انتقال کروناویروس توسط مدفوع

انتقال کروناویروس توسط مدفوع
انتقال کروناویروس توسط مدفوع

دانشمندان بر اساس یافته های خود و  مطالعه گزارش بیماران مبتلا به علائم شکمی در روز های اخیر دریافتند که اسهال ممکن است یک مسیر ثانویه انتقال برای بیماری جدید coronavirus باشد.

با بررسی های انجام شده محققان در یکی از بیمارستان های شهر ووهان که اخیرا مقاله آن در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) به چاپ رسیده، 14 نفر از 138 بیمار (حدود 10 درصد) در یک یا دو روز قبل از توسعه بیماری و تنگی نفس، اسهال و حالت تهوع را نشان می دادند.

اولین بیمار آمریکایی مبتلا به 2019-nCoV  نیز به مدت دو روز حرکات شل کننده روده را تجربه کرد و متعاقباً ویروس در مدفوع وی نیز پیدا شد. موارد دیگری از این دست در چین وجود داشته که مستند هستند ولی به ندرت دیده می شوند.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

تشخیص زود هنگام کروناویروس با سی تی اسکن قفسه سینه

تشخیص زود هنگام کروناویروس

محققان توانسته اند از نظر رادیولوژیكی كروناویروس را مشاهده كنند و این می تواند گامی در جهت تشخیص زودهنگام این ویروس و تشخیص افراد آلوده به آن باشد. تصاویر سی تی اسکن از قفسه سینه این بیماران برخی از ویژگی های متداول این بیماری از جمله، کدورت بالا در بخش فوقانی ریه ها را نشان داد.

این مطالعه با عنوان “CT Imaging Features of 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV)” در journal radiology به چاپ رسیده.

این تیم تعداد لوب هایی از ریه را که در اثر گرفتگی تار دیده می شوند و همینطور میزان درگیری هر یک از این لوب های ریوی را توسط رادیولوژی نشان داد.

براساس داده های رسمی منتشر شده در اوایل روز یکشنبه ، شمار تلفات کروناویروس در چین به 811 رسیده است و از تلفات بیماری اپیدمی SARS فراتر رفته است. براساس گزارش کمیسیون بهداشت ملی چین، تعداد عفونت های تایید شده به 37198 نفر افزایش یافت. در 24 ساعت گذشته هشتاد و نه کشته و 2.656 مورد جدید ثبت شده که بیشتر آنها در استان Hubei، قلب شیوع این بیماری است. اپیدمی SARS که همچنین در چین آغاز شده بود، باعث کشته شدن 774 نفر در سراسر جهان شد.


منبع

ترجمه شده توسط ژنیرانآیا جایی در بدن وجود دارد که درد را احساس نکند؟

آیا جایی در بدن وجود دارد که درد را احساس نکند؟

حتمالا اکثر شما نمی دانید که مهم ترین عضو بدن توانایی حس تجربه درد را ندارد؟

بدن ما  متشکل از بسیاری عصب است که در همه زمان باعث ایجاد تجربه درد در ما می‌شود، اما تنها عضوی که با درد غریبه است مغز ماست!

مغز ما که خود مسئول پردازش و تلقین حس درد به انسان است، خودش به علت داشتن این مسئولیت از حس درد مبرا شده است، دلیل عدم استفاده از دارو های ضد بیهوشی هنگام جراحی مغز توسط پزشک هم همین مسئله است.

اما سوالی که باقی می‌ماند، سردرد ها از کجا می‌آیند: اگرچه خود از درد مبراست اما عصب ها و رگ های عروقی و بافت هایی که آن را دربرگرفته اند، حس درد را به ما منتقل می‌کنند.

اما با این وجود هنوز هم علت میگرن ناشناخته است.

چینی ها برای نخستین بار در جهان موفق به پرینت سه بعدی رگ های بدن شدند

پرینت سه بعدی رگ

شرکت چینی رووتک چاپگری ساخته است که قادر به چاپ رگ های بدن به صورت سه بعدی  و ده سانت در هر دقیقه می‌باشد.

محقق ارشد رووتک می‌گوید:

این چاپگر دارای هسته ی خشت زیستی است که داخلش سلول های بنیادی وجود دارد که آنها باتوجه به نیازهای ما و در محیط خاص به سلول هایی که ما نیاز داریم تبدیل می‌شوند

یکی از اعضای فرهنگستان مهندسی چین به نام دای کرونگ در این رابطه گفت: این موفقیت تنها به چاپ یک رگ نمی شود، مربوط به یافتن شیوه ای برای نگاه داشتن سلولهای عروقی و مواد کاربردی می شود. این شیوه برای چاپ سایر اعضای بدن مفید است.

