کشت سلول به معنای فرآیند رشد دادن سلول های مختلف یوکاریوتی و پروکاریوتی در آزمایشگاه می باشد. با توجه به افزایش محققین در حوزه های مختلف زیست شناسی و انجام بیشمار پروژه های زیست و پزشکی در آزمایشگاه ها، کشت سلول با کاهش تعداد تلفات جانوری و آسان تر کردن تکنیک ها، به کمک محققین شتافته است. برای بررسی بیماری های مختلف انسانی و سایر جانداران و همچنین درمان آن ها، استفاده از خود موجود زنده و تلف شدن تعداد زیادی از آن جانداران در آزمایشات مختلف امری بسیار هزینه بر و تاحدودی غیراخلاقی است. مخصوصا در رابطه با انسان که این امر امکان پذیر نیست و نمی توان برای یافتن درمان یک بیماری مستقیما روی انسان آزمایش کرد. این امر اهمیت تکنیک کشت سلول را محرز کرده و زمانی که فرضا دارویی برای یک بیماری پیشنهاد می شود، می توان با تکنیک کشت سلول بدون آسیب رساندن به موجودات زنده جهت اطمینان از تاثیر آن دارو، می توان ابتدا سلول های درون فلاسک را با دارو تیمار کرد و در صورت گرفتن نتیجه مطلوب، سپس آزمایش را بر روی موجودات زنده بررسی کرد.

نانودراپ

آزمایشگاه کشت سلول های جانوری ژنیران :

آزمایشگاه کشت ژنیران با به روز ترین امکانات در زمینه کشت سلول و داشتن اتاق کشت قرنطینه و مجزا از سایر بخش های آزمایشگاهی، فضایی مناسب جهت انجام پروژه های مختلف را به وجود آورده است و با آموزش به دانشجویان به انجام پروژه های پژوهشی آن ها کمک می کند. آزمایشگاه کشت سلول ژنیران با برگزاری دوره کارآموزی مبانی کشت سلول های انسانی و حیوانی و همچنین دوره کارآموزی سنجش میزان اثر سمیت مواد و بررسی تکثیر و قدرت حیات سلولی به روش MTT مطالب و تکنیک های مورد نیاز برای کار در آزمایشگاه کشت را به علاقه مندان آموزش می دهد. به طور کلی در مجموع دو دوره کارآموزی کشت سلول ژنیران که ذکر گردید، ابتدا دانشجویان با اصول بهینه کار در آزمایشگاه کشت سلول آشنا شده و به بررسی فضای آزمایشگاه کشت سلول، انواع محیط های کشت، سرم ها، مواد مغذی و آنتی بیوتیک ها می پردازند. سپس بررسی Viability سلول ها، شمارش سلول و تهیه محیط کشت آموزش داده می شود. تمامی مطالب و سرفصل های دوره کارآموزی کشت آزمایشگاه ژنیران توسط استاد مربوطه به شکل تئوری-عملی تدریس شده و متقاضیان در نهایت خود به شکل عملی به یادگیری تکنیک ها می پردازند. در بخش پایانی دوره مبانی، تکنیک های دفریز، پاساژ و فریز کردن سلول ها آموزش داده می شود. در دوره بعدی کشت سلول افراد متقاضی با سطح پیشرفته تری از تکنیک های کشت سلول ها جانوری اشنا شده و به شکل کامل تست MTT را یاد می گیرند.

آزمایشگاه کشت

در نهایت فرد با یادگیری و تسلط کامل بر تمامی تکنیک های کشت سلول، می تواند از فضای آزمایشگاه کشت سلول ژنیران استفاده کرده و به انجام پروژه های تحقیقاتی خود بپردازد.

امکانات و تجهیزات مربوط به آزمایشگاه کشت در ژنیران :

 

کارآموزی های مربوط به آزمایشگاه کشت که در آزمایشگاه ژنیران برگزار می شوند:

 

برای مطالعه پیرامون آشنایی با کشت سلول بر روی لینک زیر کلیک کنید:

کشت سلولی چیست؟ (کاربردهای کشت سلولی)

 

برای آشنایی کامل با تست MTT برروی لینک زیر کلیک کنید:

تست MTT چیست؟

 

برای آشنایی با ظروف آزمایشگاه کشت (فلاسک ها و پلیت ها) بر روی لینک زیر کلیک کنید:

فلاسک و پلیت کشت سلول چیست؟

10 دیدگاه برای “آزمایشگاه کشت سلول

 1. کیوان طباطبایی گفته:

  سلام شما برای تابستان کارورزی قبول می کنید یا نه

 2. کاربر ژنیران گفته:

  سلام هزینه کشت سلول رو می خواستم بدانم اگر بخواهم خودم انجام بدهم

  • Admin گفته:

   سلام جهت اطلاع یافتن از قیمت خدمات با آزمایشگاه تماس بگیرید.

 3. کاربر ژنیران گفته:

  سلام.سلول Hsc برای فروش دارید؟
  برای جداسازیش چه خدماتی دارید؟

  • Arvin Esfandi گفته:

   سلام دوست عزیز برای سلول های بنیادی خدمات فروش و انجام پروژه داریم ولی منبع شما دقیقا باید مشخص باشد جهت اطلاعات بیشتر از شما با شما تماس گرفته میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *