اتاق حیوانات ژنیران

آزمایشگاه حیوانات ژنیران

آزمایشگاه حیوانات

اهمیت حیوانات مدل آزمایشگاهی

روند تکاملی موجودات زنده موجب ایجاد یک پیوستگی ژنی از ساده ترین موجودات تا پیشرفته‌ترین آن ها گشته است. این پیوستگی ژنی و تشابهات بین گونه های نزدیک موجب گشته است بیماری ها و چرخه های مختلف را در موجودات دیگر بررسی کرده و به انسان تعمیم داد. چرا که در محیط in-vivo هیچ گاه نمی توان روی انسان ها به شکل مستقیم آزمایش کرد و حیوانات مدل آزمایشگاهی این فرصت را به وجود آورده اند تا با القاء بیماری های مختلف و بررسی اتیولوژی و درمان آن ها، دست به اکتشافات جدید در این زمینه زد. در اهمیت کار بر روی حیوانات مدل می توان گفت؛ زمانی که دانشمندان اولین بار روی کرمی به نام C. elegans کار می کردند، کسی اهمیت آن را درک نمی کرد. اما در خلال تحقیقات پس از بررسی های چرخه سلولی در کرم، پدیده‌ای تحت عنوان آپوپتوز تعریف شد که همین چرخه در بدن یک کرم ساده قابل تعمیم به تمام موجودات زنده بوده و توانست بسیاری از سؤالات بی پاسخ دانشمندان حل کند. امروزه حیوانات آزمایشگاهی در تحقیقات مختلف زیست شناسی، فیزیولوزی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند و چرخه های بیولوژی و بیماری ها ابتدا روی حیوان مدل مناسب تست شده و سپس پس از تأیید به انسان ها تعمیم داده می شوند.

با پیشرفت روزافزون دانش بشری وبه وجود آمدن زمینه هی بین رشته‌ای در رابطه با حیوانات مدل، آزمایشگاه های تحقیقاتی مختلف اقدام به راه اندازی بخش حیوانات مورد نیاز کرده اند. افرادی که تخصص مناسب در کار با حیوانات آزمایشگاهی کسب کرده اند، می توانند در مراکز تحقیقاتی مختلف از جمله فیزیولوژی، تکوینی، ژنتیک، سلولی، روانشناسی، دامپزشکی و … مشغول به کار شوند.

آزمایشگاه حیوانات ژنیران

آزمایشگاه حیوانات ژنیران با بهره گیری از به روز ترین تجهیزات، زمینه پژوهش و تحقیق را برای علاقه‌مندان به وجود آورده است. دوره های کارآموزی و کارگاهی مختلف در رابطه با این حوزه در بخش حیوانات آزمایشگاه ژنیران برگزار شده و خدمات مربوطه به دانشجویان و پژوهشگران همراه با آموزش ارائه می گردد.

در تمامی دوره های کارآموزی و کارگاهی کار با حیوانات آزمایشگاهی ژنیران، سرفصل ها به شکل تئوری و عملی توسط استاد آموزش داده شده و دانشجویان خود به شکل عملی، تکنیک ها را به خوبی یاد می گیرند و پس از گذراندن دوره می توانند پروژه های خود در زمینه کار با حیوانات آزمایشگاهی را بدون هیچ مشکلی به انجام برسانند.

خدمات مربوط به حیوانات آزمایشگاهی

آزمایشگاه ژنیران به جهت تسریع امور پژوهشی دانشجویان و پژوهشگران، با بهره گیری از امکانات کافی در زمینه حیوانات مدل آزمایشگاهی خدمات زیر را ارائه می کند:

نگهداری، پرورش و تکثیر موش، رت و خرگوش

تزریقات و خونگیری

جراحی حیوانات

توليد انواع مدل هاي حيواني بیمار به روش هاي مختلف جراحي و غيرجراحي

القاء کلستاز، التهاب سیستمیک، دیابت، سکته قلبی و …

تومور زایی در موش و رت

استخراج CSF از حیوانات تازه متولد شده و بالغ

جداسازی انواع بافت های حیوانی بیمار و سالم

رنگ آمیزی هیستولوژیک بافت و IHC

تجهیزات و امکانات آزمایشگاه حیوانات ژنیران:

رک های مخصوص نگه داری حیوانات آزمایشگاهی (موش سوری، رت و خرگوش)

ست جراحی و میز مخصوص جراحی

مقید کننده انواع موش و رت

میکروتوم

Tissue Processor

Tissue Floating Bath

برای مشاهده سایر تجهیزات آزمایشگاه ژنیران اینجا کلیک کنید.

برای اطلاع از راه های مشاوره و تماس با مرکز اینجا کلیک کنید.