دستورالعمل های کروناویروس

|

با شیوع ویروس کرونا در چین و چندین کشور دیگر از جمله کشورهای منطقه و افزایش روز افزون خطر انتشار در کشور و تهدید سلامت هموطنان، نیاز به یک پروتکل کلی برای راهنمایی شهروندان بود، که مرکز مدیریت بیماری های واگیر دستورالعمل مراقبت، تشخیص، درمان کلی را متشر کرده است.

تا از طریق مطالعه دستورالعمل های کروناویروس بتوانید، با راهای مراقبت و کاهش خطر ابتلا، شناسایی موارد مشکوک به ابتلا و راهای درمان درصورت نیاز، آشنا شوید.

آزمایشگاه ژنیران وظیفه خود دانسته است تا با انتشار این دستورالعمل کمکی در راستای افزایس سطح دانش عمومی در زمینه کروناویروس کرده و این طریق کاهش هرچه بیشتر زیان شیوع این ویروس را فراهم سازد.

ژنیران مطالعه دستورالعمل های کروناویروس برای همه در شرایط فعلی ضروری می‌داند و مطالعه آن را به شما توصیه می‌کند و امیدوار است تمامی مردم جهان به خصوص ملت این سرزمین از هر نوع بیماری در امان باشند.

جهت دانلود PDF دستورالعمل های کروناویروس اینجا کلیک کنید.

شما عزیزان می‌توانید آخرین اخبار مربوط به کروناویروس را در بخش اخبار ژنیران، مطالعه کنید.

همچنین جهت آشنایی بیشتر با کروناویروس می‌توانید برروی لینک زیر کلیک کنید.

همه چیز درباره کروناویروس

نشست دوم Journal club

Journal club

همه چیز درباره کرونا ویروس

همه چیز درباره کرونا ویروس

همه چیز درباره کرونا ویروس

تاریخ خانواده coronaviridae

Coronavirus یک نوع متداول از ویروس هایی است که سبب عفونت در بینی، سینوس ها و یا بخش بالایی گلو می‌شود. البته اکثر coronavirus ها خطرناک نیستند.

حدود 858 نفر در اثر سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) جان خود را از دست داده اند که برای اولین بار در عربستان صعودی و رفته رفته در بقیه کشور های خاورمیانه، آسیا، آفریقا و اروپا ظاهر شده است. در آوریل سال 2014 اولین فرد آمریکایی در ایندیانا و سپس در فلوریدا به MERS مبتلا شد که هردو در حین سفر به عربستان مبتلا شدند. در می 2015 شیوع MERS در کشور کره رخ داد که بزرگترین شیوع خارج از شبه جزیره عربستان بود.

در سال 2003، 774 نفر در اثر ابتلا به Severe acute Respiratory Syndrome (SARS) جان خودرا از دست دادند. البته از سال 2015 هیچگونه گزارشی مبتنی بر ابتلا به این دو بیماری که از خانواده coronavirus هستند به دست نرسیده است. پس از گذشت مدتی در ژانویه 2020 سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی از این خانواده به نام 2019 nCoV  را در چین شناسایی کرد. در انتهای این ماه میلادی ابتلای 300 نفر و همچنین مرگ چند نفر اعلام شد. همچنین با وجود بررسی های شدید در فرودگاه ها، اولین نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا شد. این خانواده از ویروس ها معمولا باعث عفونت تنفسی شده که سرفه و گلو درد را به همراه دارد. همچنین این ویروس ها در کودکان می تواند موجب عفونت در گوش میانی نیز شود.

Coronavirus چیست ؟

Coronavirus ها برای اولین بار در سال 1960 شناخته شدند. سایز محتوای ژنتیکی آن ها بین 26 تا 32 کیلوباز است که در بین ویروس هایRNA دار بزرگترین به حساب می آیند، اسم این ویروس از کلمه کرونا که یک کلمه لاتین به معنی تاج یا هاله آمده است که نشان می دهد فرم ویریون این ویروس در زیر میکروسکوپ الکترونی چنین شکلی است. این خانواده ویروسی، برخی اوقات می توانند هم انسان و هم حیوان را مبتلا کنند و در برخی از مواقع می‌توانند مرگ آور باشد. بیشتر coronavirus ها مانند ویروس سرماخوردگی  پخش می‌شوند. بعضی از این موارد مانند: مبتلا شدن افراد توسط عطسه، توسط لمس کردن صورت یا دست افراد آلوده به ویروس و یا اجسامی که افراد آلوده آن ها را لمس کردند.

