واقعا نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید مقصر نیستند، بلکه ژن‌هایی که از پدر و مادرتان به ارث برده‌اید در این امر دخیل‌اند. آنچه سازمان ها می بایست از این تحقیق بیاموزند لزوم ساعات کاری شناور و عدم حساسیت بر روی چارچوب های سنتی زمان کاری است.

منبع ترجمه شده توسط ژنیران

احتمال تاثیرات درمانی زردچوبه بر روی سرطان معده

تاثیرات درمانی زردچوبه

محققان پی بردند سلول های افرادی با سرطان معده دارای الگوی بالای بیان Histone Acetyltransferases (HATs ) و Histone Deacetylases (HDACs) می باشد. ترکیب Curcumin با جلو گیری از بیان HDACs و HATs در سلول های سرطانی بر روی تغییرات اولیه هیستون ها تاثیر گذاشته و آپوپتوز را القا می کند. Garcinol که ماده اصلی تاثیر گذار در Curcumin است از بیان  HATsجلو گیری کرده و به سلول های معده در مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند.

علاوه بر این ترکیبات موجود در Curcumin می توانند…

ادامه مقاله در سایت منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

یافته های جدید در مورد سرطان خون پیشرونده می تواند به گسترش داروهایی با اثرات جانبی کمتری بی انجامد

سرطان خون

محققان چگونگی نقش کلیدی پروتئین در بدن را مقابل بیماری AML (سرطان گلبول سفید مهاجم) دریافتند. این مطالعات نشان داده پروتئینی که ما به عنوان YTHDF2 می شناسیم برای شروع و گسترش بیماری مورد نیاز است ولی در سلول های سالم دارای عملکرد خاصی نمی باشد. این بررسی از YTHDF2 به عنوان هدف مناسب برای کنترل این نوع سرطان نام برده که می تواند در آینده بسیار حائز اهمیت باشد. این تیم تحقیقاتی به سردستگی Queen Mary University of London آزمایشی را طراحی کردند که …

ادامه مقاله در سایت منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

کشف یک انتقال دهنده عصبی که می تواند به پیشرفت سرطان مهاجم کمک کند

محققان دانشگاه John Hopkins Medicine با استفاده از سلول، تومور و نمونه های خونی افراد سرطانی موفق به کشف انتقال دهنده عصبی شدند که در گسترش سلول های سرطانی نقش اساسی دارند. انتقال دهنده عصبی یک پیام رسان است که از سلول های عصبی ترشح شده و برروی سلول هدف تاثیری می گذارد.

 

این تحقیق که در ماه آپریل و در نشریه Cell Report به چاپ رسیده انتقال دهنده عصبی N-acetyl-aspartyl-glutamate را مد نظر قرار داده و نشان می دهد این انتقال دهنده عصبی در سلول هایی که تمایل به رشد و تقسیم سریع داردند به میزان بالا یافت می شود. این بررسی همچنین نشان داده NAAG به عنوان منبع تولید Glutamate، ماده شیمیایی که سلول های سرطانی برای زنده مانی از آن استفاده می کنند بوده و در تومور به عنوان آنزیم Glutamate Carboxypeptidase 2  بیان می شود.

این گروه همچنین موفق به کشف…

ادامه مقاله در سایت منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

تاثیر ژن ORAI 1 درآسیب دندان

ژن ORAI 1

کمبود کلسیم در سلول های مینای دندان باعث جهش در ژن ORAI 1 شده که می تواند شروع کننده آسیب در دندان باشد. جهش در ژن ORAI 1 که در انسان و موش به طور گسترده کار شده، سبب کاهش کلسیم در سلول های مینای دندان می شود. این بررسی ها در دانشکده دندانپزشکی NYC انجام شده و در ۲۳ آپریل در نشریه Science Signaling به چاپ رسیده است.  این تحقیقات نشان داده ORAI 1 یک پروتئین اساسی برای ورود و یا آزاد شدن کلسیم در سلول می باشد که مکانیسم اختصاصی را در سلول فعال یا غیر فعال می کند و از این طریق از نظر عملکردی و ساختاری بر روی سلول های مینا تاثیر می گذارد.

کلسیم یک عنصر بسیار مهم برای…

 

ادامه مقاله در سایت منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

آیا زبان شما احساس بویایی دارد؟

احساس بویایی

بسیاری از حیوانات محیط اطراف خود را با بخشی از بدن خود هم مزه و هم بو می کنند ولی آیا انسان ها نیز قادر به انجام این کار هستند؟ تحقیقات جدید از حضور گیرنده بویایی بر روی زبان خبر می دهد.

بر خلاف انسان ها و دیگر پستانداران همه حیوانات دارای بینی با گیرنده بو نیستند ولی این بدان معنی نیست که توانایی تشخیص بو را ندارند.

در عوض، خرچنگ ها توسط مو های روی آنتن خود بو را حس می کنند در صورتی که مار ها دارای گیرنده بویایی بر روی زبان خود هستند. هر چند بویایی و چشایی احساس هایی هستند که با هم کار می کنند تا اجازه ی جست و جو در دنیا را به جانوران بدهند و این همکاری در حلزون به طور کامل قابل مشاهد است.

بویایی و چشایی دو حس تکامل یافته در…

ادامه مقاله در سایت منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

ژنی علیه گسترش سرطان در جلوگیری از نقص های تولد نیز تاثیر گذار است

گسترش سرطان

تحقیقات جدید در مورد ژن P-53 که یک ژن معروف سرکوبگر سرطان است، تاثیر تعجب برانگیز این ژن بروی سیستم عصبی جنین در زنان را نیز نشان می دهد. این یافته از جهتی مهم است که رشد سالم مغز و طناب عصبی در جنین باید به درستی پیش رود. این بررسی که در نشریه Cell Report به چاپ رسیده است، توضیح داده که ژن P-53 در پروسه ای اختصاصی در زنان به نام X chromosome inactivation دخالت دارد. این یافته جدید در فهم بیشتر  این که چرا…

 

ادامه مقاله در لینک زیر

ترجمه شده توسط ژنیران