تقریبا هر فردی در طول زندگی خود مخصوصا در کودکی حداقل یک بار توسط coronavirus ها آلوده شده است، در ایالات متحده coronavirus ها افراد را بیشتر در فصل زمستان  یا اوایل بهار آلوده می‌کند، ولی آلوده شدن به آن در تمامی زمان ها امکان پذیر است.

Coronavirus چینی یا همان 2019-ncov برای اولین بار در شهر ووهان چین مشاهده شد، بعد از اینکه افراد بدون دلیل مشخص دچار ذات الریه شدید شدند و واکسن و یا درمان موثری یافت نشد. این ویروس شواهدی در انتقال انسان به انسان را با سرعت زیاد نشان می‌دهد، به طوری که در مدت کوتاهی چندین کشور دیگر را در برگرفته است. دوره کومون این بیماری (مدت زمانی که ویروس قابلیت انتقال دارد) حدود 2 تا 14 روز است و سپس علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس بروز می کند و می‌توانند سبب مرگ شود. شهر ووهان از روز 23 ژانویه در قرنطینه به سر برده و کلیه وسایل حمل و نقل عمومی داخل شهری به صورت تعلیق درآمده است. در طول این مدت دانشمندان چین توانستند توالی ژنتیکی این بیماری را بررسی کرده و به نقاط مختلف جهان بفرستند تا توسط تکنیکPCR  به سرعت افراد آلوده را شناسایی و بستری کنند. از بین 41 نفر آلوده شده اولیه ثابت شده که دو سوم آن ها در بازار غذا های دریایی شهر ووهان کار می‌کردند و یا با آن ها در ارتباط بودند. ارزیابی های ژنتیکی نشان داده که توالی 2019nCov بین 70 تا 80 درصد شبیه به ویروس SARS_Cov بوده ولی توالی آن با coronavirus خفاشی تا 85 درصد شباهت را نشان می‌دهد.

Coronavirus ها می توانند موجب ذات الریه مستقیم ویروسی یا ذات الریه ثانویه باکتریای و همچنین برونشیت اولیه ویروسی و یا برونشیت ثانویه باکتریایی شوند. coronavirus گسترده انسانی که در سال 2003 کشف شد یک بیماری منحصر به فرد است چون باعث عفونت سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی می شود.

مکانیسم مولکولی:

ورود این ویروس به داخل سلول ، ذرات ویروسی بدون پوشش بوده و محتوای ژنتیکی RNA آن به سیتوپلاسم وارد می‌شود. RNA در coronavirus ها حاوی کلاه متیله5’  و دم پلی آدنینه در 3’ است. این ساختار اجازه می‌دهد تا RNA به ریبوزوم های ترجمه کننده متصل شود.

Coronavirus ها همچنین دارای پروتئین هستند که با نامreplicase  شناخته شده و اجازه می‌دهد تا RNA ویروسی توسط سیستم رونویسی میزبان تکثیر شود. Replicase اولین پروتئین است توسط ویروس تولید می‌شود یک بار که این پروتئین تولید شد، فرآیند ترجمه توسط کدون ایست متوقف می‌شود. این فرآیند با نام رونویسی Nested شناخته می‌شود زمانی mRNA رونویسی شده توسط یک ژن کد شود به آن  monocistronic  گفته می‌شود. پروتئین بدون ساختار Coronavirus تمایل بیشتر به تکثیر دارد، زیرا عملکرد تصحیح مجدد را دارد که فاقد آنزیم های RNA  پلیمراز وابسته بهRNA  است.

ژنوم RNA تکثیر می‌شود و یک پلی پروتئین طولانی را می‌سازد که در تمام آن متصل به هم هستند. Coronavirus ها پروتئین بدون ساختار Protease دارد که توانایی جداکردن پروتئین ها در این زنجیره را دارد. این یک ویژگی منحصر به فرد است که به ویروس اجازه می‌دهد تا تعداد زیادی از آن هارا توسط تعداد کمی از نوکلئوتید کد کند.

انواع Coronavirus ها

Human coronavirus 229E (HCoV-229E)

Human coronavirus OC43 (HCoV-OC43)

SARS-CoV

Human coronavirus NL63 (HCoV-NL63)

Human coronavirus HKU1

Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV)

Novel coronavirus (2019-nCoV)

علائم متداول coronavirus ها

علائم بیشتر اعضای این خانواده مانند هر عفونت تنفسی دیگر شامل: آبریزش بینی، سرفه، عطسه، گلودرد و گاهی تب استو بوده و در اکثر موارد شما توانایی تشخیص ابتلا به این ویروس یا ویروس سرماخوردگی را ندارید. شما باید تحت آزمایش قرارگرفته و تست های مخاط و خونی را انجام دهید تا تفاوت بین این دو عفونت را تشخیص دهید. نتایج سبب تغییر در نحوه علائم شما نمی شود که معمولا موجب بروز ذات الریه به ویژه در سن های بالا شده که این به دلیل ضعف سیستم ایمنی و یا حمله قلبی در آن سن است.

درمورد coronavirus ها چه باید کرد؟

برای این ویروس واکسن حتمی وجود ندارد، ولی برای جلوگیری از ابتلا به آن می توان از روش های زیر استفاده کرد:

– دستان خودرا با صابون و آب گرم بشویید و یا از ضد عفونی کننده، یا از الکل استفاده کنید.

– دستان و انگشتان خودرا دور از چشم ها، بینی و دهان نگه دارید.

– از ارتباط نزدیک با افرادی که به این ویروس مبتلا هستند دوری کنید.

– اگر مشکوک به ابتلا هستید و پس از چند روز دچار نفس تنگی شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

برای مطالعه اخبار بیشتر اینجا کلیک کنید…

ترجمه شده توسط ژنیران

منابع:

https://www.webmd.com/lung/coronavirus#1

https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_Wuhan_coronavirus_outbreak

https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7782

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

کشف سلول های ایمنی که توانایی از بین بردن چندین نوع سرطان را دارند.

یک تیم از محققان Cardiff university ممکن است سلول های ایمنی جدیدی را کشف کرده باشند که توانایی درمان اکثر سرطان ها را دارا است و یک موفقیت بزرگ در درمان سرطان های کشنده باشد. این محققان توانستند نوعی از سلول های T را شناسایی کنند که به طور بالقوه توانایی مبارزه با سرطان را داراست.

این مطالعات در Journal nature immunotherapy به چاپ رسیده.

مولکول سطحی MR1 که موجب فراخواندن این سلول های T جدید می شود، تقریبا در تمام سلول های بدن موجود است اما در حضور سلول های سرطانی متفاوت عمل کرده و سیگنالینگ TCR به آن ها اجازه مبارزه موثر با انواع تومور را می دهد. در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شده که این سلول ایمنی با استفاده از گیرنده خود توانایی از بین برده سرطان هایی مانند پوست، ریه، خون و غیره را دارند.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

فعال شدن یک مسیر ژنتیکی مجزا می تواند پیشرفت متاستازدر سرطان پستان را کاهش دهد

مطالعاتی که در journal center research به چاپ رسیده نشان داده زمانی که پروتئین bine morphogenetic protein-4 خاموش شود، سرطان پستان تهاجمی تر می شود. BMP4 پروتئینی است که در حین رشد جنین فعال شده و در بزرگسالی در بعضی اندام ها مانند پستان حفظ می شود.

این بررسی ها می گوید سطح پروتئین BMP4 در مراحل پایانی سرطان پستان غالبا کاهش می یابد اما زمانی که سطح این پروتئین در آزمایش های بالینی بر روی مدل های سرطان پستان به حالت اولیه برگشت، از متاستاز سرطان به اندام های مختلف مانند استخوان و ریه جلو گیری کرد.

منبع

ترجمه شده توسط ژنیران

مطالعات انجام شده مولکولی را شناسایی کرده که تومور ملانوما را سرکوب می کند.

محققان university of Bath، نوعی مولکول را پیدا کرده اند که رشد تومور ملانوما را سرکوب و یک مسیرجدید در توسعه درمان سرطان را امید می دهند. این مولکول از حانواده LncRNA ها بوده که از رونویسی DNA به وجود آمده ولی در ادامه به پروتئین ترجمه نمی شود و عملکرد آن ها تا حد زیادی ناشناخته است . البته تصور می شود عملکرد این مولکول ها در سرطان بسیار مهم باشد.

دانشمندان از یک گروه 245 تایی از LncRNA ها، یک مولکول را با نام Disrupted in renal carcinoma 3 شناسایی کردند که در محیط آزمایشگاه توانسته رشد سلول های ملانومای انسانی را سرکوب کند. علاوه بر این، آن ها دریافتند که بیماران مبتلا به ملانوما که سطح بالایی از DIRC 3 را تولید می کنند در مقایسه با بیمارانی که سطح پایینی را تولید می کنند، از نظر آماری افزایش ابتلا معنی داری را نشان می دهند.

این مطالعات در مجله PLOS Genetic به چاپ رسیده است.


منبع ترجمه شده توسط ژنیران